Missä täällä tapaisi tavallisia, itsestään huolehtivia aikuisia miehiä? Kapakat on täynnä ukkomiehiä, juopuneita tai pelimiehiä! Huhuu...missä te kaikki normaalit vapaat miehet olette. Lenkkipolullakaan ette vastaan tule!
Vihkisormus ei mielessäni vilahtele vaan aikuisen miehen mukava seura.
Vihkisormus ei mielessäni vilahtele vaan aikuisen miehen mukava seura.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Viestisi on asiasta ja asiallinen. Kuitenkin siitäkin on aistittavissa suomalaisille nykynaisille niin kovin yleinen piirre - miesmäinen suorasukainen ote, jonka moni mies primitiivitasolla kokee uhkaksi, ikäänkuin käskytystä odotettavissa.
Sellaista otetta naisessa minäkin kavahdan.
Niin ne ajat ja ihmiset muuttuu. Pullaa leipova, verhoja ompeleva sinkkumies ja renkaita vaihtava, porkonettakin käyttävä sinkkunainen! Niinpä ne roolit muuttuu. Ja me vaan haikaillaan entisenlaista, perinteistä miestä/naista.
Mutta kun se arki on itse hoidettava ja kaikki osattava, jäähän siitä jälki käyttäytymiseen.
Niin ne roolit muuttuu. Kymmeniä vuosia kestäneen ja jatkuvan tasa-arvoprosessin yhteydessä naisiin ovat tarttuneet myös ne miesten perinteiset huonoimmat ominaisuudet. Sekin on monesti arvoitus, ovatko sisäsiistejä? Omalle kohdalle on sattunut naisia, jotka ovat ihmisten ilmoilla siistejä kaikin puolin, mutta asunto on kuin räjähtänyt kaatopaikka, ja kotitaloustaidot tasan nolla.
Lisäksi löytyy maistaneena rääväsuisia naisia, jotka jutuissaan menevät vyön alapuolelle sellaisella paatoksella, että miehetkin jäävät rivoudessa toiseksi.
Silmä tarkkana joutuu seuraamaan, onko täysi juoppo, ja jos huikka näkyy maistuvan, niin sitten joutuu olemaan varovainen sanavalinnoissaan, ettei tule Moralla kupeeseen.
Siinä suomalaisen tasa-arvon hedelmiä.
Nämä hybridi-ihmiset, ts. miesnaiset, saavat puolestani pitää nuo oppimansa ominaisuudet itsellään. Olkaa hyvä.