Km-amanuut

K. Makro

Km-Amanuutissa on kovat vaatimukset, harjoittelin jujutusa 8. vuotta ja suoritin siinä 1. danin, sitten muutin paikkakuntaa ja aloitin km-amanuutin harjoittelun, jouduin aloittamaan kaiken alusta ja sain kantapään kautta oppia mitä on oikea taistelulaji.

Hirmuisten kokeiden jälkeen sain viiden vuoden harjoittelun jälkeen suoritaa ruskean vyön lajissa ja siinä ei jujutsun musta vyöni paljon painanut, vaan otteluissa minut lyötiin maahan monesti!

myöskin huomasin, että olin treeannut vuosia täysin väärin, tositilanteessa se voi maksaa paljon!

Km-amanuut on kova laji, samoin kuin Krav maga yleensäkin, laji toimii!

17

2230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiho

      Paljonko herra Kohen makssaa sinulle siitä, että spammäät tätä chättiä tuolla tavalla???

      • gagr

        Kohen ei ole hänen oikea sukunimi.


    • tappava ase

      harmi va et ei kravmagas o vyövärejä.ota selvää mitä puhut ennenku avaat suus!!!!!!

    • fakelaji

      Ei ole muuta kuin otetgu tekniikoita jujitsusta muay thaista nyrkkeilystä painista ja muka keksitty uusi laji. Menkäö katsomaan hyvinkään Boxing teamin salille. Kävin pari kktta

    • henryroth

      Ei kohen vaan Benyik. Kohen nimi on siihen kun amanuutheppu esittää juutalaista pappia.

    • ramboo6

      Mä otin kerran tän Benyikin kaa täys kontaktia ja tempaisin sen levyksi oikealla suorallani jonka tarkoituksella sihtasin suoraan hänen leukaansa. Ukko otti heti täyden luvun ei edes ehtinyt horjahdella vaan kaatui suorilta jaloilta, hienon näköinen kaatuminen. Mies on näköjään ns. lasileuka.

      • hwanderlust

        Epäilen hänen pätevyyttään ohjaajana. Monet kehuu, mutta oppiiko he todella mitään uutta. Vaikuttavinta on tyypin puheet. Satusetä satumaasta.


      • SamsonKohen

        Arvostelet Benyikiä. Kohta voit päästä hänen Homeless Chronicles blogiin itse haukuttavaksi kera kuvien.


    • onnipilli

      Saarion magassa on ainakin vyöarvot

    • laiminlyönti

      Vanhemmat vois pyytää normaaliin tapaan amanuutin opettajalta otteen rikosrekisteriä, joka vaaditaan alaikäisten kanssa toimivilta. Sitä ei ole kai kukaan pyytänyt.

    • Virkavelvollisuus

      Laiminlyönti: Ihan vaan tiedoksi, ettei poliisikaan saa mitään rikosrekisterejä katsoa ilman kunnon perustelua, koska muutoin se on virkavelvollisuuden rikkominen. Vielä vähemmän jollain helvetin harrasteseuralla on mitään oikeuksia katsoa. Rekisterin tarkistaminen on vaan mainoskikka, jolla koitetaan pelotella, mutta todellisuudessa se kääntyy harrasteseurojen itseään vastaan.

      • 127164

        Ihan vaan tiedoksi, alaikäisten kanssa toimivilta ohjaajilta on pyydettävä ote rikosrekisteristä. Yllättävän monta lasten hyväksikäyttäjää on päässys laiminlyönnin takia ohjaamaan alaikäisten harrastustoimintaa.


      • asdzxcqwe

        ei ole pyydettävä vaan voi pyytää. Ja se ei ole rikosrekisteri ote vaan rikostaustaote. Siihen tulee vain lastenkanssa toimimisen kannalta oleelliset rikokset joista on lainvoimainen tuomio. Sen hakee yhdisty tutkittavan luvalla.

        Ja kun on noin pulimiljoona ohjaaja ja apuohjaajaa suomessa niin lienee selvä että tälläisten selvitysten tekeminen ei ole käytännössä mahdollista. joku joskus hakee mutta pääsääntöisesti ei


      • Ukko.vaan
        asdzxcqwe kirjoitti:

        ei ole pyydettävä vaan voi pyytää. Ja se ei ole rikosrekisteri ote vaan rikostaustaote. Siihen tulee vain lastenkanssa toimimisen kannalta oleelliset rikokset joista on lainvoimainen tuomio. Sen hakee yhdisty tutkittavan luvalla.

        Ja kun on noin pulimiljoona ohjaaja ja apuohjaajaa suomessa niin lienee selvä että tälläisten selvitysten tekeminen ei ole käytännössä mahdollista. joku joskus hakee mutta pääsääntöisesti ei

        Pitäisi pyytää jos on tiedossa esim että on käyttänyt hyväksi lapsia ja saanut vankeustuomio.


      • Attila_Tent
        asdzxcqwe kirjoitti:

        ei ole pyydettävä vaan voi pyytää. Ja se ei ole rikosrekisteri ote vaan rikostaustaote. Siihen tulee vain lastenkanssa toimimisen kannalta oleelliset rikokset joista on lainvoimainen tuomio. Sen hakee yhdisty tutkittavan luvalla.

        Ja kun on noin pulimiljoona ohjaaja ja apuohjaajaa suomessa niin lienee selvä että tälläisten selvitysten tekeminen ei ole käytännössä mahdollista. joku joskus hakee mutta pääsääntöisesti ei

        Tarkoititko rikosetupaneeliote? Rikoslattiamatto ote? Rikos seinäeristeote? rikosrekisteriote Ei ole mahdoton vaatia kaikilta alaikäisten kanssa työskenteleviltä tai vapaaehtoisilta ohjaajilta.


    • 9123432

      Saahan sitä pyytää, mikään pakko niitä ei ole ulkopuolisille antaa, ja Virkavelvollisuus sanoikin oikein, ettei poliisikaan saa niitä tarkistaa ilman oikeita perusteluja, koska muutoin se on virkavelvollisuuden rikkominen. Turha siis lässyttää.

      • avibarmacabi

        Oikein, lässytys mäkeen ja lain mukaan rikosrekisteriote näytille seuran johtajille ennen kuin alkaa ohjata alaikäisiä.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      428
      6179
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      116
      3520
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      88
      2406
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1879
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      109
      1135
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      94
      1103
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1045
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      61
      1025
    9. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      42
      922
    10. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      77
      919
    Aihe