Pihalla seisoo vm.89 automaattivaihteinen golf jonka laatikon öljyt pitäisi vaihtaa. Onko joku vaihtanut? Millainen homma?
Automaattivaihteiston öjynvaihto.
Kuplaotassa
2396
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Huoltokirjan mukaan öljynvaihto tehdään 45000km välein. Samalla irroitetaan öljypohja ja puhdistetaan siivilä. Öljyn määrä tarkistetaan koneen kädessä tyhjakäyntiä tasaisella alustalla.
En ole öljynvaihtoa tehnyt.
mallin kirjassa vaihtoväli oli kylläkin 30 tkm.
Homma on suht yksinkertainen, joskin aikaa voi lipsahtaa tunti jopa kaksi ensimmäisellä kerralla. Tärkeää on puhtaus.
Varataan hommaan nosturi, perustyökalut (hylsysarja ruuvarit), jonkinlainen puhdas kippo, bensaa/tärpättiä ja hammasharja. Öljyä 3 litraa, Paras lienee Castrol Transmax Z (luokitus VW 501 60) tai vastaava synteettinen atf. Castrolin ainakin voi täyttää suoraan purkista, muuten kannattaa varautua tratilla, kun se tikku on ahtaassa paikassa. Öljypohjan tiiviste pitää myös vaihtaa, sen saa esim. motonetistä.
-Käytetään lämpimäksi, nostetaan ylös.
-Irrotetaan pari pulttia tomaatin öljypohjan pohjapanssarista, jotta sen saa kammettua sivuun.
-Jos on poistoproppu niin siitä suurimmat ulos ja sitten öljypohja neljällä pultilla irti ja loput öljyt pois.
-Siiviläsuodatin irti kolmella (tasapää)ruuvilla, putsataan jordan-hammasharjalla ja bensalla. Öljypohjakin voi olla aika lietteessä eli sekin kannattaa pyyhkiä puhtaaksi.
- Suodatin takas, öljypohja kiinni uudella tiivisteellä, (pohjaproppu kiinni), pohjapanssari kiinni ja auto alas.
Täytetään 2 litraa öljyä ja käyntiin. Ajetaan lämpimäksi ja täytetään (koneen käydessä) lisää max-merkkiin. Merkkien väli on 0,5 litraa.
Ja sitten vaan kovaa ajoa...