Siis kertokaa nyt koiralle annettavasta lihasta!
-annanko raakaa vai kypsää?
-jauhelihaa vai koko lihaa?
-pakastealtaasta vai tuoretta?
-mitä lihaa voi antaa?
-minkä verran pvä/vko?
ja jotain mitä olisi hyvä tietää..kiitos vastanneille!!
p.s oma koira 1v5kk paino nyt noin 26-30kg
-annanko raakaa vai kypsää?
-jauhelihaa vai koko lihaa?
-pakastealtaasta vai tuoretta?
-mitä lihaa voi antaa?
-minkä verran pvä/vko?
ja jotain mitä olisi hyvä tietää..kiitos vastanneille!!
p.s oma koira 1v5kk paino nyt noin 26-30kg
Vastaukset 11
Vanhimmat
päivässä noin 10%koiran painosta.liha syötetään mielellään raakana,jauheliha pakastealtaasta on ihan ok,samoin eri kanan osat,kaula,siivet.
Lisää tietoa löydät varmasti hakusanalla barf
Koirani painaa 25kg, siis minun pitää antaa 2,5kg lihaa päivässä? Onko tosiaan noin? 2,5kg lihaa on melkoinen klöntti. Hmm.. se tekee 75kg kuukaudessa. Pitää ruveta pitämään silmällä tarjouksia:-), ja itse siirtyä pelkkään kaurapuuroon ja vesivelliin.
Miedän saku herra painaa 47 kiloa, eikä todellakaan syö 4.7 kiloa lihaa päivässä. N. 600g riitää ja 0.5l papuja sekaan.
Jostaki taisin lukea et barf:issa annetaan päivässä ruokaa n. 2% koiran painosta. Sen mukaan 25kg painavan koiran pitäs saada n. 500g ruokaa päivässä, ja tähän sisältyy myöskin ne kasvikset ja luut mitä koiralle syötetään. Tuntus paljo järkevämmältä kuin tuo syötetään 10% painosta lihaa...
No ei todellakaan tarvi... :=)
Jos tuon määrän annat lihaa kasvavalle suurelle rodulle, niin melko varmasti saat kasvuhäiriön ja hd ja od:nkin melkoiseslla varmuudella aikaan,huh..
Myös muita ongelmia tulee varmasti liiallisesta proteiinin määrästä.
Lue nuo edelliset kirjoitukseni.
Ne määrät perustuvat kotiruuan syöttöön ( siis korkeintaan n.1/4 lihaa ).Hiukan otetaan tietenkin huomioon ikä,rodun koko,aktiviteetti ym.mutta noilla hujakoilla korkeintaan.
Omalla määrälläni ( ja systeemeillä ) on ruokittu jo jokusiakin koiria ja sukupolvia.Isoja ja pieniä. Eli
ihan kokemusta on ,ei pelkkää mutua.
Itse olen perehtynyt ja käytän pelkkää kotiruokaa,joten siitä voin puhua varmasti.
Mutta en kyllä oikein usko,että millään muullakaan ruokintatavoilla tuollaisia määriä lihaa pitäisi antaa.
Joten syö ihan kunnolla vaan itsekin ja hyvällä omallatunnolla :=).
Ota vaikka netistä selvää ruokintatavasta,josta olet kiinnostunut ja katso sieltä ohjeita ja neuvoja.Koiran ruokinta kun on muutakin,kuin lihaa,ja olisikin hyvä tietää kokonaisvaltaisesti mitä tekee ;=)
Tässä hyvä ruokinta-aiheinen linkki:
http://www.koirakopla.com/koiratietoa.html#ruokinta
Jos syötät kuivamuonaa, koira ei kovin usein tarvitse lihaa. Anna liha aina raakana, rasvainen liha on parasta koiralle.
-annanko raakaa vai kypsää? Voit itse valita. Ravintoarvollisesti niillä ei ole suurta eroa.
-jauhelihaa vai koko lihaa? Valitse itse. Vaihtele vaikka.
-pakastealtaasta vai tuoretta? Edelleen oma valinta.
-mitä lihaa voi antaa? En keksi sellaista lihaa, jota EI voisi antaa. Sisäelimiä ei liian usein.
-minkä verran pvä/vko? Vaikea sanoa koiraa tuntematta ja tietämättä sitä että mitä muuta se syö.
Nauta ja sika ehdottomasti raakana. Kypsentäminen tuhoaa ravinteita ja raaka liha sisältää juuri sellaisia entsyymejä ja bakteereja joita koiran vatsa tarvitsee.
Hampaille on hyvä, jos koira saa repiä lihapaloja. Helpoiten saatavilla on kuitenkin jauhettua lihaa.
Kanan, kalkunan ja maksan minä kypsennän, sekin lienee makukysymys.
Mahaa ja sydäntä kerran, pari viikossa. Maksaa riittää yksi ateria/viikko.
1. Raakana,ellei ole mitään mahdottomia esteitä jostain syystä. Kuumennettaessa tärkeitä entsyymejä ja aminohappoja, joita koira nimenomaan tarvitsee, tuhoutuu.
2.Parasta sekä että. Siis vaikka noin 2-4 kertaa viikossa sisäelimiä korvaamaan jauhelihan.Ja rasvainen jauheliha on hyväksi, ellei ole terveydellisiä esteitä.
3.Tuore olisi kaikkein parasta, mutta ei todellakaan oikein aina ole kätevää. Itse kun olen ostanut isoja lihamääriä kerrallaan( Kennelrehulta ) , niin sama määrä olisi kallista ja hankala roudata raakana.
Pikkukoiran kanssa olisi helppo juttu :)
4.Sanoisin myös, että ei tule ainakaan mieleeni mitään, mitä ei voisi. Monipuolisuus,jos mahdollista, on aina hyväksi.
5.Tuohon ei voi vastata. Riippuu kokonaisruokintatavastasi ( annatko teollista,kotiruokaa,barffia tai jotain yhdistelmää ). Riippuu hieman iästä,rodusta,aktiviteeteistä ym.
Itse kun ruokin kotiruualla,niin lihaa saavat ( ei ole tapanani mitään pahemmin laskeskella)korkeintaan 1/4 ruuasta. Eli huomioin myös noita ylläolevia.
Ja hyvää tietää olisi...
Ruokit sitten millä tavalla tahansa,niin ota selvää ensin kunnolla niiden systeemeistä. systeemeistä :).
Lisäys kohtaan 2 ,ettei tule väärinkäsitystä. Maksaa sisäelimistä korkeintaan kahdesti viikossa.Munuaisia en myöskään antaisi kuin kerran viikossa kuona-aineiden vuoksi.
Hyviä vastauksia tullut, mutta lisäisin vielä, että anna mahdollisimman sitkeää lihaa, jotta koira joutuu käyttämään hampaitaan. Ehkäisee hammaskiven muodostumista. :) Esim.sydän ja kieli ovat aika sitkeitä. Pehmeää jauhelihaa mussutellessa ei hampailla ole juurikaan töitä, mutta voi sitäkin joskus antaa.