Mun poikani 8-v haluaisi alottaa Kartingin. Sen verran tiiän, että siinä ajetaan pikkusilla autoilla. Saako tästä harrastuksest sitte hyvän kunnon vaan ollaanko siinä vaan ratin takana?? En nimittäin haluis pojan kunnon rapistuvan autourheilun takia. :D
Mitä seuroja ois kartingissa helsingin seudulla ja kuinka tätä "treenataan" ? Mä en tiedä lajista mitään ja olis ihan kiva tietää mihin sitä poikaansa on pistämässä.
Kiitos vastauksista jo etukäteen...
Mitä seuroja ois kartingissa helsingin seudulla ja kuinka tätä "treenataan" ? Mä en tiedä lajista mitään ja olis ihan kiva tietää mihin sitä poikaansa on pistämässä.
Kiitos vastauksista jo etukäteen...
Vastaukset 11
Vanhimmat
tutustu tähän. http://www.kolumbus.fi/keimolafk/
klikkaa vasemmasta yläkulmasta tummaa logoa.
Kannattaa käydä kokeilemassa vaikka sisäradalla ja pääkaupunkiseudulla niitä on kolme kappaletta: www.vmkarting.com www.kic.fi ja myllypurossa pommisuojassa toimiva.
Ota yhteys Vihdin radalle Pekka Nymaniin ja saat varmasti asiantuntevaa opastusta ainakin 15 vuoden kokemuksella. Voitte edullisesti kokeilla oikeaa autoa oikeissa olosuhteissa yhdellä Suomen parhaista radoista. WWW-sivu on http://www.ptn.fi/racing_ajo_ohje.htm
Kannattaa käydä tutustumassa pojan kanssa niin sisäradalla (ympärivuotinen ja helppo aloittelijalle) kuin myös ulkoradalla. Ulkorata esim Helsingin Tattarisuolla Sunnuntaina puolenpäivän jälkeen. Jos poutakeli niin uskon että paikalla on vielä myöhäisestä syksystä huolimatta useita junior kuljettajia. Rohkeasti kyselemään.
Radan osoite Tattasuontie 32 www.kolumbus.fi/helsinginkartingrata
Heippa. Saitkin jo vastauksen, että ota yhteyttä Nymanin Pekkaan. Vihdin Urheiluautoilijoiden toiminnasta ja yhteystiedot löydät osoitteesta: www.vihua.fi
Tervetuloa lajin pariin
Sekä Vihdin että Espoon radat ovat kiinni tältä vuodelta. Vihdin rata on isompi, ei paras/mielenkiintoinen aloittelijalle. Espoon pieni rata sopii erinomaisesti aloittelijoille ja kehittää ajotaitoja Hesanseudulla. Myös Lavinnon rata on hyvä Riihimäellä. Myös Forssassa kiva pikkurata.
Vuokra-autoilla on hyvä aloittaa ja katsoa miten homma sujuu ja kiinnostaa ennen mitään investointeja lajiin ja välineisiin.
Tsekkaa ja aktivoidu jo talvella seuratoimintaan:
http://www.espoonurheiluautoilijat.fi/
takaan ssen että pojan kunto ei ainakan rapistu!!!!! tämä on yhtä lailla urheilua kun esim yleisurheilu
kiva kun ehitte vastailla, nyt on ainaki informaatiota lajista !
Ei mikroautoilua oikein voi verrata kuntoiluna yleisurheiluun. Kyllähän siinä hiki tulee ja jotkin lihakset saa hyvää harjoitusta, mutta kyllä 8-vuotiaan on syytä harrastaa monipuolisesti muitakin lajeja.
Kyllä kunto kohoaa kyseisen harrastuksen parissa. Myös vanhemmilla. Ei ole mitään henkilöauton ratissa istumista.
Moro!
Eräskin Kisakallion Urheiluopistosta valmistunut on tullut todenneeksi, että 15 kierroksen karting-kisa vastaa fyysiseltä rasittavuudeltaan noin tunnin salibandyä. Normaali päivä radalla käsittää yleensä toista sataa kierrosta, vaikkakin kisan sijasta harjoittelua. Toki on syytä (jatkuvasti) korostaa, että junnun kokonaisvaltaisen kehityksen kannalta on enemmän kuin suotavaa, että harjoittelu ja liikunta on mahdollisimman monipuolista. Periaatteella, että kaikki tukee kaikkea. Lisäksi fyysinen kunto auttaa myös henkisellä puolella. Virheitä tulee tehtyä vähemmän, kun ei keskittyminen mene kokonaa kropan käskemiseen. Kartingiin kannattaa suhtautua kuin mihin tahansa urheiluun ja siitä vastaavasti saa vastapallona samoja elementtejä kuin mistä tahansa urheilusta. Aloitelkaa rauhassa, kiirettä ei ole!