pillerien jälkeen raskaaksi

Jätin e-pillerit (mercilon) pois noin kuukausi sitten vauvan saannin toivossa. Kuukautiset eivät ole vielä alkaneet KP 39/28.. Ja olen tehnnyt kaksi nega testiä. Milloin olisi syytä huolestua (mennä gynelle) jos kuukautiset eivät ala ja en ole raskaana? Ja eikö kuukautiset voi käynnistää lääketieteellisesti? Hirmuinen vauvakuume..:)
51668
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

voipi olla että kuukautiset myöhässä kun oot pillerit vasta lopettanut. mull oli alkuun kierto sekaisin mutta tasaantunut ajan myötä. samoin olen saanut menkat myöhästymään vauvakuumeen takia kun olen ollut ihan varma että on tärpännyt ja kuvitellut kaikki oireet mutta testit negoja....toki onhan täällä ollu kirjotuksia että negasta huolimatta olivat raskaana. anna ajan kulua vielä tai mene lääkäriin, toinen vaihtoehto ainaki tuo mielenrauhan kun saa varmistuksen missä mennään.

Äänestä

Moikka!
Mulla on myös pillereiden(mercilon) jälkeen ollut taukoa kuukautisissa. Eli mulla on ollu viimeks 13.6. menkat ja nyt kuitenki jo 26.9. Niitä tässä nyt sit ootellaan ja testejä on tullu jo muistaakseni 5 tehtyä! Liekö just sit niiden pillereiden takia myöhässä???

Äänestä
  • En nyt mitenkään halua pelotella, mutta itse lopetin ko. pillerit keväällä 2002 ja vasta marraskuussa 2003 testi näytti positiivista. Eli reilu 1,5 vuotta meni. Pillerit (tai niiden lopetus) pisti kiertoni täysin sekaisin, enkä niin ollen onnistunut tulemaan raskaaksi. Syytän siitä vain ja ainoastaan pillereitä!!
    Vielä nyt synnytyksen jälkeenkin, (poika siis jo 1v 2kk) on kierto täysin hakusessa. Yhdet kunnon menkat vasta tulleet... Yritä tässänyt sitten saada pikkusisarusta aluille. Ok, nykyinen tilanne enää tuskin johtuu pillereistä, mutta kuitenkin.
    Niin siis, tarkoitus ei missään nimessä ollut pelotella/masentaa. Kerroin vaan kokemukseni Mercilonista. Toivon teille pikaista plussaa:)

    Äänestä

itse söin myös aikoinaan mercilonia,tosin sen jälkeen vaihdoin ehkäisyrenkaaseen.Marraskuussa -04 lopetin ehkäisyn (vauva toiveissa)ja sen jälkeen kierto on heitellyt 25-50pvä.Minulle on sanottu että jos menkkoja ei kuulu puoleen vuoteen pillereiden lopettamisen jälkeen niin sitten yhteys lääkäriin.

Äänestä

Jos haluat kuukautiset käyntiin niin käväise gynellä ja pyydä terolut reseptiä..
Niillä kierto tasaantuu ja menkat tulee säännöllisesti... samalla voit tehdä ovulaatiotestejä jotta saat selville ovuloitko. jos ovuloit niin ei mitään hätää. jos ei tulee positiivista ovulaatiotestiä niin gynelle vaan uudelleen niin saat siihenkin sitten omat pillerit..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Katriina_ kirjoitti:

Jätin e-pillerit (mercilon) pois noin kuukausi sitten vauvan saannin toivossa. Kuukautiset eivät ole vielä alkaneet KP 39/28.. Ja olen tehnnyt kaksi nega testiä. Milloin olisi syytä huolestua (mennä gynelle) jos kuukautiset eivät ala ja en ole raskaana? Ja eikö kuukautiset voi käynnistää lääketieteellisesti? Hirmuinen vauvakuume..:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu