Hei!
Äitiyspakkauksessa tuli vauvan peitto mukana, ja oletin että se on "standardikokoinen". Ostin sitten IKEAsta pinnasänkyyn tarkoitettuja pussilakanoita, 110cm x 125cm, kokoa sen kummemmin ajattelematta. Äitiyspakkauksen peitto oli kuitenkin paljon kapeampi, vaikkakin saman pituinen. Ajattelin sitten, että joko palautan pussilakanan, tai jos tuo ÄP-peitto ei ollutkaan standardikokoinen, niin ostan toisen varmasti standardikokoisen peiton, johon saa helposti lakanoita. Mutta kun asiaa lähdin tutkimaan, niin olen löytänyt ainakin kolmen eri koon peittoja ja vielä useampaa kokoa lakanoita.
Pitkä tarina, mutta siis kysymys on, että eikö vauvan (pinnasängyn) peitoille ja pussilakanoille ole mitään standardikokoa? Tai mikä on siis yleisin koko? Asia varmaan selviäisi jos aikansa kauppoja kiertelisi, mutta jos täällä joku tietää, niin kiitos kaunis...
standardikokoinen vauvan peitto?
2
6135
Vastaukset
- niiden koosta
Mun mielestä se äityispakkauksen peitto on kokoa 80 * 120 cm. Sitten kun mennään siitä ylöspäin niin seuraava peitto koko on 120*160, joka on sitten tarkoitettu jo ilmeisesti leikki-ikäiselle. Voithan sä tota IKEAN pussilakanaa kaventaa, tai jos et itse osaa, niin vie ompelijale, tuskin maksaa kovinkaan paljon.
Noista aluslakanoista sanoisin sen verran, että ainakin meillä ne pienet aluslakanat oli ihan turhia. Käytin pinnasängyssä ihan tavallisen kokoist akuisten lakanaa. Taitoin sen ekasti vaakasuunnassa puoliksi ja siitä tuli oikein hyvä aluslakana. Ovat yleensä myös parempaa ja paksumpaa matskua kuin vauvvojen lakanat. Ainakin se äityspakkauksen lakana oli ihan ohut ja "pluiru".- standardikokoa
Standardikoko sängyllä on 60x120 cm ja jos on 7-8 cm paksu vauvapatja ja siihen lakanaan ne kääntövarat, niin kyl se sen 160 cm saa olla, että pysyy paikallaan. Iso lakanakin tietty käy, mutta itse inhoan niin paljon lakanoiden silitystä, että kyllä pieniä kiitos.
Mutta joka ei ole vielä hankkinut sänkyä, niin kannattaa kyllä kiinnittää huomiota siihen sänkykokoon. Itse ostettiin summassa ja onneksi sattui standardikokoa. Myöhemmin olen huomannut, että sänkyjen kokokin vaihtelee ja osa halvemmista on pienempiä, on soikeita sinällään kauniita sänkyjä, mutta sen patjan kans tuleekin sitten hankaluuksia, jos ei osta erikoisliikkeistä erikoishintaan tai tee ite jotain itseleikattavasta vaahtomuovipalasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053161Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391610Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803