Minulle tulee ajoittain,esim katuvaloissa,suuressa väenpaljoudessa tai hälinässä,myös ajoittan muulloinkin,tunne kuin olisin unessa,kaikki mitä teen on kuin näkisin sen unena.Tunnen kipua,tunnen tuskaa,näen ja osaan toimia. Ulospäin tilannettani ei edes huomaa.Toisinaan se on pinnallista,toisinaan hyvin "syvää"-epätodentuntoista.Tunnetta lisää tilanteet joissa tunnen joutuvani tarkkailun kohteeksi,tekemään jotain jossa ei saa erehtyä.Tunnen olevan hyvin pieni.
Onko tällaista tunnetta toisilla.Tämä on seurannut minua lapsuudesta asti eikä sitä ole koskaan tutkittu,koska ei ole vaikuttanut työhöni eikä opiskeluun,mutta muuten kiusallinen vaiva,tunne.
Onko tällaista tunnetta toisilla.Tämä on seurannut minua lapsuudesta asti eikä sitä ole koskaan tutkittu,koska ei ole vaikuttanut työhöni eikä opiskeluun,mutta muuten kiusallinen vaiva,tunne.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itselläni on usein tällaisissa tilanteissa samankaltainen tunne, on ollut nuoruudesta saakka eikä taida enemmästä selvittelystä miksikään tulla. Mikäli taustalla olisi jokin neurologinen sairaus, se antaisi takuulla muitakin oireita.
Ei ole silmä ongelma vaan aivoissa serotoniilin vajaa tuotanto, perehdyppä paniikkioire palstaan eli kokemasi ilmiö on epä todellinen olo, kuoleman pelko ja toisinaan saattaa perspektiivi mennä pieneksi aivan kuin kattosit hiiren silmin pääsi sisältä.
Mulla oli aivan samanlaisia tuntemuksia kuin sulla. Kyseessä on mitä luultavammin paniikkihäiriö. Ennen kuin paniikkihäiriö todettiin, kävin silmäoptikolla, sydänkäyrässä (EKG), aivokäyrässä (EEG), verikokeissa (otettiin kaikki mahdolliset kokeet, verensokerista kilpirauhastesteihin) ja viimeisenä vielä pään magneettikuvaus. Mitään ei mistään löytynyt.
Käyn nyt puhumassa psykologille.