Kissalle pullaa ja hedelmiä..

voiko antaa..?

Meidän kissa tykkäisi hirveästi syödä pullaa ja hedelmiä, erityisesti purkkipersikat on sen mieleen. Oon vaan miettiny, että saako niitä antaa kissalle ja voiko niistä olla jotain haittaa?
kissanruuan lisäksi tietysti vaan ja silloin tällöin, herkkupaloina..?
Tuntuu niin raa'alta istua sohvalla katsomassa TV:tä ja napostella itse pullaa kun toinen istuu vieressä ja katselee anovana.. :)

22

4770

    Vastaukset 22

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hanna

      Anna vaan, jos toinen haluaa ja syö :) Ehkä se on kuitenkin tuo sokeri, joka ei oo hyvä hampaille kisuillakaan.

    • meillä

      Ihan sama mitä me ihmiset syödään niin yhden kisan on kaikkea saatava maistaa. Kahvi on ihan suurta herkkua, jota kyllä joudutaan säännöstelemään, eipä jätetä meillä kahvikuppia vartioimatta muuten tyttö on siellä heti juomassa. Paprika ym. kasvikset menee myös. Meillä on aina ollut tapana että kissat saa maistaa kaikkea mitä ihmisetkin syövät, ihan ruokaa eivät pääse syömään kun pöydälle tulo ruokatavarien siellä ollessa on kielletty. Jäätelöäikin syödään vuoron perään :) Ei meillä ainakaan ole mitään ongelmia ole ilmeentynyt

    • sindri

      kissan luonnolliseen ruokavalioon eivät todellakaan tässä ketjussa mainitut sapuskat kuulu, miettisin hiukan enemmän kissan parasta kuin omaa syyllisyyttä siitä, että meidän miirulla nyt on paha mieli kun ei saa samaa kuin me.. kissan ei pitäisi antaa syödä kaikkea samaa kuin ihmisten. tietysti jos haluaa opettaa kissansa noin, oma on asianne.

      meillä on kaksi kissaa, joista toinen rakastaa vahvaa salmiakkia ja toinen tomaatin kirpeintä sisustaa. en kuitenkaan anna joka kerta itse näitä syödessäni kissalle kans. joku terve järki. osa mainitsemistanne "herkuista" on kissalle turhia, toiset suorastaan terveydelle haitallisia. kysykääpä kenen tahansa eläinlääkärin tai kissakasvattajan mielipidettä.

      kyllä meidän pojat on mammanpoikia ja jossain määrin lasten asemassa meillä, perheenjäseniä, mutta silti kissoja. kissa voi olla kuinka vain samassa asemassa perheen ihmisten kanssa, mutta tietyn rajan yli mentäessä on kyse jo todella epäterveestä ja vastuuttomasta suhtautumisesta.

      kaikella kunnioituksella ja ihan vaan oli pakko sanoa.. kukin tyylillään mutta kissan terveyden pitäisi olla etusijalla, aina.

    • kisu

      meillä kaks tyttökissaa, joista toinen on ihan pöljä, se söis ihan mitä vaan jos sais "varastaa" sen pöydän kulmalta tms, ja rusinapussia ei voi avata ilman että kumpikin kissa syöksyy paikalle vaatimaan omaa osaansa rusinoista.
      Täällä toiset ihmiset tuntuu olevan hurjan tarkkoja kissojensa ruokavaliosta, mutta kyllä miun mielestä kissalle voi antaa kerran viikossa pienen määrän vähän "epäterveellisempiä" herkkujakin, kunhan perusruokavalio on kunnossa. Kissoja on vaikea vastustaa, ovat oikeita mestari- kerjääjiä.. =o)

    • Pikku Myy

      Meillä annan kissani maistaa melkein kaikkea ruokaa mitä itsekkin, muttei sillein, että kissa ensin kerjää ja vastaan siihen antamalla sille haluamansa. Tarjoan kissalle haisteltavaksi ja maisteltavaksi kädestä joitakin ruokia. Erityisesti kananmuna, mandariini ja pulla ovat kissani mieleen.

