Km-Amanuutissa on kovat vaatimukset, harjoittelin jujutusa 8. vuotta ja suoritin siinä 1. danin, sitten muutin paikkakuntaa ja aloitin km-amanuutin harjoittelun, jouduin aloittamaan kaiken alusta ja sain kantapään kautta oppia mitä on oikea taistelulaji.
Hirmuisten kokeiden jälkeen sain viiden vuoden harjoittelun jälkeen suoritaa ruskean vyön lajissa ja siinä ei jujutsun musta vyöni paljon painanut, vaan otteluissa minut lyötiin maahan monesti!
myöskin huomasin, että olin treeannut vuosia täysin väärin, tositilanteessa se voi maksaa paljon!
Km-amanuut on kova laji, samoin kuin Krav maga yleensäkin, laji toimii!
Km-amanuut
17
2230
Vastaukset
- Kiho
Paljonko herra Kohen makssaa sinulle siitä, että spammäät tätä chättiä tuolla tavalla???
- gagr
Kohen ei ole hänen oikea sukunimi.
- tappava ase
harmi va et ei kravmagas o vyövärejä.ota selvää mitä puhut ennenku avaat suus!!!!!!
- fakelaji
Ei ole muuta kuin otetgu tekniikoita jujitsusta muay thaista nyrkkeilystä painista ja muka keksitty uusi laji. Menkäö katsomaan hyvinkään Boxing teamin salille. Kävin pari kktta
- henryroth
Ei kohen vaan Benyik. Kohen nimi on siihen kun amanuutheppu esittää juutalaista pappia.
- ramboo6
Mä otin kerran tän Benyikin kaa täys kontaktia ja tempaisin sen levyksi oikealla suorallani jonka tarkoituksella sihtasin suoraan hänen leukaansa. Ukko otti heti täyden luvun ei edes ehtinyt horjahdella vaan kaatui suorilta jaloilta, hienon näköinen kaatuminen. Mies on näköjään ns. lasileuka.
- hwanderlust
Epäilen hänen pätevyyttään ohjaajana. Monet kehuu, mutta oppiiko he todella mitään uutta. Vaikuttavinta on tyypin puheet. Satusetä satumaasta.
- SamsonKohen
Arvostelet Benyikiä. Kohta voit päästä hänen Homeless Chronicles blogiin itse haukuttavaksi kera kuvien.
- onnipilli
Saarion magassa on ainakin vyöarvot
- laiminlyönti
Vanhemmat vois pyytää normaaliin tapaan amanuutin opettajalta otteen rikosrekisteriä, joka vaaditaan alaikäisten kanssa toimivilta. Sitä ei ole kai kukaan pyytänyt.
- Virkavelvollisuus
Laiminlyönti: Ihan vaan tiedoksi, ettei poliisikaan saa mitään rikosrekisterejä katsoa ilman kunnon perustelua, koska muutoin se on virkavelvollisuuden rikkominen. Vielä vähemmän jollain helvetin harrasteseuralla on mitään oikeuksia katsoa. Rekisterin tarkistaminen on vaan mainoskikka, jolla koitetaan pelotella, mutta todellisuudessa se kääntyy harrasteseurojen itseään vastaan.
- 127164
Ihan vaan tiedoksi, alaikäisten kanssa toimivilta ohjaajilta on pyydettävä ote rikosrekisteristä. Yllättävän monta lasten hyväksikäyttäjää on päässys laiminlyönnin takia ohjaamaan alaikäisten harrastustoimintaa.
- asdzxcqwe
ei ole pyydettävä vaan voi pyytää. Ja se ei ole rikosrekisteri ote vaan rikostaustaote. Siihen tulee vain lastenkanssa toimimisen kannalta oleelliset rikokset joista on lainvoimainen tuomio. Sen hakee yhdisty tutkittavan luvalla.
Ja kun on noin pulimiljoona ohjaaja ja apuohjaajaa suomessa niin lienee selvä että tälläisten selvitysten tekeminen ei ole käytännössä mahdollista. joku joskus hakee mutta pääsääntöisesti ei - Ukko.vaan
asdzxcqwe kirjoitti:
ei ole pyydettävä vaan voi pyytää. Ja se ei ole rikosrekisteri ote vaan rikostaustaote. Siihen tulee vain lastenkanssa toimimisen kannalta oleelliset rikokset joista on lainvoimainen tuomio. Sen hakee yhdisty tutkittavan luvalla.
Ja kun on noin pulimiljoona ohjaaja ja apuohjaajaa suomessa niin lienee selvä että tälläisten selvitysten tekeminen ei ole käytännössä mahdollista. joku joskus hakee mutta pääsääntöisesti eiPitäisi pyytää jos on tiedossa esim että on käyttänyt hyväksi lapsia ja saanut vankeustuomio.
- Attila_Tent
asdzxcqwe kirjoitti:
ei ole pyydettävä vaan voi pyytää. Ja se ei ole rikosrekisteri ote vaan rikostaustaote. Siihen tulee vain lastenkanssa toimimisen kannalta oleelliset rikokset joista on lainvoimainen tuomio. Sen hakee yhdisty tutkittavan luvalla.
Ja kun on noin pulimiljoona ohjaaja ja apuohjaajaa suomessa niin lienee selvä että tälläisten selvitysten tekeminen ei ole käytännössä mahdollista. joku joskus hakee mutta pääsääntöisesti eiTarkoititko rikosetupaneeliote? Rikoslattiamatto ote? Rikos seinäeristeote? rikosrekisteriote Ei ole mahdoton vaatia kaikilta alaikäisten kanssa työskenteleviltä tai vapaaehtoisilta ohjaajilta.
- 9123432
Saahan sitä pyytää, mikään pakko niitä ei ole ulkopuolisille antaa, ja Virkavelvollisuus sanoikin oikein, ettei poliisikaan saa niitä tarkistaa ilman oikeita perusteluja, koska muutoin se on virkavelvollisuuden rikkominen. Turha siis lässyttää.
- avibarmacabi
Oikein, lässytys mäkeen ja lain mukaan rikosrekisteriote näytille seuran johtajille ennen kuin alkaa ohjata alaikäisiä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos4286179Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http1163520Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?882406Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit251879Moraaliköyhä S-ryhmä
S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko1091135Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?941103- 631045
- 611025
- 42922
Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te77919