Krysanteemin ruskistuminen

Epätoivoinen kukankastelija

Miksi krysanteemini kukat ovat muuttuneet ruskeiksi eivätkä ole kunnolla auenneet? Miten saan loput nuput - joita on vielä paljon - aukeamaan kauniisti? Olen lannoittanut kasvia joka kastelukerralla, onkohan se liikaa? Myös viime syksynä krysanteemini meni ruskeaksi ja lopetti kukinnan. Auttakaa, jos osaatte!

7

10670

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hippu

      Samoin on käynyt minulla ja naapurillani. Taitaa olla vaan kyse siitä että kasvi tulee tiensä päähän. Kukkakauppiaalta kyselin ja hän väitti, että voisi johtua liian vähästä kastelusta. Omalla kohdallani ainakin voi pitää paikkansakin...

      • täällä

        Itse olen kyllä pitänyt mullan aina tasaisen märkänä, eli ei ainakaan kuivuudesta voi johtua. Mulla oli kaksi krysanteemia, toinen iso pallokrysanteemi ja toinen pienempi. Molemmista on vielä paljon nuppuja aukeamatta, ja paljon on myös jo kuihtunut sellaisenaan pois. Olisiko iltojen pimenemisellä/kylmyydellä jotain tekemistä asian kanssa?


      • nuppuista,vaan..
        täällä kirjoitti:

        Itse olen kyllä pitänyt mullan aina tasaisen märkänä, eli ei ainakaan kuivuudesta voi johtua. Mulla oli kaksi krysanteemia, toinen iso pallokrysanteemi ja toinen pienempi. Molemmista on vielä paljon nuppuja aukeamatta, ja paljon on myös jo kuihtunut sellaisenaan pois. Olisiko iltojen pimenemisellä/kylmyydellä jotain tekemistä asian kanssa?

        Kannattaa ostaa aukinainen krysanteemi, se kestää tosi pitkään.Nuo nuput ei tahdo aueta sitten millään,en enään osta nuppuista.


      • alkup. kysyjä
        nuppuista,vaan.. kirjoitti:

        Kannattaa ostaa aukinainen krysanteemi, se kestää tosi pitkään.Nuo nuput ei tahdo aueta sitten millään,en enään osta nuppuista.

        että muillakin on samoja ongelmia. Kysyin asiasta vielä parilta tutulta ja heilläkin oli ruskistunut ja nuput jääneet aukeamatta. Itse lannoitin kasvia, tutut eivät, joten siinäkään ei vastaus varmaan piile. Ehkä tosiaan varmempi ostaa kukkiva krysanteemi. Yleensä olen oppinut, että kun ostaa nupulla olevan, niin saa nauttia kukinnosta pidempään, mutta ei näemmä päde krysanteemiin. Kiitos viesteistä!


    • RUSKISTUU EHKÄ....

      USKOISIN SEN JOHTUVAN KYLMYYDESTÄ.

      • Lilja

        Minä sain muutama syksy sitten lahjaksi krysanteemin, jota pidin sisällä, kun en älynnyt sen olevan ulkokukka. Eipä auenneet nuput sisälläkään. Seuraavaa krysanteemiani pidin parvekkeella, ja käsille meni sekin projekti.

        Siis: ihan sama pitääkö sisällä vai ulkona, lannoittaako vai ei - nuput eivät vaan aukea. Nätti kukkahan krysanteemi kyllä on, mutta siis ilmeisesti kannattaa hankkia sellainen, jonka nuput ovat jo auki. Hm.


    • katsonut

      jos on itikoita. Puutarhoista niitä saa aika takuuvarmasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet toisen kanssa

      ...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain
      Ikävä
      225
      1588
    2. Näytit taas lihoneen.

      Tynnyri se vaan kasvaa.
      Ikävä
      37
      1449
    3. Kuka teistä on paras nainen

      A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊
      Ikävä
      62
      1288
    4. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1280
    5. Onko jotain mistä

      Olet huolissasi kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      78
      1204
    6. Osaako joku selittää tätä

      Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?
      Ikävä
      76
      1189
    7. Jos me joskus nähtäisiin

      niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi
      Ikävä
      103
      1173
    8. Koska vietät

      Yhteisen yön kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      54
      1008
    9. Lesken uusi

      Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans
      Puolanka
      18
      992
    10. Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"

      Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per
      Lieksa
      179
      883
    Aihe