Yle vähentää väkeä maakuntaradioissa

Yleisradio aloittaa ensi viikolla 40 työtehtävän päättymiseen tähtäävät yt-neuvottelut maakuntaradioissa. Vähennykset pyritään Ylen mukaan tekemään jo tämän vuoden aikana.

Neuvottelut koskevat Ylen parinkymmenen maakuntaradion neljääsataa työntekijää.

Lue uutinen Ylen uutisista:
http://www.yle.fi/uutiset/vasen/id18222.html

Aiemmin tässä kuussa Yle ilmoitti irtisanovansa 100-200 ihmistä vuoteen 2008 mennessä. Saadaanko Ylen talous kuntoon näin suurilla irtisanomisilla? Uskotko että irtisanomiset loppuvat tähän?
4456
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

-aika paljon on kyllä Ylessä ylimäärästä porukkaa, mutta luulis nyt, että jos telkkarilupaa korotettais maltillisesti, niin porukka sais jatkaa töitään eikä hermoilla.

Äänestä

Yle tarvitsee lisää tosi-tv:tä ja maksullisia tekstarivisailuja! Yleltä tulee vain huonoja dokumentteja, kun sieltä voisi tulla 4D:n kaltaisia helmiä! Ylen pitäisi repäistä kunnolla näyttämällä ohjelmaa, joka sisältäisi esim. ihmisten ulostamista.

Äänestä

Mielestäni suunta on oikea,sillä ainakin etekarjalan radion eräät miespuoliset toimittajat ovat etääntyneet alueohjelmateemasta ja tekevät jonkinlaista rokkiradiota vaikka kuuliakunta on vauvasta vaariin.Lisäksi on toimittajan omat näkemykset vahvasti tuotu esille mikä ei kuulu toimenkuvaan.Alueohjelmia ei tarvitse olla näin paljon jos ei ole muuta kuin levyjen soittoa ja puhetta sen päälle,sen voi hoitaa myös valtakunnallisesti aivan hyvin.

Äänestä
  • Kyllä Ylen paikallisradioille pitää tulla joku tolkku. Jo heti täällä Turun päässä alkaa koko päivän kertoilu mitä kauppatorin ja pikkusen muualla sää näyttää. Yleensä kaikki näkee sen ikkunasta ja mittarista. Kaksi toimittajaa heittelee ns "small tallkia" keskenään ja nauraa omille jutuilleen. Ja ei muuta kuin levy pyörimään. Rahaa ilmeisesti on vielä löysässä, vaikka Junger yrittää pikkuisen tervehdyttää.
    Kun koko päivän tätä kuuntelee,kyllä odottaa kun tulee ajan tasa, eli päästään valtakunnan verkkoon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suomi24toimitus kirjoitti:

Yleisradio aloittaa ensi viikolla 40 työtehtävän päättymiseen tähtäävät yt-neuvottelut maakuntaradioissa. Vähennykset pyritään Ylen mukaan tekemään jo tämän vuoden aikana.

Neuvottelut koskevat Ylen parinkymmenen maakuntaradion neljääsataa työntekijää.

Lue uutinen Ylen uutisista:
http://www.yle.fi/uutiset/vasen/id18222.html

Aiemmin tässä kuussa Yle ilmoitti irtisanovansa 100-200 ihmistä vuoteen 2008 mennessä. Saadaanko Ylen talous kuntoon näin suurilla irtisanomisilla? Uskotko että irtisanomiset loppuvat tähän?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu