Olisi käytetty ysitonnari automaattivaihteilla myynnissä.
Onko kellään kokemusta tuon automaattilootan kestävyydestä? Herkkä?
Onko kellään kokemusta tuon automaattilootan kestävyydestä? Herkkä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Loota kyllä kestää. Todennäköisesti paljon lujempi tämä automaattiloota on kuin ysitonnisen manuaaliaski! Jos tonnaria on rajusti viritelty, niin sit voi laatikon kesto heiketä huomattavasti.
Seuraavia vikoja voi iän myötä tulla:
Keskipakosäätimestä voi mennä tiivisteet huonoksi, jolloin alkaa latomaan suurempaa pykälää päälle liian varhain. Vaihteenvaihto voi myös hieman "arpoa" jos tiivisteet on vialliset. Säätimen tiivisteiden (2 kpl o-renkaita) vaihto on suht näppärä homma tehdä itsekin.
Myös matolaatikon jouset voi iän myötä mennä, jolloin vaihdot nykäisevät todella rajusti. Myöskin tuon korjauksen voi tehdä ilman "ammattiapua".
Mulla oli 90-luvun puolivälissä 9000 automaattiaskilla. Ostin auton, kun sillä oli ajettu n. 175 000 km. En tiedä miten autoa oli kohdeltu, mutta askin öljyt oli aivan pikeentyny ja niinpä siihen tehtiin 12 000 mk remontti (uusi vaihtoaski olis maksanu 17 000 mk).
En kuitenkaan syytä viasta vaihteistoa, mutta ostaessa kannattaa tarkistaa, että vaihteistoöljy ei ole mustaa tai peräti pikeentyny.
Itselläni on menossa sen jälkeen kolmas Saabi ja kaikki automaattivaihteisia (2 kpl 900 ja nyt 9-5), enkä manuaaliaskista edes haluaisi.
Jos aski on kunnossa, osta pois, jos auto muuten miellyttää.