Renki lähti viemmään sonnii lehmälle kolomen kilometrin piähän.Se oli helevetin laeska sonni.
Puolentoesta kilometrin piässä sonni teki tenän:Ei kule senttiikkää.Rengillä ol tärpättipullo kaekevvaralta,pyyhkäs tärpättii sonnin munniin,niin johan lähti.Juoksivat kilometrin,nii renki rupes väsymmään,pyyhkäs tärpättii ommiinnii munnii.Piäsivät talon pihhaan minnekkä olivat mänössä ,niin renki huus isännälle:Pitele sinä tuota sonnii,minun pittää vielä pari kilometrrii juosta.
Astutus
Heska
3
6024
Vastaukset
- Armas Auvontie
Ihan hyvä vanha juttu agraariajalta! Savonkieli oli kuitennii jiäny puoljtiehen tai männy kokonaan vitalikkoon, vuan haetanneeko tuo. Välilyönnit pisteiden jälkeen oelj piässsy unehtummaan. Vaikka eipä tämä murre- tai kielioppipalsta olekaan; ihan vuan iliman aekojaan kommentoin.
- lehmä
Lehmät vietiin ennenaikaan sonnille kun olivat kiimassa, ei sonnia siirrelty. Muuten hauska juttu.
- maamies~
lehmä kirjoitti:
Lehmät vietiin ennenaikaan sonnille kun olivat kiimassa, ei sonnia siirrelty. Muuten hauska juttu.
Sonneja vietiin kyllä kuoharille...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2303009Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1952637Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1121253Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1411208- 701108
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2971105Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3711082Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831065Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a211005Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22818