Mitä tehdä kun automaattivaihteinen neon lähtee luisuun talvella?
Neon talvella
miksa
71829
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kuin muillakin automaateilla.
Terve
Näinhän se on, että ABS-jarrut on melkein joka Neonissa, niin ei muuta kuin jarrua vaan. Kyllä kai sitä rattiakin kannattaa vääntää oikeaan suuntaan. Se on niin helppoa kun osaa.
...niitä abs jarruja ei ole. Ja empä oo aiemmin ajanut automaattivaihteisella autolla!! Ja näin naisihmisenä tulevat liukkaat kelit pelottaa...
hei!
ei ole mitään kokemusta, en ole ajanut autoa juurikaan ja aloittelen vasta. kokemusta talvipyöräilystä on kaikilla keleillä sekä ilman nastoja että nastoilla. eli ENNAKOIVAA AJOA TALVELLA, mahdottomilla keleillä varmasti auto nyt ainakin jää pihaan, samoin kyllä pyörä. en viitsi leikkiä hengelläni, ja liikenne ei missään nimessä ole mikään "näytönpaikka" :))
eli hitaampi tahti talvella ja ennakoi tilanteet , ihan karmeessa kelissä voi miettiä, että onko ihan pakko lähteä.
toivotaan että kaikki kuitenkin menee hyvin, meillä molemmilla!
minuakin. Olen ajellut automaateilla ja keppivehkeillä kauan. Etuvetoisella tomaatilla vasta yksi talvi takana. Jos sladiin lähtee niin toimitaan kuten muutenkin, pyörät ajosuuntaan ja kaasua rauhallisesti, mutta riittävästi. Jos ei ole stickiä niin vaihde kakkoselle. "Kytkin pohjaan" -menetelmään tarvitset nopean käden, vaihde Nlle, vetoa varten on muistettava siirtää Dlle. Rauhallisesti ja ennakoiden pitää ottaa. Kova jarrutus heittää perän äkkiä! Vaikeampi tomaatti on talvella kuin keppi tiukoissa tilanteissa, harjoittele hiljaisella vauhdilla esim pihalla tosi liukkaalla pinnalla.
Neonia ajan ensimmäistä vuottani, mutta muilla automaateilla olen pörrännyt vuodesta 1987 lähtien, yhdellä takatuupparilla 80.000km ja kahdella etuvedolla yhteensä 460.000 km. En muista yhtäkään vaikeata tilannetta liukkailla, jotka olisivat johtuneet automaatista tai jossa automaatin vuoksi olisi ollut hankaluuksia. Hitaimpia kuskeja en ole.
Automaattiin on vuosikymmeniä kohdistunut Suomessa kaksi ennakkoluuloa: se ei kestä, ja sen kanssa ei pärjää talvella. Kumpikaan ei pidä paikkaansa.
Vuosi on nyt ajeltu etuvetoisella automaatilla (Lumina) talvikelissä ja on selkeästi paraskäytöksinen koskaan omistama talviauto. Aikaisemmin on ollut alla Mazda 626 ja Mitsu Galant (neliveto). Nelikolla oli kiva leikkiä mutta paljon ennustettavampi ja helpompi tämä nykyinen on.
Käytännössä pääset automaatilla "kytkin pohjassa" -tilaan kun nostat kaasun, omani ainakin rullaa tällöin lähes vapaalla. Sutimatta paikaltaan lähteminen on automaatilla myös _paljon_ helpompaa kuin manuaalilla!