Onko kellään kokemuksia
Fiat Tipo -93 1.6 ie mallista
yhessä liikkeessä oli tosi siisti tipo
ajettu 150 tkm
onko jo paljon tipolle ?
Fiat Tipo -93 1.6 ie mallista
yhessä liikkeessä oli tosi siisti tipo
ajettu 150 tkm
onko jo paljon tipolle ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Etsi mieluummin joku Punto käsiisi. Niitä on pilvin pimein myytävänä juuri tällä hetkellä. Valinnanvaraa pitäisi olla. Hintaluokka: 5000...10000 €. Fiatin kohdalla pätee vielä (aina on pätenyt), että mieluimmin alle 100 000 km ajettu vanhempi kuin paljon ajettu tuoreempi.
Se Tipo on valmistettu niinä aikoina kun kohistiin Gaddafin omistavan osan Fiatin osakkeista.
Eikä Bravo/Brava-mallitkaan enään ihan mahdottomissa hinnoissa ole. Hintaluokassa 8000...11000 € löytyy jo melko tuoreitakin kärryjä.
mulla on ollu kerran tipo ja täytyy sanoa että oli hyvä auto, paitsi että siinä mun omassa ruoste tuli vastaan ku ei ollu edellinen omistaja/omistajat juurikaan välittäny ruostesuojauksesta.
mutta muuten tipo on tosi hyvä auto ajaa ja helppo korjatakkin.
tekniikka kestää takuulla vielä toisetkin 150tkm jos vaan viittii kunnossa pitää eli tehdä öljynvaihdot sun muut mitä nyt joka autoon pitää tehdä, ajoissa.
tuossa mallissa on jo sinkitty kori joten siinä tuskin ruoste on suurimpia uhkia mutta kannattaa silti vähän tarkastella pohjaa yms. varsinkin tuntuu että takapuskurin alta alkaa helposti ruoste lähteä liikkeelle joten jos vaan pääset sinne jotenki kurkistamaan niin se kannattaa tehdä, muutenkin jos et ole fiatien kanssa enemmin "leikkinyt" niin takalasin tiivisteen alta alkaa melkein kaikkissa fiat malleissa ensimmäisenä ruostumaan.
mutta jos hinta on kohdallaan ja tekniikka kunnossa eikä korista nyt mitää hirvittäviä ruostevaurioita löydy niin suosittelen ostamaan, ei se talvella mikään sauna ole mutta ei siellä nyt ylimääräsiä kalsareitakaan tarvi.
Tipossa muovia, joten siitä ei ole riesaa!
näköjään aina oppii uutta...
vai on ne tipoonKIN laittaneet muovisen takaluukun... näköjään ne on sit oppinu et sieltä se ruoste alkaa...
Moro !
Hyvä peli ja tyylikäs. Itselläni vm- 91
1.6 DGT cat. i.e. ajettu n 120 tkm.
Valkoinen ja ruosteeton. On seisonut kesät
kun ajan toisella autolla kesäisin. Jos
hyvä Tipo kiinnostaa ota yhteyttä.
050- 3456770