Elikkäs kaipaisin kokemuksia K-Citymarketissa työskentelystä? Kertokaa sekä hyvistä että huonoista puolista...
Kiitos =)
K-Citymarket
10
8874
Vastaukset
- kokemuksia..
Työskentelin sekä pienissä, että suurissa kaupoissa koko ammattikorkeakoulussa opiskeluni ajan. Suurin oli Seston Etujätti (nykyään nekin on Sestoja). Hyviä puolia kaupassa työskentelyssä on se että esim. jos kotoa puuttuu jotain niin voi ostaa töiden jälkeen eli "aina on kauppa lähellä". Lisäksi hyvä puoli oli satunnaiset mukavat asiakkaat (tietenkin kanta-asiakkaat oli yleensä aina mukavia kun ne oppi tuntemaan). Isossa kaupassa oppii tuntemaan asiakkaat huonommin kuin pienessä kaupassa. Lisäksi kaupan alalla saa aika joustavasti sovittua työajat haluamikseen (yleensä kaupoissa on paljon opiskelijoita töissä, joten pomot on tottunu sovittamaan työajat toiveiden mukaan).
Huonoja puolia oli hankalat asiakkaat; joskus kauppaan eksyi huumehörhöjä tai känniläisiä jotka kyllä mahdollisuuksien mukaan heitettiin ulos. Lisäksi huono puoli oli palkka; Työskentelin kaupan alalla yli neljä vuotta ja viimeisin tuntipalkkani vuosilisien ja korotusten jälkeen oli 8,88 euroa/tunti. Tietenkin palkkapussia kasvattavat ilta- ja viikonloppulisät, mutta iltalisää maksetaan klo 18 eteenpäin (kauppa meni kiinni klo 21 eli 3 tuntia iltalisiä maksimissaan) ja lauantailisää klo 13 eteenpäin(kauppa menee kiinni klo 18, joten 5 tuntia lauantailisiä maksimissaan). Mutta parhaimmillaan sain hieman yli tonnin kuussa käteen.
Opiskelu kannattaa aina! Nyt olen suuressa IT-alan firmassa töissä ja tienaan 2100 euroa kuukaudessa bruttona. Eikä kauppaan ole ollut ikävä.- pyysi
tietoa k-citymarketista eikä mistään sestosta. taitaa olla vähän eri firma
- työpaikka
Taloja on paljon ja jokaisessa oma johtaja ja kauppias, jotka vaikuttaa paljon siihen millaista on työskennellä. Iso yritys, jossa perusasiat kunnossa, hyvät etenemismahdollisuudet ja sisäinen koulutus. Hyvät henk.kunta edut.
- edut auta!
Ei paljon henkilökuntaedut auta kun palkka on surkea. Mieluummin kunnon palkka kuin hyvät edut ja paska palkka! Piste.
- työpaikka
edut auta! kirjoitti:
Ei paljon henkilökuntaedut auta kun palkka on surkea. Mieluummin kunnon palkka kuin hyvät edut ja paska palkka! Piste.
mutta jos kaupana alalle aikoo niin kyllä se palkka on sama TES:n mukainen kaikissa marketeissa yms.
- kolme kirjainta
työpaikka kirjoitti:
mutta jos kaupana alalle aikoo niin kyllä se palkka on sama TES:n mukainen kaikissa marketeissa yms.
moni aio,vaan usea ajautuu....
- voin sanoa
kolme kirjainta kirjoitti:
moni aio,vaan usea ajautuu....
että ainakin s-marketeissa saavat juoda kahvia ilmatteeksi ja citymarketeissa työntekijät joutuvat siitä maksamaan. Niin pahaakin monesti, etten enää osta lainkaan.
Citymarketeissa kaikki asiat toimii nipottavammalla tyylillä kuin S- puolen kaupoissa.
Myös mieheni ollut Keskolla esimiestöissä, eikä sinne juuri edes pyllistä enää. - citt
voin sanoa kirjoitti:
että ainakin s-marketeissa saavat juoda kahvia ilmatteeksi ja citymarketeissa työntekijät joutuvat siitä maksamaan. Niin pahaakin monesti, etten enää osta lainkaan.
Citymarketeissa kaikki asiat toimii nipottavammalla tyylillä kuin S- puolen kaupoissa.
Myös mieheni ollut Keskolla esimiestöissä, eikä sinne juuri edes pyllistä enää.Meillä ainakin kauppias tarjoaa kahvit ja muuta kivaa aina aika ajoin. S-ryhmällä työskennellessäni työvuorojani muuteltiin niin että en aina edes itse pysynyt perässä ja kahvihan oli pahaa reilun kaupan myrkkyä. Sinnepäin en pahemmin pyllistä.. halveksin itseasiassa sitä puljua kun kuulen miten koko ajan rikotaan työlakeja ja työkuvia yhdistellään niin että palkka voidaan pitää alhaisena, kuten neuvonnan asiakaspalvelutyöntekijät ovatkin yhtäkkiä jotain pankkitätejä siinä samassa.
- Anonyymi
Klaukkalan Citymarkettiin ei kannata ainakaan ruokapuolelle hakea töihin
- Anonyymi
Olosuhteet vaihtelevat varmasti paljon kauppiaan mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1076788KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3826428Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei623223Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521172728Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082360- 1251824
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211687Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341535Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821357- 741247