nurmikon istutus

Vieläkö nurmikon voisi tälle syksylle kylvää?
89075
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

kylvää vasta keväällä

Äänestä
  • Alan liikkeessä sanottiin viikko sitten nyt olevan hyvä aika kylvää. Tuskin se vielä ohi on, kun on lämmintä ollut.

    Äänestä

nousee alta viikon vihreksi, mutta ei kestä yhtään kulkua ennen kesää paitsi jäässä..

Äänestä

Tietysti riippuu vähän leveysasteesta. Ei se varmaan enää ehdi nätiksi tulla, mutta vahingoittua ehtii vielä syksyn mittaan (onko esim. lapsia), sekä jäätyessään.

Äänestä

n. 20.9. (eli silloin laitettiin siemenet maahan). Jo vähän aiemmin olimme levittäneet mullan ja jyränneet sen.
Koska siemenseos oli laadukas (eli sisälsi hitaasti juurtuvien ruohojen siemeniä, ei siis raeruohoa), ulospäin näytti siltä, että nurmikon istutus epäonnistui kun se ei juuri vihertänyt.

Seuraavana keväänä nurmikko lähti kuitenkin hyvin kasvuun (eli itäminen olikin onnistunut) ja juhannuksena se kesti jo kävelemisen. Syysistutus oli sikälikin hyvä, että nurmikkoa ei tarvinnut juuri kastella (luonto hoiti sen itse) ja rikkaruohojen kasvu oli vähäistä (syksyllähän rikkaruohojenkin elinvoima vähenee). Nurmikon kevätistutuksessa on juuri päinvastoin.

Eli kyllä minä vaan kokeilisin vielä istuttamista varsinkin, kun säät ovat nyt olleet lämpimiä (etelässä ei ole ollut hallaakaan). Ei sen siemenpussin hinta niin kallis ole.

Äänestä
  • taitaa vaan olla jo vähän liian myöhäistä tälle syksylle. Ainahan voi tietysti kokeilla.

    Äänestä

  • kyllä kannatettavaa, kirjoitti:

    taitaa vaan olla jo vähän liian myöhäistä tälle syksylle. Ainahan voi tietysti kokeilla.

    Kallistuisinpa samalle kannalle. Istutin ~3 viikkoa sitte ja hyvin on itänyt ilman kasteluja, mutta nyt alkaa olla myöhäistä. Vaikka kelithän sen lopulta ratkaisee..

    Äänestä

  • myöhäistä kirjoitti:

    Kallistuisinpa samalle kannalle. Istutin ~3 viikkoa sitte ja hyvin on itänyt ilman kasteluja, mutta nyt alkaa olla myöhäistä. Vaikka kelithän sen lopulta ratkaisee..

    sama se milloin kylvät sulanmaan aikaan.On niitä kylvetty vielä marraskuussakin ja seuraavana keväänä siinä nurmikolla on pelattu jo palloa.Jos siemenet ei ehdi itää tälle syksylle ne jää jäävät talvehtimaan lumen alle ja itävät sitten maan lämmetessä keväällä

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


matti myöh kirjoitti:

Vieläkö nurmikon voisi tälle syksylle kylvää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu