Riittääkö suomalainen AB ajokortti autoiluun esim. Floridassa. Vaaditaanko vaikkapa kansainvälistä ajokorttia ??
Kysymyksessä 1-2 viikon lomamatka.
Kysymyksessä 1-2 viikon lomamatka.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Teoriassa ei riitä, kenenkään USA:n viranomaisen velvollisuutena ei ole hyväksyä suomalaista ajokorttia.
Käytännössä sinulla ei ole ongelmia autoa vuokratessasi, jos sinulla on
- luottokortti
- ikää riittävästi
- ajokortissasi on sellainen myöntämispäivämäärä, että osoittaa riittävän ajokokemuksen (uudessa pienikokoisessa kortissahan alkuperäinen myöntämispvm on kääntöpuolella ja vanhemmat läpyskät on joka tapauksessa annettu ulos jo vuosia sitten
Voithan sinä toki käydä läpi melkoisen byrokratian Autoliiton ja poliisin kanssa ja hankkia kansainvälisen ajokortin. Rahanmenoa se ainakin tietää.
Ei se Autoliiton kansainvälinen ajokortti sen suurempia byrokratioita vaadi. Autoliiton nettisivuilta löytyy lomake, kopio ajokortista ja valokuva. Kortti tulee postiennakolla noin parissa viikossa.
Kuten edellä jo sanottiinkin, suomalaisella ajokortilla pärjää, kunnes vastaan tulee poliisi, joka tietää, mikä kortti on virallinen ja mikä ei. Varsinkin onnettomuustilanteessa, sen lisäksi, että olet ulkomaalaisena jo muutenkin heikossa asemassa, puhumattakaan, että, jos selviää, ettei sinulla ole virallista, USA:ssa noteerattua korttia.
"kenenkään USA:n viranomaisen velvollisuutena ei ole hyväksyä suomalaista ajokorttia"
Tietaakseni EU-ajokortti on hyvaksytty max 3 kk eli normaalilla turistimatkalla.
Se autoilijoiden keskusliiton myyma 'kansainvalinen ajokortti' on niin naurettavan nakoinen oikeaan suomalaiseen ajokorttiin verrattuna (oli ainkin silloin kun sellaisen ostin) etta kukaan ei ota sita vakavasti.
Voin itse myontaa kansainvalisia ajokortteja paljon halvemmalla jos ketaan kiinnostaa.
Kiitos molemmille valaisevista vastauksista.
Taidan yrittää tulla toimeen nykyisellä kortillani.
Tulet hyvin toimeen tavallisella suomalaisella kortilla Floridassa. Kysyin itse asiaa autovuokraamosta Floridasta ennen sinne lähtöä ja vastaus oli, etten tarvitse kansainvälistä korttia. Asia vahvistui, kun yritin siellä paikan päällä ollessa hakea Floridan ajokorttia, mutta en päässyt ajokorttitston info-tiskiä kauemmas, kun vastaus kuului ettei sitä myönnetä turisteille, koska voin hyvin ajaa olemassa olevalla suomal. kortillani. Ja liikennevahinkoja/onnettomuuksia varten on taas oltava vakuutukset. Että silleen.
Autoliittokon senkin läpyskän myöntää? No jos tuota 8€ maksua jäsenmaksua pitää vaikka lahjoituksena hyvään tarkoitukseen niin asiahan on ihan ok.
On vaan tuntunut niin tyhjänpäiväiseltä läpyskältä että oon ihmetellyt miksi sen joskus hankin. Lähinnä kansainvälinen ajokortti sanoo että "ajokortti" tarkoittaa ... eri kielillä.
Parasta kortissa oli kuitenkin se että kortin voimassaolo on kirjoitettu vain suomeksi. Eli vanhakin kortti kelpaa ulkomaan poliisille jos tiukkapaikka tulee.
olen monta kertaa vuokrannut auton USAssa eikä koskaan ole edes kysytty kansainvälistä ajokorttia, suomalainen otettu vastaan aivan mukisematta.
mulle sanottiing kun menin usaan viime vuonna etta usa-liite tai kansainvalinen ajokortti pitaisi hankkia autoliitosta,niinp a sitten hankin usa-liitteen,mika on periaatteessa mun ajokortti enkuksi...jao li halvempi.