Elikkäs, olen tässä viime aikoina innostunut katanoista, ja olen tilannutkin Teräasekeskuksesta parit miekat, mutta haluaisin tiedustella että onko Suomessa muita paikkoja, joista tilata erilaisia katanoita?
Minulla on jo peruskatana tilattu Teräasekeskuksesta, joten ajattelin kokeilla jotain muuta, kuten 'Magnum Shirasaya Katana 02GL758', mutta tuon kaltaisia katanoita ei kovin montaa siellä harmillisesti ole.
Ja totta kai, kun köyhä opiskelija olen, toivoisin että mahdollisimman halaavalla löytyisi. =P
Mistä katanoita?
5
2263
Vastaukset
- Janne
Käyppäs kattomas www.kamppailulajit.net ja sieltä kaupat nii kyllä pitäs parit löytyä ja huuto.netissäkin niitä aina välillä on aika reilusti
- Nukite
Katanan saat hankkiutumalla keskusteluväleihin traditionaalista tyyliä käyttämällä miekkoja valmistavan japanilaisen sepän kanssa ja tilaamalla miekan häneltä, tai tutustumalla antiikkimarkkinoihin ja ostamalla niiden kautta historiallisen miekan. Varaudu pistämään likoon noin saman verran rahaa kuin autoa ostaessasi, mahdollisesti enemmänkin. Varaudu myös siihen, että etsintä voi viedä aikaa kuukausista vuosiin, ja siihen saattaa kuulua pitkän linjan tutustumista japanilaisen miekan ominaisuuksiin asiantuntijoiden ja kirjojen kautta. Jos sinulle taotaan oma miekka, valmistus voi niin ikään viedä aikaa. Sepät eivät nakuta miekkarautaa välttämättä joka päivä kuin liukuhihnalla ja heillä on omat jononsa.
"Katanoita" voit sitten tilailla ihan mistä nettikaupasta ja macdojosta sitten haluat. Näitä "katanoita" löytyykin sitten jo jokajätkän hyllystä, usein jopa monin kappalein. Onnea, omistajat.- Make
No kiitos tuosta tietoiskusta, mutta asia on näin, että etsinkin lähinnä näitä joka pojan "katanoita".
Tarkoitus ei olekaan huitoa kaikkea mahdollista pjaskaksi, vaan laittaa hyllylle ja katsella, aika ajoin ehkä jopa huitaistakin.
Mainitsit että näitä "katanoita" voi ostaa vaikka mistä, niin viitsisitkö mainita pari kotimaista paikkaa ehkäpä? - eikoristeita
Make kirjoitti:
No kiitos tuosta tietoiskusta, mutta asia on näin, että etsinkin lähinnä näitä joka pojan "katanoita".
Tarkoitus ei olekaan huitoa kaikkea mahdollista pjaskaksi, vaan laittaa hyllylle ja katsella, aika ajoin ehkä jopa huitaistakin.
Mainitsit että näitä "katanoita" voi ostaa vaikka mistä, niin viitsisitkö mainita pari kotimaista paikkaa ehkäpä?Kannattaa varoa niitä miekkoja joissa on koristeita. Esimerkiksi lohikäärmeet miekoissa on todella hyvä esimerkki niistä mitä kannattaa varoa :)
Mutta varmaan laadukkaimmat saat tilaamalla bugeista:
http://www.bugei.com/subcategory_6.htm
Kohtuu hyviä keppejä. - loukku
eikoristeita kirjoitti:
Kannattaa varoa niitä miekkoja joissa on koristeita. Esimerkiksi lohikäärmeet miekoissa on todella hyvä esimerkki niistä mitä kannattaa varoa :)
Mutta varmaan laadukkaimmat saat tilaamalla bugeista:
http://www.bugei.com/subcategory_6.htm
Kohtuu hyviä keppejä.Bugein miekat ovat sitä perustason Paul Cheniä yleisesti, ainoastaan customtilaukset ovat muuta.
Japanista saa edelleen hyviä miekkoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 683001
- 902806
- 492047
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201505- 151309
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51288Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131271Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131223Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241192- 171178