Voisiko joku kertoa oleellisimmat erot puulattian pinnoituksista? Vaihtoehtona ollaan ajteltu lakkausta, vahausta tai öljyä. Paikka yläkerran aula ja vanhempien makuuhuone. Onko hinnoissa suuri ero?
puulattian pinnoitus
anniina
47105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Lakkasin mökkini mäntylattian sillä. Muihin vaihtoehtoihin nähden helppo pitää puhtaana, ja ei lähde laudanreunoista tikkuja.
Hinta ei ole hurja. Itse voit lakata, kunhan hankit kemikaalipatruunoilla varustetun hengityssuojaimen.
kun maalaat venelakalla, kymmenessä vuodessa viimeistään lattia on aivan kellertävän värinen, koska venelakka ei sisällä kunnollista uv suojaa.
suosittelen käyttämään puolihimmeää uretaanilakkaa, kestää vähintään yhtä hyvin ellei jopa paremmin kovaakin käyttöä kuin venelakat. venelakka on paksumpi koostumukseltaan vaikka ohentelisit, puun eläessä tulee todella rumia rakoja, uretaanilakka imeytyy ja ei näy raot lankkujen välissä pahoilta.
öljyvahaa. Meillä on puulattiat käsitelty Osmon öljyvahalla 3 vuotta sitten kun muutimme ostamaamme taloon. Entinen käsittely oli ollut pelkkä öljy, jonka hoito oli jätetty retuperälle. Jouduimme hiomaan ensin lattian, koska se oli imenyt likaa itseensä. Olemme olleet erittäin tyytyväisiä valintaamme. Hetken aikaa meilläkin kävi mielessä lakkaus, mutta onneksi siihen ei päädytty. Nyt naarmujen korjaaminen on helppoa ja pinta on miellyttävä jalalle. Tiedoksi myös, että vaikka lattialle roiskuu nestettä, se ei imeydy puuhun, kuten jotkut tuntuvat luulevan. Neste pysyy vahan pinnalla märkänä niin kauan kuin se pyyhitään pois tai se imeytyy jonkun lattialla liikkuvan sukkaan. Suosittelen miettimään myös tätä vaihtoehtoa todella huolellisesti.
Tuo Osmon öljyvahan hinta tuntuu huikealta, mutta se on mielettömän riittoisaa, jolloin hinta ei tule niin suureksi kuin äkkiseltään saattaisi tuntua. Me laskimme tarvitsevamme 3 kpl 2,7 litran purkkia noin 100 neliölle, mutta lopulta meillä meni vajaat 2 ja yhden purkin saimme palauttaa takaisin liikkeeseen avaamattomana.
ei saisi saivarrella täällä ettei anna pahaa kuvaa, mutta mutta; hyvin lakatussa pinnassa oikealla uretaani tai venelakalla tehtynä naarmut eivät painu puuhun asti, kovahko lakkakerros tekee puusta kestävämmän. korjauslakkaus voidaan suorittaa ison koiran jälkien jälkeen vain uusintahionnan jälkeen, samoin vahalattioissa. myöskään osmonkaan vahamaiset pinnat eivät kestä alkoholiroiskeita, meillä läträtään konjakilla ja vaha ei sitä kestä :)