debrakinen sivuvaikutuksista

Hei!

Onko kellään debrakinen syöjällä ollut sivuvaikutuksena hiusten haurastuminen ja lähtö?
Olen syönyt debrakinea n.2vuotta (2 kertaa 500 mg) Ja nyt yhtäkkiä nyt on hiukset menny tosi huonoon kuntoon. Ihotautilääkäri epäilee debrakinea.
Pelottaa, jos joudun vaihtaa lääkettä, en halua lihoa (d, ei sitä tehnyt), enkä saada kohtauksia!
31088
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kyllä muista,mutta oli aika kun söin Deprakinea ja aika kun hiukset olivat tosi huonossa kunnossa.Aikaa on kulunut niin paljon.Voisiko olla jonkun vitamiinin puutosta ja shampootakin voisi välillä vaihtaa ja käytäthän hoitoainetta.Myös värit ym..tökötit tekevät hiuksista hauraat ja kuivat.

Äänestä

Joo, Debrakinea/Absenoria syöny ainakii sen kymmenen vuotta.
Mitä tohon hiusten haurastumiseen ja lähtöön tulee niin kyllä ne tais mulla tehä muistaaksee lähtöö jo ennen totakin lääkettä.
Mutta mikäli värjäät hiuksia käytät jotain lakkoja tai mitä lie geelejä niin uskosin, että ennemmin vahvoista väreistä se vika löytyy.
Tämän hetkinen annos on 2 x 800mg. Siihen sitten lisäks paria muuta epilääkettä.
Mutta toivottavasti saat hiukset kuntoon.

Äänestä

Valproaatti (Deprakine, Absenor, Orifil) lääkkeiden yksi haittavaikutus on juurikin hiustenlähtö.

Oon itse syönyt Deprakinea ja nyt Absenoria. Alkuun hiuksia lähti normaalia enemmän mutta ei enään. Painonnousua ei kummankaan lääkkeen aikana ole ollut, pikemminkin päinvastoin. Jos hiusten lähtö ja haurastuminen on ihan sietämätöntä niin ehkä sitten lääkäri harkitsee lääkkeenvaihtoa. Jos Deprakine pitää sulla kohtaukset kurissa niin siitä ei ainakaan ensimmäisenä luovuta, vaan kokeillaan muita keinoja saada hiukset kuntoon.
Hiustenlähtö on kuitenkin vasta lievä Deprakinen haittavaikutus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyttö kirjoitti:

Hei!

Onko kellään debrakinen syöjällä ollut sivuvaikutuksena hiusten haurastuminen ja lähtö?
Olen syönyt debrakinea n.2vuotta (2 kertaa 500 mg) Ja nyt yhtäkkiä nyt on hiukset menny tosi huonoon kuntoon. Ihotautilääkäri epäilee debrakinea.
Pelottaa, jos joudun vaihtaa lääkettä, en halua lihoa (d, ei sitä tehnyt), enkä saada kohtauksia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu