Valmistajilla eroja?

Jos ostatte näytönohjaimen (tai mahdollisesti jonkun muun komponentin), niin kuinka paljon merkitsee tuotteen valmistaja?

Tuossa alla muutamia:
AOpen
Asus
Club3D
Gainward
Gigabyte
Leadtek
MSI
Palit
PNY
XFX

Onko niissä jotain eroa? Suorituskyky? Takuu? Yhteensopivuus? Hintaeroa on eri valmistajilla huimasti.
4292
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

on eroja. suorituskyvyssä/kellotaajuuksissa ja pakkauksen sisällyksessä.

takuissa harvemmin on eroa. yhteensopivuudesta että jos on agp niin kaikki eri mallit sopii kaikkii agp emoihin ja jos pci-e niin eri kaikki mallit sopii pci-e emoihin

mutta noissa valmistajissa ei voi sanoa että missä on mitäkin koska ne niin vaihtelee korttien mukaan. yleensä parhaimmat näyttikset on xfx,club,gainward

Äänestä
  • Asus kuuluu ehdottomasti mukaan, monet sanoo et Gainward ois se ainut ja oikee kortti. Ja kyllähän toi Gainward näkyy hyvin pärjäävän testeissä.

    Äänestä

  • Jam kirjoitti:

    Asus kuuluu ehdottomasti mukaan, monet sanoo et Gainward ois se ainut ja oikee kortti. Ja kyllähän toi Gainward näkyy hyvin pärjäävän testeissä.

    Entäs MSI?

    Itsellä olisi tarkoitus ostaa tuollainen MSI 6800. Ainakin oheistuotteita (pelit) näyttäisi olevan mukavasti paketin mukana.

    Äänestä

Valmistajalla saattaa olla vähän vaikutusta. Jotkut valmistajat saattavat laittaa esim. hitaampia muisteja korttiin tai tehdä jotain muita pieniä muutoksia kellotaajuuksien suhteen. Kaupan sivuilla aika usein ilmoitetaan millä kellotaajuudella ko kortti toimii. Jos kellotaajuudet ovat vakiot erot rajoittuvat yleensä tuuletukseen tai muuhun yhtä paljon tehoon vaikuttavaan. Kaikki kortit ovat käytännössä piirivalmistajan (nvidia tai ati) referenssikorttien kopioita joten sen suhteen ei ole eroa.
Pieniä eroja voi olla mutta suurta hintaeroa ne eivät kyllä selitä. Yleensä halpa on hyvä vaihtoehto.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pabb kirjoitti:

Jos ostatte näytönohjaimen (tai mahdollisesti jonkun muun komponentin), niin kuinka paljon merkitsee tuotteen valmistaja?

Tuossa alla muutamia:
AOpen
Asus
Club3D
Gainward
Gigabyte
Leadtek
MSI
Palit
PNY
XFX

Onko niissä jotain eroa? Suorituskyky? Takuu? Yhteensopivuus? Hintaeroa on eri valmistajilla huimasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu