Punto III Suuri

Harvinaisen positiiviset arvostelut sai uusi Fiat Grande Punto Moottori-lehden uusimman numeron esittelyssä ja koeajossa.Nyt uuden Punton mahdollisuudet näyttävät hyviltä ainakin kotimaisten lehtien esittelyjen perusteella.Punto
on saanut hyvän vastaanoton niin TM:ssä,Tuulilasissa,Moottori-lehdessä,Iltasanomissa,Iltalehdessä;nämä nyt ainakin tulevat mieleen.Ja ulkonäkökin miellyttää-ainakin minua.
51351
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hehheh, Fiat mikä Fiat. Onhan sekin kiinalainen maasturi, Landwind iso ja halpa mutta eipähän sillä mitään tee.

Äänestä
  • No tuo vertaus kiinalaiseen maasturiin taisi mennä hieman pieleen.Kiinalainen maasturi oli ilmeisesti huonoin koskaan törmäystesteihin viety auto,uusi Fiat Punto sai taas täydet 5 tähteä.Hehheh,Fiat mikä Fiat.

    Äänestä

  • "Fiat mikä Fiat" Aivan oikein ja hyvä niin. Enemmän itseäni huolestuttaa yhteistyö Ooppelin kanssa. Onneksi osuus on hyvin pieni. Opel taas käyttää Fiatin dieselmoottoreita. Menee siinä hyvä mylly hukkaan.

    Taas hieno vertaus kakkamaiseen tapaan. Landwind ja punto, onko niillä muuta yhteistä kuin hinta?

    Äänestä

sillä viikon aikana kävi yli miljoona italialaista tutustumassa uuteen Puntoon tehden samalla yli 100.000 koeajoa. Tämä tietää Fiatin myynnin tuntuvaa kasvua tulevina kuukausina.

Äänestä

Oli hiivatista mitä mieltä tahansa, niin kyllä Puntolla ja sen edeltäjillä Unolla ja 127:lla on kaikeasta huolimatta ollut hyvä maine Suomessa ja käytettynä hyväkuntoiset yksilöt ovat menneet liikkeistä saman tien eikä hintakaan ole hirveästi romahtanut.

Valitettavasti sama ei koske edes keskikokoisia Fiateja ja suuren ostaminen omalla rahalla on ollut varmin tie velkasaneeraukseen.

Mutta kyllä tässäkin tapauksessa hinta ratkaisee. Uusi Punto on niin iso ja painava auto ettei sitä Suomen olosuhteisiin voi enää hankkia millään hinnat-alkaen 1.2l moottorilla vaan minimikone on kyllä se 1,4l 16v mylly ja pelkäänpä että sen kanssa hintaa alkaa kertyä ihan kohtuullisesti.

Valitettavasti jopa 5v takuuta tarjoavat korealaiset tulevat todennäköisesti nokittamaan Puntoa hinnalla reippaasti ja toisessa päässä tulee vastaan uusi Clio joka myös paisui samoihin mittoihin ja tarjoaa samat 5 NCAP tähteä ja vielä äänieristyksen ja ajomukavuuttakin kaupan päälle.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kehuja tuli kirjoitti:

Harvinaisen positiiviset arvostelut sai uusi Fiat Grande Punto Moottori-lehden uusimman numeron esittelyssä ja koeajossa.Nyt uuden Punton mahdollisuudet näyttävät hyviltä ainakin kotimaisten lehtien esittelyjen perusteella.Punto
on saanut hyvän vastaanoton niin TM:ssä,Tuulilasissa,Moottori-lehdessä,Iltasanomissa,Iltalehdessä;nämä nyt ainakin tulevat mieleen.Ja ulkonäkökin miellyttää-ainakin minua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu