munanjohtimien aukiolotutkimus

Mulle tehtiin se 5 vuotta sitten ja nyt alkoi "häiritsemään", kun se tehtiin mulle nukutuksessa. Nyt kun olen keskustelupalstaa lueskellut, olen saanut käsityksen että se tehdään vaan kipulääkkeen turvin?? Olenko ymmärtänyt väärin??
42607
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

mulle se tutkimus tehtiin kuukausi sitten ja hereillä olin..otin ennen tutkimusta vaan 800mg buranaa...
ei niitä miellyttävimpiä tutkumksia :)

Äänestä

Mulle tehtiin seitsemän vuotta (joko siitä on niin kauan:)) sitten laparoskopia ja se tehdään nukutuksessa. Tehtiinkö sinulle se? Siinähän tutkitaan munajohtimien aukiolo ja samalla myös endometrioosi yms.
Itsekin olen ihmetellyt, kun täällä on kerrottu, että tutkimus tehdään potilaan ollessa hereillä. Mutta ilmeisesti näitäkin tapoja on useita.
Kävin sivulla http://www.metku.net/~pesu/hedelmattomyys.html ja siellä kerrottiin erilaisista aukiolotutkimuksista.

Äänestä
  • Minulle on tehty kahdesti. Eka kerralla yli kymmenen vuotta sitten ja toisen kerran muutama kuukausi sitten. Syy toiseen kertaan on ollut synnytyksen jälkeen tullut kohtutulehdus. Molemmilla kerroilla todella HSG eli varjoaineröntgen,( on gynen mukaan tarkempi kuin ultra ). Ei mitään nukutuksia/kipulääkkeitä tms. Toimenpide ei tosiaankaan tunnu pahemmin miltään, ainoastaan hieman tuntu kateerin työntyessä kohdunkaulan läpi.
    Auki olivat ja raskautta taas koitetaan.

    Äänestä

Mulla kävi niin hassusti, että pyörryin munanjohdinten aukiolotutkimuksen aikana. Se sattuikin hieman, mutta pahinta oli että alkoi pyörryttään ja sitten lähtikin taju. Lääkäri sanoi, etten ole ensimmäinen joka pyörtyi. Eikä se vaarallista ole. Onneksi oli mies mukana niin uskalsi lähteä tutkimuksen jälkeen ulos. Muutoin olisin voinut levätä sängyssä hetken.

Onko muut pyörtyileet?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ansku kirjoitti:

Mulle tehtiin se 5 vuotta sitten ja nyt alkoi "häiritsemään", kun se tehtiin mulle nukutuksessa. Nyt kun olen keskustelupalstaa lueskellut, olen saanut käsityksen että se tehdään vaan kipulääkkeen turvin?? Olenko ymmärtänyt väärin??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu