Meillä on nytten ollut noin pari viikkoa ihana pieni kääpiövillakoira Sani. :) Meillä on mennyt tosi kivasti tuon touhuavan karvapallon kanssa. Ainut ongelmamme vaan on se kun kyseinen rotuhan on hyvin seurallinen (aivan ihana piirre sekin), mutta jos se kuulee meidän olevan toisessa huomeessa eim. saunassa ja ovi on kiinni niin hirveä vinkuminen ja haukkuminen. Ihan pahaa välillä tekee kun niin surkeasti ääntelee. Silloin kun lähdemme pois kotoa niin se rauhottuu ihan hyvin eikä jää haukkumaan oven taa. Että häiritseeköhän sitä oven takaa kantautuvat äänet kun itse ei pääse mukaan. Onko kellään kokemuksia vastaavasta tai jotain vinkkejä mitä voisimme tehdä?
Ja vielä lisäkysymys. Minkä ikäisenä koiraa voi ruveta lenkittäämään enemmän ja pidempiä lenkkejä ja entä kouluttamaan kunnolla? En tarkoita näitä ihan tavallisia istu ja luoksetulo vaan vähän haastavampaa koulutusta?
Kiitoksia jo etukäteen vastanneille! :)
Ja vielä lisäkysymys. Minkä ikäisenä koiraa voi ruveta lenkittäämään enemmän ja pidempiä lenkkejä ja entä kouluttamaan kunnolla? En tarkoita näitä ihan tavallisia istu ja luoksetulo vaan vähän haastavampaa koulutusta?
Kiitoksia jo etukäteen vastanneille! :)
Vastaukset 2
Vanhimmat
Meillä on nyt 5kk villakoiran pentu. Alussa meillä oli myös vähän ongelmia tuon yksin jäämisen kanssa, mutta nyt on jo pitkän aikaa mennyt jo paremmin. Eli useimmiten se vaatii vain totuttelua. Ja älä tee sitä virhettä että menet katsomaan pentua kun se ulisee ja vikisee oven takana. Muutoin se oppii että vikinällä saa omistajan palaamaan. Kyllä meilläkin vielä toisinaan itketään perään kun ihmiset lähtevät jonnekin...
Me aloitimme koirakoulun kun meidän koiruus oli 4kk eli kaikki rokotukset kunnossa. Ja kyllä sitä voi jo kunnon kouluttamiseksi kutsua kun kerralla pitäisi aina tunnin verran keskittyä ja sitten vielä kotiharjoitukset niin huh huh... Ei neidin pinna aina kestäkään ;)
Tuohon lenkittämiseen on kait nyrkkisääntönä että puolivuotias koira on vasta valmis pidemmille lenkeille, ja pienemmillä roduilla puhutaan joskus vuoden vanhasta koirasta. Mutta kyllä meillä ainakin neiti on kovinkin halukas lenkkeilemään ja jaksaakin jo oikein hyvin. Tosin ei ne lenkit mitään kovin pitkiä ole, mutta siis jaksaisi varmasti pidempiäkin... Meillä on tosin keskikokoinen villakoira.
JA kai siinä on sekin että koiran jalat saattavat kärsiä siitä jos liian aikaisin alkaa lenkillä käymään...(?)
Jätä koira vaille huomiota ennenkuin menet toiseen huoneeseen ja kun tulet toisesta huoneesta. Kannattaa tutustua www.koiraneuvola.fi sivustoon vaikkei teillä mitään ongelmakoiraa varmaan olekaan.
Meillä on myös 5 kk:n ikäinen itku-iita villakoira, jonka kanssa tehdään edelleen näitä "itsenäistymisharjoituksia". Kannattaa jättää koiralle vaikka radio pienelle päälle niin se ei jää kyttäämään rappukäytävän ääniä. Ethän koskaa avaa ovea silloin kun pentu itkee. Muista myös huomioimattomuus kun tulet kotiin.