moi!
mulla on 4vuotias tyttö jolla todetiin pari vuotta sitten astma lääkärit tuputti aina vaan yskän lääkettä ja sano et tää on vaan flunssaa sitten rupes tyttö oksentelemaan jatkuvasti ja vieläkään ei meinattu päästä astma lääkärin puheille no vihdoin ja viimein kun päästiin ni lääkäri totesi et astmahan se on lääkkeet kun saatiin ni loppu yskä/oksentelu.
mulla on 4vuotias tyttö jolla todetiin pari vuotta sitten astma lääkärit tuputti aina vaan yskän lääkettä ja sano et tää on vaan flunssaa sitten rupes tyttö oksentelemaan jatkuvasti ja vieläkään ei meinattu päästä astma lääkärin puheille no vihdoin ja viimein kun päästiin ni lääkäri totesi et astmahan se on lääkkeet kun saatiin ni loppu yskä/oksentelu.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Hei!
Minulle on käynyt aivan samalla tavalla - tosin ei lapsen vaan itseni kohdalla. Varhaisessa teini-iässä kun minulle puhkesi astma, lääkärit eivät sitä todenneet pariin vuoteen vaan määräsivät aina vain uusia, erilaisia yskänlääkkeitä. Minullakin astma ilmenee juuri jatkuvana yskänä, koskaan en ole saanut varsinaista hengenahdistuskohtausta. Jostain syystä lääkäreiden tuntuu olevan vaikea ymmärtää ja diagnosoida tällaista yskä-astmaa. Lopulta se sitten minullakin todettiin ja kunnon lääkitys säännöllisine seurantoineen on tehnyt tehtävänsä, olen mainiossa kunnossa!
Jos lapsesi astma on nyt hyvässä hoitotasapainossa, suosittelisin samaa kuin lääkäri minulla suositteli, eli säännöllistä liikuntaa. Se vahvistaa sydäntä ja keuhkoja ja hyvä yleiskunto on todella tärkeää astmaatikolle. Itse aloitin säännöllisen liikunnan vasta kun astmalääkäri käski, nyt olen jo useampia vuosia urheillut 3-5 kertaa viikossa. Tietenkään ei saa silloin ruveta urheilemaan jos astma on huonossa kunnossa, on yskää tms.
Itsekin muistan että todella kovan yskän yhteydessä joskus tuli oksennus. Tämä on tavallisesti yleisempää pienillä lapsilla, että jos yskii rajusti lapsi oksentaa. Oksentaminen ei ole koskaan miellyttävää (tekee todella huonoa hampaille ja limakalvoille), hyvä siis senkin takia että lapsesi astma on saatu vihdoin hoitoon.
Hyvä että teillä on kaikki järjestyksessä nyt! Kannattaa muuten alkaa pitää jonkinlaista astmapäiväkirjaa, niistä voi jälkikäteen tarkastella mitkä asiat aiheuttaa oireiden lisääntymistä. Tällaisia voi olla esim. talven pakkaset, kevään siitepölyt, altistuminen eläinallergeeneille, stressi (tätä ei taida vielä noin nuorilla lapsilla olla :) yms. Hoitopäiväkirjasta on paljon apua jotta oppii tuntemaan oman (tai lapsensa) astman, se kun on niin kovin erilainen yksilöstä riippuen.
Pärjäämisiä teille!