Kaverit osti mun reilu kaheksan viikkoselle pennulle semmosii kero-puruluita lahjaksi,tuli sitten mieleen,että voiko semmosii ylipäätään syöttää niin pienelle??!! Ja mukana oli jotaa muita syötävii purujuttui...??!!
Pennulle puruluita??!!
Hanna
8263
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Siis jossain joskus kuulin, että pennulle ei kannattaisi syöttää niitä solmuluita tai vastaavia. Nehän on jotain nahkaa? Niissä ilmeisesti on niin paljon proteiinia, että sitä tulee pennulle semmoisista liikaa.
En tiedä, miten asia oikeasti on. Itse syötän pennulle oikeita luita.
Voit antaa puruluita, mutta älä anna niitä, jossa on solmu päässä. Kun solmuosa irtoaa, pentu voi niellä sen ja tukehtua. Siis ei solmullisia. On hyvä antaa pari kertaa viikossa luita, että hampaat pysyvät puhtaina. Myös oikeita luita kannattaa antaa, mutta vain raakoina. Kypsinä luita ei saa antaa, koska kypsistä luista irtoaa teräviä säleitä.
Olen kuullut tuon solmuluujutun, syytä tosin en tiennyt. Eikös se solmu kuitenkin ole aika iso, eli ei ihan helposti mene nieluun? Ainakin jos ostaa riittävän ison luun.
Oikeista luista kuitenkin vain naudan luut sopivat koirille, ei sian eikä lintujen luita. Tietäisikö joku miten on hirven luiden kanssa, saako antaa?
Pennulle ei kovin isoa luuta kannata ostaa. Kyllä se solmu aika helposti menee nieluun, kun koira ensin on järsinyt sitä pienemmäksi. Se solmuosa irtoaa luusta joka tapauksessa.
Kaikkia luita voi antaa, jos ne tulevat teurastamosta eli ovat tutkittuja mahdollisten trikiinibakteerien varalta. Siis hirven luuta ei kannata antaa, jos hirvenlihaa ei ole tutkittu. Barfaajat antavat myös raakoja linnun luita.
Miksi koiralla/pennulle pitää antaa luita? Jos syöttää hyvälaatuista kuivamuonaa, siitä se saa kaiken tarvitsemansa. Jos vielä jättää liotuksen väliin hampaat puhdistuvat.
Luut ovat koiran luonnollista ravintoa. Koiralla on myös tarve kaluta luuta.
Varmastikin koira saa kaiken tarvitsemansa hyvälaatuisesta kuivamuonasta, mutta täytyyhän koiralla olla jotain hupiakin!
Mitenkäs sitten tämä väite, että luista (sian ja linnun) irtoaa teräviä säleitä? Onko tämä nyt sitten ihan huuhaata? Minä en kyllä uskalla antaa noita koiralleni, sen suureksi harmiksi. :)
Toisaalta kyllähän sudetkin syövät lintuja ym. ja tuskin jättävät luita sivuun "kun ne voivat olla vaarallisia".
Solmuluista vielä sen verran, että oma koiruus paloittelee kyseiset herkut, ensin irrotetaan solmut, syödään ne ja loppu tuppaakin jäämään. Lisää solmuja luihin siis! =D
Olen aina antanut kaikille koirilleni alusta asti puruluita (jopa pennuille pentulaatikkoon!), sillä ensinnäkin ne puhdistavat hampaita, auttavat hampaiden lähdön ja kasvun aiheuttamaan kutinaan, antavat tekemistä hampaille (ja koko koiralle), vahvistaa myös hampaita ja leukaluita.
Tällä tavalla voi myös aktiivisen pennun kotona säästyä sohvankulma tai kaksi =). Muuten puruluissa ei ole väliä mitä syottää, mutta katsokaa että puruluun solmu on tarpeeksi iso ettei se saa sitä kokoinaisena nieltyä.
Ja naudanluut soveltuvat raakoina ja kypsinä koirille, niistä ei irto teräviä paloja, mutta sian ja linnunluut voivat aiheuttaa pahoja seuraamuksia koiran sisällä jos terävä pala rikkoo siellä jotain. Myös hirven- ja lampaanluut ovat koirien herkkua ja niitä voi myös antaa...
Pureskeluhetkiä koirille =)