Miten notkeaksi?

Ennen notkea nyt kankea

Olen 30 vuotias vuosi sitten karaten aloittanut. Haluaisin tulla erittäin notkeaksi.

Olen ala-asteikäisenä harrastanut painia. Tuolloin olin todella notkea. Spagaatti meni kaikkiin suuntiin, jopa hieman yli 180 astetta. Nyt spagaatti jää noin 40 cm vajaaksi.

Miten on? Onko mahdollista päästä yhtä venyvään kuntoon tai jopa permpaan? Löytyykö aiheesta hyvää materiaalia netistä, tai kirjallisuutta?

Kiitos kaikista ohjeista etukäteen.

12

2373

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muttei mahdotonta

      Kyllähän se tosi hankalaa ja aikaavievää on jos ei pariinkymmeneen vuoteen ole notkeutta pitänyt yllä.

      Nopeita keinoja ei varmasti ole, ainoastaan tuskallisia. Amerikkalaisissa budo-lehdissä myydään jos jonkinlaisia venyttelyoppaita ja laitteita, kokemusta niistä ei ole.

      Varmaan googlella jotain löydät. Itse harrastan pilatesta pari kertaa viikossa ja se auttaa tuntuvasti. Ainakaan pelkillä karateharjoituksissa tehtävillä venytyksillä et notkeuttasi takaisin saa, vaan se vaatii karmeasti töitä.

      • hyvä tulee

        Minullakaan ei ole mitää "hyviä oppaita" nyt tyrkyllä. Itselläkin olisi sellaiselle käyttöä!

        Kokemuksen syvällä rintaäänellä väitän, että kirjoittaja tulee pääsemään nuoruutensa venyvyyteen ja ylikin, kunhan jaksaa maltilla venyttää. Itsekin treenaan karatea ja olen notkeampi nyt yli 3-kymppisenä kuin olin 12-15-vuotiaana.

        Spagaattiin mulla on vielä muutama sentti matkaa, kun se ei ole nykyisen karateharrastukseni ensimmäinen eikä ihan toinenkaan päämäärä. ;)

        Venytellään. Hyviä vinkkejä otetaan vastaan!


      • ..aikaa..

        itse punttia vuosia harrastaneena ja huonosti venytelleenä olen kohdannut saman ongelman.

        Treeneissä tehty venytys ei ole venyttävää.
        Alkuvenytys on tarkoitettu valmentamaan lihaksia treeniin ja lopussa tapahtuva venytys treenistä palautumiseen.

        Ainoa mikä auttaa on kotona tapahtuva venyttely.
        Pieni lämpö lihaksiin, verkkarit jalassa vaikka kibadatchissa teet perustorjuntojoa tai löyntejä sen verran että jalan lihakset lämpenee.

        sitten vaan varovasti pitkiä venytyksiä.

        Venyttelykoneeseen törmäsin kerran, kokeilinkin sitä ja parin viikon testiaika vakuutti sen hyödyllisyydestä. Sillä sai helposti pitkiä ja rauhallisia puhtaita venytyksiä aikaiseksi.
        Jos ei muu auta niin se, mutta malttia sen käyttöön, sillä saa lihakset irti toisistaan jos liikaa yrittää :)


    • fysiopaatti

      ja jos ei onnistu, niin anna jonkun 100 kiloisen hypätä selkäsi päälle, niin eiköhän ala taipua!

      • V.O.

        Olisko spagetin syönnistä apua?
        Sekin on semmoista notkeeta ruokaa. Eritoten keitettynä.


      • Tikkakosken toteemipaalu
        V.O. kirjoitti:

        Olisko spagetin syönnistä apua?
        Sekin on semmoista notkeeta ruokaa. Eritoten keitettynä.

        Kuules jätkä! Veä vitulla päähän ja ammu haulikolla munille. Kyllä sen jälkeen homma luistaa ja varmasti!


    • säännöllisesti

      itse harrastelen jääkiekkoa ja nyt sit tuli tää spagaatti vastaan alussa tuntui että en saisi sitä koskaan tehtyä.. mutta nyt se on jo alkanut sujua eikä enää paljoa kun olen päämäärässä... :) siihen ei auta muuta kuin venytellä niin paljon kuin sielusietää ...ja venytykset auttaa eniten kun venyttelee pitkään ja pinnistelee loppuun asti:)

    • 1 kyu

      Ei karatessa tuon notkeampi tarvitse ollakaan. Helposti ylettyy mawa ottelussa päähän ja vartaloon jopa tulisesti.
      Zukia vartaloon ja niin p3rkeleellinen tsitsaaaaa huuto perään, sieltä ne pisteet tulee.

    • -----------

      Vähän repesin, "p3rkeleellinen tsitsaaaaa huuto perään". Mut näinhän se just menee.

    • Eiks je?

      1 kyu on varmaan kova ottelija, ainakin osuvasti sanottu. Meilläkin salilla parhaat matsaajat on vanhoja "kehäkettuja". Vaikka jalka ei nouse niin kuin parikymppisillä, mutta tuhovoimaa ja taitoa löytyy senkin edestä ja mitä hemmetin hyötyä siitä on, että mawa nousee puolimetriä yli pään.

      Ottelualue on yleensä korkeudeltaan max. 180 cm. 190 cm pituiselle miehelle osuma olisi hyvinkin leuassa. Ja nyrkki nyt tavoittaa vaikka yli 2 metrisen miehen.

    • Hyvä hyvä.

      Zukia vartaloon ja niin p3rkeleellinen tsitsaaaaa huuto perään. Toi on kirjoitettu niin hyvin, että jopa piirtyy silmien eteen juuri tuo karaten yleisin ja tehokkain pisteenhaku tilanne.

    • Nauroin.

      Hyvä 1 kyu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      59
      822
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      795
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      746
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      92
      694
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      31
      612
    6. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      537
    7. 42
      509
    8. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      71
      506
    9. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      9
      502
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      63
      499
    11. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      426
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      24
      420
    13. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      57
      419
    14. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      23
      408
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      36
      407
    16. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      104
      405
    17. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      72
      403
    18. 39
      403
    19. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      397
    20. Emme pääse koskaan

      Tästä. Sinä et suostu enkä minä suostu
      Ikävä
      38
      394
    Aihe