Mielipiteitä?

Nyt tuli pieni probleema.Tarjolla on unelmieni duuni. Jotain mistä olen oikeastaan aina haaveillut ja jota varten olen kouluttautunut monta vuotta. Tämä duuni vaatisi kuitenkin väliaikaisen muuton toiseen kaupunkiin. 1-2 vuotta tämä kestäisi.

Ollaan vaimon kanssa seurusteltu viitisen vuotta. Suhde toimii ja asumme vaimon kotikaupungissa, jonne minä tulin opiskelemaan silloin joskus. Vaimolla on ollut jo vuosia hyvä vakiduuni ja hän viihtyy siellä. Meillä on myös yhteinen asunto.

Ongelma on, että vaimo suhtautuu hyvin nyrpeästi tuohon minulle tarjottuun tilaisuuteen. Itse olisin valmis siihen, että asuisin viikot toisaalla ja kävisin viikonloppuisin ja vapailla kotona. Kysehän ei ole kuin väliaikaisratkaisusta.
Vaimon mielestä minun pitäisi tehdä ratkaisu "meidän hyväksemme". Tämä on hiukan epäreilua, koska olen jo yhdestä työpaikasta luopunut nimenomaan siksi, ettei hän halunnut kuulla puhuttavankaan muualle muuttamisesta. No, en häneltä sitä voisi enkä oikeastaan haluaisikaan vaatia, onhan hänellä täällä melkein koko elämä. Haluaisin vain, että hän joustaisi hiukan minun hyväkseni, kun kyse on todellakin minulle hyvin tärkeästä asiasta. Mutta vaimo ikäänkuin kieltäytyy kuuntelemasta, vaikka yritän hänelle asiasta puhua. Hän vain keksii minulle hänen mielestään hyviä vaihtoehtoja täällä.

No, ystävät ovat sitä mieltä, että toki lähdet ja tartut noin upeaan tilaisuuteen. Olen itse samaa mieltä. Mutta tarkoittaako se sitä, että suhteeseemme ilmestyy iso halkeama? Itse ajattelen, että suhteessa pitää olla varaa elämänmuutoksiin ja molempien tärkeisiin asioihin, vaikka ne välillä vaatisivatkin järjestelyjä. Käyttämättä jääneet tilaisuudet ja unohdetut haaveet muuttuvat helposti ajan myötä kaunaksi toista kohtaan. Ja onhan tätä elämää elettävä monella tasolla, ei vaan siinä suhteen ympärillä.

Nytpä siis ajattelin kysyä aivan ventovierailta, että mitä te tekisitte, jos olisitte minun asemassani? Entä miten suhtautuisitte, jos olisitte vaimoni kengissä? Mielipiteitä olisi kiinnostavaa kuulla.
101298
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

ehdottomasti kuuntele nyt omaa sydäntäsi ja tartu tilaisuuteen. Itse sen sanoit mielestäni parhaiten, ei ole paljon lisättävää. Tottakai unelmiaan pitää saada toteuttaa vaikka se ei aina omaa puolisoa miellyttäisi. Jos ratkaisu on kuitenkin edes jonkin sortin kompromissi niin mikäs siinä.

Vaimosi kannan ymmärrän kyllä myös. Mutta et tee mielestäni todellakaan väärin jos muutat. Onnea matkaan!

Äänestä

on aina iso asia. Joutuu jättämään kaiken sen taakseen, minkä eteen on vuosia, kenties koko elämänsä tehnyt työtä, kuten sosiaalisen verkoston, tässä tapauksessa vakituisen työn, kodin ym. Minä olen ottanut hypyn tuntemattomaan jo monta kertaa, päätöksen teko on onneksi ollut yksin minulla, koska en elä vakituisessa suhteessa.

On todella raskasta aloittaa alusta uudessa paikassa, jossa ei tunne ketään eikä esimerkiksi tiedä kehen ottaa yhteyttä, jos jotain sattuu ja tarvitsee apua johonkin hommaan. Ne ovat asioita, joita ei osaa arvostaa eläessään tutuissa kuvioissa, mutta ne muuttuvat yllättävän hankaliksi, jos ei tunne ketään uudessa kaupungissa.

Toinen puoli asiasta on se, että kun uuteen paikkaan alkaa vihdoin kotiutua ja saada sitä verkostoa ympärilleen sielläkin, tajuaa kuinka paljon ihania ihmisiä on maailmassa ja kuinka paljon on saanut hyviä ystäviä on eripuolelta Suomea. Verkoston luominen ei tapahdu hetkessä, minulla se on ottanut hyvinkin sen pari vuotta joka kerta, mutta nyt en enää tiedä haluanko palata kotikaupunkiini, kun suurin osa ystävistäni asuu täällä ja elämä toimii kaikin puolin.

Ymmärrän hyvin teitä molempia, hyppy tuntemattomaan (tavallaan tyhjän päälle, vaikka sinulla olisikin työ, mutta entä vaimosi?) voi tuntua pelottavalta ja liian työläältä, toisaalta kiehtovalta elämäsi tilaisuudelta. Tällaisiin kysymyksiin ei mielestäni ole helppoja ratkaisuja olemassakaan, teidän pitäisi pystyä keskustelemaan asioista kunnolla ja pohtia eri vaihtoehtoja. Entä jos vaimosi ei saakaan töitä sieltä uudelta paikkakunnalta ja jää työttömäksi? Itse pidän hyvästä vakituisesta työpaikasta lähtemistä hieman huonona ratkaisuna, työssä viihtyminen on tärkeä asia ja jos työ on mielekästä, palkka on riittävä ja suhde vielä vakituinen, olisi aika riskialtista jättää se taakseen, ellei olisi varmaa uutta paikkaa tiedossa. Tekeekö hän sellaista työtä, jossa voisi käyttää hyväkseen siirtoa toiselle paikkakunnalle ja jatkaa silti samoissa tehtävissä menettämättä etuja, joita vakituinen työsuhde on jo tuonut?

Ymmärrän kuitenkin sinunkin näkökulmasi asiasta. Onneksi minun ei ole tarvinnut päätöstä tehdessäni huimioida muita, kun olen voinut tehdä sen ihan vain omien intressieni mukaan.

Paljon pohdittavia asioita...

Äänestä

Mielestäni Sinun tulisi ottaa unelmaduunisi vastaan, vaikka vaimosi siitä hermostuisikin. Kyllä hänenkin pitää olla valmis joustamaan suhteessanne ja antaa Sinulle mahdollisuus toteuttaa omia henkilökohtaisia unelmiasi. Ei yhdessä oleminen ole vain yhteisten haaveiden toteuttamista, kyllä molemmilla säilyy omatkin haaveensa ja toisen pitää hyväksyä ne.

On ikävää ettei vaimosi ole iloinen Sinun saamastasi upeasta mahdollisuudesta. Onnea nyt kuitenkin ainakin minulta! Tuo 1-2 vuotta on kuitenkin niin vähän jos tulette olemaan yhdessä lopun elämäänne, kuten olette varmastikin päättäneet tehdä. Vaimosi tulisi tukea Sinua unelmiesi toteuttamisessa, olethan Sinä joutunut ennenkin luopumaan hänen takiaan.

Suosittelen ihan itsesi takia, ettet enää luopuisi unelmistasi ja haaveistasi. Tee se mitä Sinun taytyy tehdä. Älä jää pohtimaan asioita liikaa, koska sillä tavalla et koskaan saavuta mitään. Mitä jos kuitenkin joskus kävisi niin ikävästi, että vaimosi ja Sinä eroaisitte? Eikö mieltäsi pahentaisi entisestään, että menetit upean tilaisuutesi? Toivottavasti koskaan niin ei käy, vaan saatte elää onnellista elämää yhdessä. Onnellisuuteenkin tarvitaan kuitenkin kaksi ihmistä ja jos toteutatte vain vaimosi toiveita ei Sinusta koskaan voi tulla täysin onnellista. Olen pahoillani, mutta niin se vain on.

Kysyit "tarkoittaako se sitä, että suhteeseemme ilmestyy iso halkeama?" Kyllä, suhteeseenne on vaarassa syntyä iso halkeama jos Sinä, et saa toteuttaa pitkäaikaista unelmaasi. Jos suhteenne on luotu kestämään, se kestää kyllä vuoden parin etäsuhteen. Itse en valitettavasti pysty asettumaan vaimosi tilanteeseen, koska en ymmärrä hänen tinkimättömyyttään edes keskustella asiasta. Hänen pitäisi ehkä mennä hieman itseensä ja miettiä, miksi hän haluaa kieltää ihmiseltä, jota hän rakastaa, jotain sellaista mistä tämä on haaveillut pidemmän aikaa...

