Onkohan kenelläkään muulla yli 20mg:n päiväannos cipralexia? Heinäkuussa nostin annokseni 30mg:n lääkärin kanssa juteltuani. Cipraa aloin syömään tammikuussa pikku hiljaa tasoa nostaen.
Olotilat on jo paremmat kuin viime talvena mut mielialat heittelee vieläkin jatkuvasti, myös seksihalujen lasku ahdistaa vaikken seurustelekaan.
Syön myös azonaa 100mg/päivä (iltaisin ennen nukkumaanmenoa) E-EPA-kalaöljyä 1,5mg/päivä. Alkoholia juon edelleen viikonloppuisin vaikka tiedänkin sen olevan yksi pahimpia depressantteja, kertamääriä yritän vähentää.
Olotilat on jo paremmat kuin viime talvena mut mielialat heittelee vieläkin jatkuvasti, myös seksihalujen lasku ahdistaa vaikken seurustelekaan.
Syön myös azonaa 100mg/päivä (iltaisin ennen nukkumaanmenoa) E-EPA-kalaöljyä 1,5mg/päivä. Alkoholia juon edelleen viikonloppuisin vaikka tiedänkin sen olevan yksi pahimpia depressantteja, kertamääriä yritän vähentää.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Se on samaa kuin Cipralex Minulla on 60 mg päivässä ja silti ei olo ole oikein hyvä, masennus on vaivannut jo niin kauan,että voi mennä vuosia, ennen kuin pääsee "jaloilleen" Käytän myös Zanoria paniikkihäiriöihin, sen avulla pystyn olemaan ihmisten kanssa tekemisissä. Rankkaa tämä on, mutta päivä kerrallaan. Ehkä se siitä ?????
lääke kuin Ciralex!! Sepram on sama lääke kuin CIPRAMIL, ja näissä kahdessa viimeksimainitussa ón sama vaikuttava aine, Cipralexissa taasen eri.
Cipralex on tavallaan ns. puhdistetumpi versio Cipramilista.
Ja tuo toinen lääke on Xanor, ei Zanor.
Löydät lisätietoja lääkkeistä,hintoja, indikaatioita ym. esim. osoitteesta www.yliopistonapteekki.fi
Tais mennä sinullakin lääkkeitten nimet sekasi eiks vaan ?
joten, otetaan uudelleen.Sepram=Cipramil( usea rinnakkaisvalmiste), vaikuttava aine sitalopraami. Cipralex(jolle ei ole rinnakkaisvalmisteita!) vaikuttava aine essitalopraami.
Millä lailla minulla meni lääkkeiden nimet sekaisin??
Sepram on tismalleen sama lääke kuin Cipramil, tulee tehtaasta aivan samalta hihnalta,pakataan eri pakkaukseen ja hinta on huimasti alhaisempi kuin Cipramililla.
Cipramilille löytyy kyllä rinnakkaisvalmisteita mutta Sepram ei ole sellainen vaan ne ovat yksi yhteen lääkkeitä.
Cipralex taas on asia erikseen.
Onko vastaus nyt ok?
Eikös max. annos kyseisestä lääkkeestä ole 20 mg?
Virallisesti 20mg päivässä on maksimiannos, koska korkeampia päiväannoksia ei ole tutkittu. Lääkärin kanssa juteltuani päätimme nostaa päiväannokseni 30mg:n. Ehkä nämä tuskanolot ja jatkuvat mielialanvaihtelut helpottavat nopeammin kuin 20mg annoksella.
Elämä on tuskaa mut elän täällä vaikka vain kiusatakseni yhteiskuntaa!