jos murrosikä ei ole alkanut niin voiko silloin käydä ihan hyvin punttiksella?? en tarkoita mitään hulluja maxsimi juttuja vaan lihaskestävyyttä! mitä käy jos salilla käy vaikka muroosikä ei ole alkanut?????
nopee vastaus kiitos!!
murrosiätön
5737
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Älä pätkääkään huoli. Kyllä kaikki aikanaan. Eri ihmisellä eri vaiheet alkavat eri aikaan. Elä vaan eloasi huoletonna ja tyytyväisenä. Kaikki aikanaan. Ja ole onnellinen siitä, mitä olet. Kyllä sitä ehtii vielä.
aerobista kestävyyttä, eli siis lenkkeile, kävele, jumppaa, kiipeile,pelaa palloa.
Kannattaa odottaa vielä vähän aikaa. Useimmille saleillekkaan ei pääse alle 18v just ton takia.
En kyllä tiedä montaa (en yhtään itseasiassa) salia, jossa olisi noin tiukka ikäraja =P Yleensä se ikäraja on siinä 14-15v.
Minun poikani 13v. harrastaa urheilua ja jotenkin muistan jossain yhteydessä puhuttaneen, että kuntosaliharjoitusta ei tule aloittaa noin nuorena.. Pitäisi odottaa että lihakset (ja ehkä pääkin?) kehittyy ja kasvaa. Joku tuttavani poika 14 v. käy punttisalilla ja siihen piti saada vanhempien suostumus. Eli aika merkittävä asia ettei ala liian aikaisin...?!
Harrastuksensa rinnalla treenaa aerobista kestävyyttä eli juoksu, spinning, venyttely jne.