Toivottavasti asianne selviää ja päätät tarttua tilaisuuteen! Ystäväsi ovat varmastikin kärsivällisiä, koska minä olisin heinä jo ehkä hieman suutahtanut vaimollesi, hänen yrittäessään tukahduttaa elämäsi tilaisuuksia. Tartu toimeen, nainen! Olet ajatuksissani!

Äänestä

sinun asemaan ja kyllä minäkin ottaisin unelmieni työpaikan vastaan. Parisuhteen perusta ainakin minusta on se, että kumpikin voi tarvittaessa joustaa ja tietenkin toisen tukeminen on myös tärkeää. Jotkut unelmat jäävät unelmiksi, mutta kun niiden täyttämiseen tarjoutuu mahdollisuus ei kannata jäädä odottamaan seuraavaa tilaisuutta, vaan tarttua rohkeasti tarjoukseen kiinni! Ehkä tämä on sinun ainoa tilaisuutesi kyseisen asian suhteen, joten neuvoisin sinua nyt ajattelemaan enemmän itseäsi.

Vaimoltasi on kyllä aika itsekästä olla edes puhumatta asiasta ja asettaa tavallaan sinut kysymyksen eteen "minä vain ura?". Miksi ei vaimosi voisi tällä kertaa joustaa, jos kerta sinä olet aikaisemmin jo joutunut/halunnut tukea häntä samankaltaisessa tilanteessa. Oikeaa rakkautta ei mielestäni ole kahlita toista tai yrittää saada toista tuntemaan syyllisyyttä sen sijaan kun pitäisi tuntea iloa! Kaukosuhteet kyllä voivat toimia ihan yhtälailla kuin sellainen suhde, jossa asutaan yhdessä tai tapaillaan muuten vain tiiviimmin. Tietenkin suhde kokee muutoksen, kun toinen ei ole koko ajan vierellä ja esimerkiksi toiseen täytyy oppia luottamaan ihan eri tavalla.

Minä esimerkiksi elän kaukosuhteessa tällä hetkellä juuri minun ja naiseni työn takia, mutta meillä homma pelaa erinomaisesti ja kummatkin voivat toetuttaa omia unelmiaan tinkimättä siitä, että rakastamme toisiamme ja haluamme elää yhdessä. Joku voisi sanoa, että on helpompikin tie olemassa, mutta itse en valita, koska ei ole mitään aihetta siihen!

Onnea sinulle hienosta tilaisuudesta ja toivottavasti saat elää unelmaasi, eikä sitten jälkeen päin tule ajatus, että "entä jos sittenkin olisin lähtenyt?". Tsemppiä=)

Äänestä

Minä olen sinkku.

Äänestä

jo vastatakin omaan kysymykseesi...?

oon kanssasi samaa mieltä tuosta, että niistä kuopatuista tilaisuuksista ja omista haaveista tulee sitten myöhemmin kamala taakka kaunaa ja siitä ei sitten helposti pääsekään eroon.

vaimosi on nyt hyvin itsekäs. ootko muistanu huomauttaa hänelle jo tekemistäsi muutoksista ja uhrauksista hänen ja suhteenne hyväksi? tietenkin otat jä lähdet sinne uuteen duuniin. niin minä tekisin. ja jos itse eläisin parisuhteessa, niin en voisi kuvitellakaan kieltäväni toiselta tämän haavetta! kyse ei kuitenkaan ole täysin eri valtiosta... ja kun viikonloput ym lomat voitte kuitenkin olla yhdessä niin... niin.

Äänestä

Eli, jos ainoa ongelma tässä tilanteessa on vaimosi(eli siis itse olisit valmis lähtemään) pitänee keskittyä häneen. Miksiköhän hänen on niin vaikea hyväksyä asiaa ja olla vilpittömän onnellinen puolestasi, kuten kuka tahansa toinen olisi? (niin, siis onneksi olkoon täältäkin hienon tilaisuuden vuoksi!)

Hän luultavasti pelkää että menettää sinut. Välittäminen nyt vaan purkautuu jostain syystä huonolla tavalla. Sinun kannattaa tehdä hänelle selväksi, että olisit tosiaan tulossa viikonlopuiksi kotiin, ja että hänkin voisi varmaan vierailla luonasi, jos tahtoo. Koita osoittaa hänelle että rakastat häntä koko sydämestäsi, mutta tämä nyt on vain tällainen asia, joka sinun pitää voida tehdä. Tämä tekee sinut onnelliseksi, samoin kuin vaimosi. (Tuskin hän sentään voi ääneen lausua minä tai työ-uhkausta?) Painota että ratkaisu on väliaikainen.

Kannattaa myös muistaa se, että kaukosuhde vaatii aivan erilailla töitä kuin "lähisuhde". Silloin kun on yhteistä vapaata, se aika tulee luonnollisesti vietettyä oman kullan kanssa(eli sinun ystäviesi tapaaminen ja harrastuksesi ehkä kärsivät). Toisaalta niinä päivinä kun on yksin, kasvaa ystävien ja harrastusten merkitys. Tämä voi puolestaan johtaa jonkinlaiseen eriytymiseen ja uudet ihmissuhteet saattavat vallata liiaksi alaa. Teidän kannattaa yhdessä miettiä keinoja kuinka voisitte järjestää tulevan pari vuotta niin että saisitte oltua mahdollisimman paljon yhdessä. (tätä voisit ehkä miettiä jo päässäsi valmiiksi, joten sinulla olisi sitten jotain konkreettisia ehdotuksia tulevasta, mitkä saattavat rauhoittaa vaimosi mieltä.)

Tärkeintä olisi kai saada läpi vaimollesi, että olette edelleen TE, vaikka eri paikkakunnilla olettekin. Rahaakin siihen menee, jokailtaiset soittelut, matkustaminen, viestien mahdollinen lähettely.. mutta luulen että se kannattaa. Jos saatte puhallettua yhteen hiileen niin, että välimatka toimii yhdistävänä eikä erottavana tekijänä, on edessänne varmasti ihania jälleennäkemisen ja odotetun onnen hetkiä! Asian kokeneena voin sanoa, että mikään ei ole niin raastavaa kuin kaukorakkaus, eikä mikään niin ihanaa kuin se, kun sen omansa sitten taas eron jälkeen itselleen =)

Onnea uuteen työhön!

Äänestä

Hyvät (ellei vallan loistavat)etenemismahdollisuudet, (nousujohdanteinen) hyvä palkka, työsuhdeasunto ja -auto, oma tiimi, johtava asema.. ja paljon muuta tavoittelemisen arvoista hylkäsin muuttaakseni hänen kotikaupunkiinsa, jossa meillä piti olla mahdollisuus onnelliseen elämään. Hän sanoi ahdistuvansa oudossa kaupungissa ja koti-ikävä vaivasi. Nyt ei ole enää edes häntä, vannoi rakkautta, mutta toisen matkaan lähti, tuosta noin vaan, varoittamatta. Kyllä kaduttaa hukkaan heitetty hyvä työpaikka ja hukkaan heitetyt vuodet.

Äänestä

Jossain määrin olen samassa tilanteessa ainakin ajatuksen tasolla. Haluamme murun kanssa vähän eri asioita ja nyt pitäisi sitten jollakin konstilla sovitella nämä asiat yhteen niin, ettei kumpikaan kovasti kärsi. Tähän liittyy myös tämä asumisasia.

Muutimme äskettäin murun kotikulmille, koska hänellä on työpaikka ja se "melkein koko elämä" täällä pääkaupunkiseudulla. Minä taas olen hiukan kiertolainen, jolla ei enää vuosiin ole varsinaista kotikaupunkia ollutkaan. Ja meidän tilannettamme hiertää se, että minä haluaisin asua maaseudulla juuri nyt. Jossakin rauhallisemmassa kuviossa ainakin. En viihdy täällä, en koe näitä seutuja enää tutuiksi. Voi olla, että joskus taas viihdynkin mutta nyt haluaisin valita toisin.

Sinkkuna on helppoa vain valita ja toimia. Olen itsekin aloittanut uuden sivun jo neljä kertaa, eikä se pelota minua vieläkään. Nyt on vain otettava se toinen ihminen huomioon kaikessa mitä tekee. Hirmuista mutta se vähentää valinnan varaa melkoisesti, jos toisella on jo valmiit kuviot. Ainakin aiheuttaa kauheaa pähkäilyä ja sovittelua. Ei ole aina yksinkertaista asettaa tasapainoon oma sisäinen äänensä ja se mitä ulkoapäin odotetaan. Silti olen samaa mieltä kuin nämä muutkin.

Mene ja tee se, minkä oikeaksi tunnet. Se ei suhdetta kaada, jos kaikki on kunnossa. Jos taas ei ole, suhde voi kaatua vaikka jäisit. Tai jopa juuri siksi. Rakkaasi pelkää, että katoat jonnekin maailman turuille. Hän on ilmeisesti asunut pitkään (aina?) samassa kaupungissa ja hänelle itselleen tuollainen valinta ja muutos olisi ehkä pelottava. Sinä voit olla se, joka osoittaa, ettei mitään pelättävää ole. On totta, että elämänmuutos tuo paljon uutta eteen; uusia ihmisiä, harrastuksia, tilanteita. Ei uusien asioiden tarvitse kuitenkaan merkitä vanhan katoamista.

