Om se niin ihmeellistä että, kristityt ja budhalaiset sun muut Aasialaiset uskonnot tulee toimeen keskenään, mutta kun tulee puhe islamista vs. muut uskonnot niin johan on sota pystyssä!!
Ratkaisu: Islam ja sen kannattajat pitäis eristää muustamaailmasta erikseen, en tiedä minne mutta jonnekkin!
Ratkaisu: Islam ja sen kannattajat pitäis eristää muustamaailmasta erikseen, en tiedä minne mutta jonnekkin!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Muslimeilla on. Ja kaikki haluavat sitä.
Eräällä musliminaisella ei ollut öljyä. Hän oli toiminut liike-elämässä yrittäjänä. Sitten hänestä tuli uskovainen muslimi ja hän alkoi käyttää huivia sen merkkinä. Pian hän huomasi, etteivät hänen liiketuttavansa sitä hyväksyneet. Hän menetti suhteita ja rahaa. Hän oli pakotettu jättämään huivin käyttö pois, jos aikoi jatkaa urallaan. Tämä oli illan tv uutisissa.
Kuitenkin huivi on ollut aina käytössä vanhojen naisten keskuudessa. Sitä ei ole mitenkään pahana pidetty, mutta mummojen muotina kumminkin. Nykyajan nainen voisi kyllä käyttää mitä vaatetta tahansa, kaikki hyväksytään, varmasti huivikin.
Kysymys ei olekaan huivista, vaan islamin uskonnosta.
menetti siis liiketuttaviaan siksi, että liiketuttavat huomasivat hänen huivistaan, että hän oli muslimi? Ja hän joutui kätkemään uskontonsa, jotta voisi jatkaa toimintaansa ja säilyttää elantonsa?
Tuntuu uskottavalta.
Kertomus muistuttaa kovasti sitä, mitä ennen tapahtui ja yhäkin joskus tapahtuu juutalaisyrittäjille. Monet muuttivat ennen nimensä, jotta heitä ei tunnistettaisi juutalaisiksi ja jotta he voisivat toimia liike-elämässä.
Sellaista se ihmisten ennakkoluuloisuus ja vieraspelko teettää.
>>Sellaista se ihmisten ennakkoluuloisuus ja vieraspelko teettää.
Miten päättelit, että syynä on ennakkoluuloisuus ja vieraspelko? Kysymys oli naisen vanhoista tutuista.
miksiköhän islaminuskoa pelätään...
on sattunut niin usaein. juutalaisille, kun he ovatv tuoneet esille olevansa juutalaisia, suomalaisille Ruotsissa, kun he ovat tuoneet esille olevansa suomalaisia.
Ennakkoluulot ja vieraspelko saattavat herätä sellaisissa tapauksissa.
herää kysymys miksi islaminuskoiset pelkää kristittyjä!