      Huomautuksena vielä että olen antanut kissan vain _maistaa_ noita ruokia, enkä anna esim. pullaa kokoaikaa ihan pääravintona!

    • Ei ihmisten ruokia

      Kannattaa muistaa että jotkin ruuat voivat olla myrkyllisiä kissalle. Esim. viinirypäle ja tomaatti.

    • nannapäivä

      Meidän kisu tykkää hirveesti makeasta ja on aina paikalla jämiä tahtomassa. Annan sen syödä pikkusia määriä. Mansikkahillo on oikein herkkua ja kakut.

    • Kattimatikainen

      Mikä ihme tarve ihmisillä on tuputtaa kissoilleen ruokia, joita ne eivät normaalistikaan söisi? Pulla, sipsit, karkit, kakut, kahvi yms EI kuulu kissojen ruokavalioon, edes herkkupaloiksi. Kauppojen hyllyillä myydään ihan omia karkkeja kissoille, miksette tarjoa niitä? Jotkut hedelmät/ruoka-aineet ovat sitäpaitsi kissoille myrkyllisiä.

      • nannapäivä

        Eihän kukaan tuputa kissalle mitään väkisin, vaan kaikissa näissä jutuissa kissa itse tahtoo syödä!
        Joskus aikoinaan meillä lapsuudenkodissa oli kissa, joka aina kasteli tassunsa väkisin kahvikuppiin ja nuoli sitten tassuaan tyyväisenä. Samalla saattoi myös kopasta tassullaan kahvinjuojan jäätelökuppiin.
        Sanotaan, että kissa ei pureskele myrkyllistä kasvia, niin uskon, että kissa ei maistele noita herkkujakaan, jos ne olisivat sille vaaraksi. :)


      • Kattimatikainen
        nannapäivä kirjoitti:

        Eihän kukaan tuputa kissalle mitään väkisin, vaan kaikissa näissä jutuissa kissa itse tahtoo syödä!
        Joskus aikoinaan meillä lapsuudenkodissa oli kissa, joka aina kasteli tassunsa väkisin kahvikuppiin ja nuoli sitten tassuaan tyyväisenä. Samalla saattoi myös kopasta tassullaan kahvinjuojan jäätelökuppiin.
        Sanotaan, että kissa ei pureskele myrkyllistä kasvia, niin uskon, että kissa ei maistele noita herkkujakaan, jos ne olisivat sille vaaraksi. :)

        Ei tuputa, mutta tarkoituksella syöttää.

        "Sanotaan, että kissa ei pureskele myrkyllistä kasvia"


      • Ei kissa ymmärrä
        Kattimatikainen kirjoitti:

        Ei tuputa, mutta tarkoituksella syöttää.

        "Sanotaan, että kissa ei pureskele myrkyllistä kasvia"

        Ei kissa aina tosiaan ymmärrä mikä on sille hyväksi ja mikä ei. Toinen kissani tykkää syödä kuminauhoja ja hiusponnareita. Jokin aika sitten löysin laatikosta kakan seasta kokonaisen ponnarin. Hyvä ettei tukehtunut siihen tai jäänyt jumiin suolistoon. Toinen mirri taas tykkää syödä muovia eli kaikki muovipussit ja vastaavat pitää pistää heti roskiin.
        Samoin meilläkin viinirypäleet ovat suurta herkkua vaikka ovat myrkyllisiä kissalle. Joulutähtikin meinasi mennä parempiin suihin joten kissojen ulottumattomiin se piti sitten nostaa.


    • herimss

      Makean antamista kannattaa välttää koska se on tosiaan huonoksi hampaille (niin,. ja sokerihan ei nyt kissan ruokavalioon kuulu muutenkaan..)

      Osta kissoille herkkupaloiksi katkarapuja jotka säilyy pakkasessa, ja sulata muutama ja VALUTA(huuhtele/liota suolat pois sitten ennen omaa herkkuhetkeä :)

    • Typerät omistajat

      Tulipa vaan mieleen, että kissoille on ihan turhaa antaa mitään makeaa, kun eivät edes pysty maisamaan makeaa, ja se kissa on LIHAN syöjä ja niille ei todellakaan tarvii mitään kasviksia ja muuta ihmisille tarkotettua ruokaa antaa.

      • ei typerä

        Eivät pysty maistamaan makeaa??? Milläs se on testattu? Toisekseen, jos esim, meidän kissa hinkuaa väkisin mansikkahilloa, niin miksi se sitä haluaa, jos se ei maista makeaa tai sen makua?


      • aertaetat
        ei typerä kirjoitti:

        Eivät pysty maistamaan makeaa??? Milläs se on testattu? Toisekseen, jos esim, meidän kissa hinkuaa väkisin mansikkahilloa, niin miksi se sitä haluaa, jos se ei maista makeaa tai sen makua?

        kissa ei maista makeaa eikä opi maistamaan sitä. Eikä näe punaista eikä opi näkemään sitä. tai tunnistamaan. joten ime parsaa.


      • parsa pahaa
        aertaetat kirjoitti:

        kissa ei maista makeaa eikä opi maistamaan sitä. Eikä näe punaista eikä opi näkemään sitä. tai tunnistamaan. joten ime parsaa.

        Et vastannut kysymykseeni, että jos kissa ei maista sen mansikkahillon makua, niin miksi sen pitää kuitenkin sitä melkein väkisin saada?


    • Viisaat ovat tutkineet, ettei kissa maista makeaa. Minunkin kissani tunkee melkein suuhun, kun syön kroissanttia, voipullaa, kakkua tms. Annan pieniä muruja. Saattaa olla niin, että jokin muu makuvivahde kyseisissä eväissä kiehtoo kissaa.

    • Mört

      Entäs toi suola: eikös siitä sitten tule virtsakiviä tai muita terveysongelmia? Kyseessä on kuitenkin aika pieni otus ja ihmisten sipsit ja pullatkin sisältävät aika roimia määriä suolaa siihen verrattuna mitä luonnossa löytyy.

      Olen aika uusi kissanomistaja ja huomannut ihmeekseni kuinka melkein mikä tahansa maistuu kun silmä välttää. Leipäpussit saa öisin kyytiä, kasviscurrya meni ainakin lusikallinen (tulista kuin mikä) ja eilen livottiin salaa irish coffee- mukista (eikä todellakaan ollut pelkkää kermavaahtokerrosta).

      Olen jo ollut huolissani siitä, josko kissallani olisi jokin puutostauti, mutta tämä keskustelu avasi vähän silmiäni.

    • Alunperinhän kissa on lihansyöjä, niinkuin, joku jo mainitsikin. Kissa tarvitsee lihaa pysyäkseen terveenä. Kissa maistaa happamen, karvaan ja suolaisen. Jos kissa syö mitä vaan, sitä lienee syytä vähän rajoittaa. Suklaaseen ei saa päästää kissoja ( eikä koiriakaan) käsiksi. Siinä oleva teobromiini on niille myrkyllistä.

    • kissa4

      Meidän kissa syö mitä tahansa mitä ihmisetkin syö :)
      On terve kissa, on n. 6kk vanha ja nukkuu paljon ja syö...
      Mutta kun nälkä iskee niin on mahdoton välttyä maukumiselta :-D
      Kissa saa märkä/pussiruokaa 3 kertaapäivässä ja nappulatkin keltaavat :)
      Kissalle on annettu raakaa lihaa, makkaraa, omenaa,.. kaikki kelpaa myös tuore persilja!!

      • halooo tauno!

        eipä ole pitkäikäinen kissa teillä tuota menoa..


      • ???
        halooo tauno! kirjoitti:

        eipä ole pitkäikäinen kissa teillä tuota menoa..

        Jaa, miksei olisi?


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2331
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      27
      1085
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      932
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      105
      930
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      597
      887
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      770
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      664
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      656
    Aihe