Äänestä
  • tollanen on tietysti vaikea ja iso päätös..en haluaisi olla paikallasi..mä yritin (kirjoituksesi luettuani)ajatella tätä asiaa omalta kohdaltani..ja tulin tulokseen että niinkin kauan kestäneessä ihan (onnellisessa?)suhteessa pitäisi olla kasvunvaraa ja joustavuutta ainakin kyseessä ollen vain tilapäisratkaisu..jos minun vaimoni saisi vastaavan laisen tilisuuden niin en kyllä yrittäisi toisen unelmia tappaa estämällä..ihan vain pohjautuen omiin tunteisiini...pahaltahan se tuntuu ja aivan ylivoimaiselta mutta niinhän se on aina kun joudut olemaan erossa rakastamastasi ihmisestä..mutta..lohduksesi voin sanoa että aika menee nopeasti ja vaimosikin todennäköisesti huomaa käyttää ajan paremmin hyödykseen kuin miettimällä sinun tekemisisäsi..tavata kavereitaan..hoitaa itseään ja miettiä tulevaisuuttanne ihan suhteenne hyödyksi..kuinka useasti kukaan meistä ottaa suhteessa ollessaan sitä tärkeää omaa aikaa itselleen ja ajatuksilleen?..minusta sinun ehdottomasti kannattaa tarttua tähän tilaisuuteen..voimia ja iloista mieltä tähän toistaseksi niin kauniiseen syksyyn...=)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lakumaa kirjoitti:

Nyt tuli pieni probleema.Tarjolla on unelmieni duuni. Jotain mistä olen oikeastaan aina haaveillut ja jota varten olen kouluttautunut monta vuotta. Tämä duuni vaatisi kuitenkin väliaikaisen muuton toiseen kaupunkiin. 1-2 vuotta tämä kestäisi.

Ollaan vaimon kanssa seurusteltu viitisen vuotta. Suhde toimii ja asumme vaimon kotikaupungissa, jonne minä tulin opiskelemaan silloin joskus. Vaimolla on ollut jo vuosia hyvä vakiduuni ja hän viihtyy siellä. Meillä on myös yhteinen asunto.

Ongelma on, että vaimo suhtautuu hyvin nyrpeästi tuohon minulle tarjottuun tilaisuuteen. Itse olisin valmis siihen, että asuisin viikot toisaalla ja kävisin viikonloppuisin ja vapailla kotona. Kysehän ei ole kuin väliaikaisratkaisusta.
Vaimon mielestä minun pitäisi tehdä ratkaisu "meidän hyväksemme". Tämä on hiukan epäreilua, koska olen jo yhdestä työpaikasta luopunut nimenomaan siksi, ettei hän halunnut kuulla puhuttavankaan muualle muuttamisesta. No, en häneltä sitä voisi enkä oikeastaan haluaisikaan vaatia, onhan hänellä täällä melkein koko elämä. Haluaisin vain, että hän joustaisi hiukan minun hyväkseni, kun kyse on todellakin minulle hyvin tärkeästä asiasta. Mutta vaimo ikäänkuin kieltäytyy kuuntelemasta, vaikka yritän hänelle asiasta puhua. Hän vain keksii minulle hänen mielestään hyviä vaihtoehtoja täällä.

No, ystävät ovat sitä mieltä, että toki lähdet ja tartut noin upeaan tilaisuuteen. Olen itse samaa mieltä. Mutta tarkoittaako se sitä, että suhteeseemme ilmestyy iso halkeama? Itse ajattelen, että suhteessa pitää olla varaa elämänmuutoksiin ja molempien tärkeisiin asioihin, vaikka ne välillä vaatisivatkin järjestelyjä. Käyttämättä jääneet tilaisuudet ja unohdetut haaveet muuttuvat helposti ajan myötä kaunaksi toista kohtaan. Ja onhan tätä elämää elettävä monella tasolla, ei vaan siinä suhteen ympärillä.

Nytpä siis ajattelin kysyä aivan ventovierailta, että mitä te tekisitte, jos olisitte minun asemassani? Entä miten suhtautuisitte, jos olisitte vaimoni kengissä? Mielipiteitä olisi kiinnostavaa kuulla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu