Tuleeko toimiva paketti jos Yamaha-luokan runkoon(Gillard `00) laittaa Rotax Maxin moottoriksi? Vai käykö pehmeäksi kun kokonaispainoa tulee jotain 180kg?
Rotax Max + Yamaha-runko?
Zooooooooom
61555
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olemme asentaneet Gillard Yamaha -runkoon Rotaxin ja toimii. Runko on alunperin A:n runko ja 32 mm putkella.
Noin vanhaan 30mm(?) jammurunkoon kun lykkää 180 kg ja Rotax Maxin pitävillä renkailla, niin voi päästä jopa tunnin kaks ilman, että runko ratkeaa. Eli tuollainen paino ja Max vaativat ehdottomasti A-luokan rungon.
Jos ajaa kisoissa täytyy renkaat olla MOJOt, silloin ei kyllä puhuta pitävistä renkaista.
Eikös tuo Gillardin Yamaha runko ole 32mm runkoputkella.
mojot ei oo pitävät renkaat, eikä maxin paino ole 180 vaan 165. luottaisin että harjunpää tietää jotain gillardeista
mieltä edellisen kanssa. Kyllä Harjunpää tietää nämä asiat vaikka en Killartilla toimikaan. Terveisiä Pekalle, nähdään taas ensi vuonna.