Kuinka on - löytyykö kymppitonnilla kunnon Volvoa? Vai joutuuko ostaja tyytymään loppuunajettuun rieskaan?
Vielä markka-Suomessa liikkui 40.000-50.000 markan hintaluokassa todella hyväkuntoisia Volvoja. Miten lie nyt? Monelle meistä 10.000 euroa on iso raha.
Kannattaako se sijoittaa isompaan ja turvallisempaan, mutta käytettiin Volvoon? Vai onko syytä hankkia kevyt ja halvempi, mutta uudempi ja vähempi ajettu japsi tms. pikkuauto?
Vielä markka-Suomessa liikkui 40.000-50.000 markan hintaluokassa todella hyväkuntoisia Volvoja. Miten lie nyt? Monelle meistä 10.000 euroa on iso raha.
Kannattaako se sijoittaa isompaan ja turvallisempaan, mutta käytettiin Volvoon? Vai onko syytä hankkia kevyt ja halvempi, mutta uudempi ja vähempi ajettu japsi tms. pikkuauto?
Vastaukset 25
Vanhimmat
Olettaisin nyt että ymmärrät Volvolla todella volvon etkä mitään DAF vauhtipahvia (aka S/V40) ja siinä tapauksessa koko vertailu uudempaan pikkujapsiin on aika turha. Nuo eivät yksinkertaisesti ole toistensa vaihtoehtoja.
Volvon bensankulutus on 3-4l suurempi ja vakuutusmaksut huomattavasti kalliimmat joten ylläpitokulut eivät paini etäisestikään samassa sarjassa kuin jollain 1.6l gorillalla tai Almeralla.
Kymppitonnilla et saa vielä käytettynä yhtään 5 NCAP tähden autoa (tai ehkä jonkun 2001 Lagunan?) joten Volvo painii turvallisuudeltaan täysin eri sarjassa verrattuna mihin tahansa kymppitonnin pikkujapsiin tai eurooppalaiseenkaan autoon.
Volvon ylläpito tulee maksamaan maltaita ja ns. "siniseltä tiskiltä" tilattu huolto on täysin perseestä mutta jo öljynvaihto maksaa kuitenkin saman verran kuin koko moottorin uusiminen Corollaan vaikka toyota-huollossa se öljyproppu kierretään samaan hintaan kiinni asti.
Ajossa jotain uuttakaan pikkuautoa on turha verrata käytettyyn isoon Volvoon eikä talviominaisuuksissakaan ole moitteen sijaa.
Koska tärkein kriteeri suomalaiselle autonostajalle on kuitenkin se mitä naapurit ajattelevat, voidaan iloisena uutisena kertoa että joku 4000€ 700-sarjan farkkukin arvotalon pihassa kuvastaa naapurien mielestä korkeaa tulotasoa enemmän kuin 40 000€ Avensis!
Aikkas hyvin kiteytetty! Tuo Avensis vertaus oli hyvä, niinhän se menee.=)
Omistin aikoinaan käytetyn turbo-koneisen farmarin ja naapureita ja sukulaisia myöden piti aina pihaan sattuessa tulla ällistelemään "miten sulla on oikein iso turbo-kartano, on se hieno ja arvokas ajopeli".
No, parin vuoden päästä kyllästyin tolkuttamaan bensankulutukseen ja ylipäätänsä halusi uutta autoa käytetyn tilalle ja vaihdoin volvon samat tilat tarjoavaan uuteen eurooppalaiseen perhefarkkuun joka maksoi tasan kaksi kertaa Volvon verran.
Ja mitä tapahtui: niin naapurit, kaverit kuin sukulaisetkaan eivät ottaneet uutta autoa lainkaan puheeksi ja kyselivät erittäin varovaisesti kautta rantain "onko yt-neuvotelut päällä, tai jokin muu taloudellinen kriisi kohdannut kun piti vaihtaa *halvempaan* autoon!"
Jos olisin pitänyt vulvaa näihin päiviin saakka (arvo nyt ehkä noin 6000€), olisin varmaan vieläkin oikein rahamiehen maineessa sen sijaan että olen köyhänä vaihtanut keskikokoista perhefarmaria uuteen kahden vuoden välein :))))
"Koska tärkein kriteeri suomalaiselle autonostajalle on kuitenkin se mitä naapurit ajattelevat, voidaan iloisena uutisena kertoa että joku 4000€ 700-sarjan farkkukin arvotalon pihassa kuvastaa naapurien mielestä korkeaa tulotasoa enemmän kuin 40 000€ Avensis!"
No, huh-huh!!! Eikö ole jotenkin surkuhupaisaa, että kun siinä pihamaalla (en tiedä, onko sinulla) tallustelet tai menetpä sitten sisällekin, niin sinulla on koko ajan mielessä, että mitä naapurit ja muut sinusta miettivät? En minä sinulle osaa autoa suositella (jos kysyisitkään =sinulle porsaanreikä puolustautua), mutta voisin suositella uusia naapureita eli muuttoa muuanne. Kuulostat etelän asukilta, jonne pakkautuu "köyhät ja savolaiset"-ihmiset Volvoilemaan. Ne ihmiset, jotka sitten juhlapyhinä kiireen vilkkaan matkustelevat maaseudun rauhaan ja joille luetaan säätiedotuksia, että missä on siitepölyä tiellä ja missä on rusakko mennyt tien yli. Vähän juttu karkaa, mutta käännän asiaan...
Tarkoitan vaan, että ihmisikä ei riitä milloinkaan muiden miellyttämiseen, sun täytyy elää itsellesi. Useinpiin kysymyksiin löytyy vastaus, ei niitä tarvii kääntää faktoihin, mitä autolehdissä lukee tai kahvipöydässä joristaan.
Suomessa keskipalkka on tuollaista 2600€ luokkaa ja tästä jää verojen jälkeen käteen reilusti alle pari tonnia. Toisaalta uusia autoja ostavat tyypillisesti vain parempituloiset ja kaikissa vertailuissa on osoitettu suomalaisten korkeakoulutettujen saavan euroopan surkeinta nettopalkkaa heti jonkun Portugalin jälkeen.
Ja tästä palkasta suomalaiset maksavat yhtä aikaa sekä manner-euroopan kalleimpia asuntoja ja autoja. Ja silti uusien autojen myynti tekee pian uuden ennätyksen edellisen kasinotalouden huipun (1989) jälkeen ja katso vähän millaisia autoja täällä myydään.
Suomessa myydään suhteessa enemmän vähintään ylemmän keskiluokan autoja kuin missään EU-alueella ja halvat pikkuautot ovat täällä täysin aliedustettuina. Suomalaisten ostamat autot ovat siis vähintään 25k€ hintaisia Golf-Corolla segmentin autoja ja tyypillisesti tuollaisia 30-35k€ laitteita (Passat, Avensis) ja onhan tuollainen V70-volvokin aivan kärjen tuntumassa...
Mikäköhän saa Suomalaiset elämään aivan järjettömästi yli varojensa jos verrataan vaikka saksalaiseen työntekijään jonka nettotulot ovat 30-50% korkeammat, asunnot maksavat 50-70% suomalaisesta tasosta (ihan totta!) ja jotka silti ostavat ihan samoja astroja, golfeja ja corolloja kuin Suomalaisetkin. Myydäänhän sielläkin paljon E-Mersuja mutta kun nekin maksavat Saksassa vain saman kuin yhtä suosittu V70 täällä Suomessa.
Juuri näin on asiat täällä Eu:n Suomessa. Valtio eli Suomi on pahin vihollinen suomalaiselle autoilijalle.. Valtio tietää, että uusia autoja kuitenki ostetaan vaikka vero oi kuinka korkea. Ja sama asia koskee myös bensiinin hintaa, mutta onhan sitä ostettava jos haluaa mennä töihin..makso mitä makso=)
Vaikka tuossa on vähän pilke silmäkulmassa kirjoiteltuja viestejä niin samaa laulua laulan. Tuon hintaista Volvoa ei kannata ostaa, jos merkkihuoltoon joudut turvautumaan. Alustan osat muut ylläpito kulut karkaa nopeasti käsistä ja kun vielä joutuu maksamaan ylimääräisiä bensakuluja niin ei voi suositella. Myöskin maksettu statuslisä on aivan turha, koska sillä saa vain läjän pikkuvikoja. Osta uudempi tai muu merkki.
Mielenkiintoisia ja varmasti ihmisten tuntoja kuvaavia näkemyksiä, jopa kokemuksia.
Suomessa autoilu on liian kallista. Törkeän kallista hankkeisiin nähden.
Itselleni Volvo ei merkitse statusta, vaan ajatusta kestävästä ja luotettavasta autosta. Ilmeisesti tuo ajatus toteutuu vasta tuoreiden, vähintään 18.000-26.000 euroa maksavien Volvojen kohdalla. Eli taitaa itseltäni jäädä.
Ainakin kuvittelen, etten kaipaa egolleni pönkitystä. Olen sellaisessa asemassa ammatillisesti ja muutenkin, että tarvitsen vain kestävää ja miellyttävää kulkuneuvoa.
Miksu maksaa 18000 jostain V70 tai muusta "tusina" volvosta, kun useita tuhansia halvemmalla saat TODELLISEN VOLVON esim. 960. On varmasti luotettavampi ja ajo-ominaisuuksiltaan ja mukavuudeltaan parempi kuin vaikka V70. Tietysti naapurit voi ajatella, että onpa vanha auto, mutta nepä eivät tiedäkään laadusta mitään. Jos naapurikateus on tärkeää, ei auta muu kuin ostaa Mersu, olkoonpa vaikka 70 luvulta, mutta mese kumminkin!!!
960 on hieno Volvo ja yksi hienoimmista koskaan mutta auttamattomasti kehityksen kelkasta jäänyt...
Onhan noita ruumisautoina.
Ymmärrän kyllä mielipiteesi,mutta mikä siinä 960 mallissa on niin paljon jäänyt kehityksestä jälkeen? Mukavuudessa, ajo-ominaisuuksissa, turvallisuudessa, ja etenkin luotettavuudessa jää moni paljon uudempi auto kauas jälkeen. Muotoilu on kieltämättä kirveellä veistetty nykyisiin verrattuna, eikä polttoainetaloudellisuus ole kehuttava, mutta sekin on suhteutettava auton painoon ja kokoon. Suurin vika autossa on sen ikä jolloin naapurit eivät välttämättä sitä osaa arvostaa eikä kadehtia!!
On monia varusteita, mitä ei ole 900-sarjaan saanut. Esim., RTI, ajonvakautusjärjestelmä jne. Ja konevalikoima on ollut suppeahko nykyisiin verrattu. Onhan se kuitenkin hieno ja iso auto ja kehtaa kyllä nykyäänkin ajaa. Aina itselläkin pää kääntyy, kun sellainen vastaan tulee. Mutta viitaten kirjoituksesi loppuun, eihän sillä naapuria enää saa kateelliseksi. Tosin ehkä se nyt ei auton perimmäinen tarkoitus olekaan...
Tietysti jotkut voivat valita 960:n jonkun uudemman Volvon sijaan, koska se on takaveto...
Siitä ollaan yhtä mieltä että 900-sarjan jälkeen ei oikeita volvoja ole enää tehty.
Mitä nyt Kiirunan teräksen sijaan harsittu kasaan jotain fordin konsernituotteita lähinnä foliota muistuttavasta pellistä muuta so what.
Koska olen ajanut omistamani 940 turbon lisäksi pitkään myös 2004 mallista V70 sarjalaista josta hieroin kauppaa sukulaisen kanssa niin en valitettavasti voi allekirjoittaa väitettä sen paremmin ajo-ominaisuuksien, mukavuuden kuin äänieristyksenkään osalta.
Vaikka 700/900 sarjan ajettavuus oli omana aikanaan keskitasoa parempi (jäykällä taka-akselilla ei ollut edes silloinkaan asiaa lähellekään kärkeä) ja äänieristyskin kohdallaan, ei noilla kummallakaan ole mitään jakoa uuteen V70:een verrattuna eikä mukavuuteen varsinaisesti edes panostettu takavetoisissa vaikka jämäkkäähän se meno oli.
Ainoaksi plussaksi jäi se että 900-sarjan volvossa on edelleen merkin farmareiden suurin tavaratila joka yllättävää kyllä pieneni aivan onnettoman kokoiseksi kun siirryttiin samoilla ulkomitoilla etuvetoon ja taka-akseliston olisi periaatteessa pitänyt viedä vähemmän tilaa ja tavaratilan lattian laskea.
Et kai nyt vaan tee sitä virhettä, että rinnasrat 940:sen 960:seen, autothan ovat niin alustaltaan koneeltaan kuin äänieristykseltäänkin täysin eri luokkaa,myös korissa on paljon eroavaisuuksia, vaikka äkkiä katsoen aika samanlaisilta näyttävätkin. En toki ole asiantuntija, ja viisaammat korjatkoon jos olen väärässä, mutta luulenpa, että keskenään vaihtokelpoisia osia ko. malleissa on loppujen lopuksi hyvin vähän. Mene tiedä vaikka olisi vähemmän kuin nykyisissä Volvo/Fordeissa, no.... tokkopa nyt sentään.
Kyllä 700-sarjassa nimenomaan mukavuuteen
panostettiin. Ja kyllä sen minusta huomaa.
960 volvoa ei valitettavasti ole tullut ajettua mutta aikalaisten mukaaan ajettavuus oli erillisripustetun taka-akselin ansiosta parempi kuin jäykällä taka-akselilla varustetuissa.
Äänieristystin on varmasti ollut tuossa edustusautossa tavallisia 900:ia parempi mutta kun uusi V70 sarjalainen on kaikilta ominaisuuksiltaan (paitsi tilat ja kääntösäde) niin täysin ylivoimainen vanhaan 700/900 sarjaan nähden ettei minun mielestäni kannata edes aloittaa keskustelua näiden kahden vertaamisesta toisiinsa vaikka joku yksittäinen hyvin pidetty 960 voisikin vielä tarjota saman tason kyytejä.
700/900 sarjat edustivat kuitenkin vain 1960 tai korkeintaan 1970 luvun tekniikkaa loppuun hiotussa muodossaan joten eivät ne voi mitenkään kilpailla 1990 tai 2000-luvun autojen kanssa.
väittäisin kyllä, että 70 luvulla ei esim. 1998 vuosimallin 960:pisen moottoritekniikasta volvon tehtailla eges nähty unta!!
Osta 850 TDI 1996 - 1997. Ei haittaa vaikka ajettu 150.000 - 200.000 km. Ulkomailta saa hienokorisia, siis koriltaan huippukuntoisia. Sedan on farmaria halvempi. Muista huoltohistorian tärkeys.
Tällainen auto on aina haluttu, puhukoot muut mitä lystäävät.
Tuontiautoissa on ihan kummallisia paperinivaskoita ja puuttuvasivuisia "huoltovihkoja". Mistä tiedät tuonti-Volvon ajokilometrit? Mersuhuoltaja ainakin varoitti, että hyvännäköisillä meseillä on usein ajettu puol miljoonaa kilsaa. Sama voi olla Volvojen kanssa.
Miksi tuoda auto Saksasta, jossa niillä tykitetään kahtasataa autobahneilla??
Koska suomalainen 200 tuhatta ajettu auto on jo tiensä päässä, koska suomen suolavesi talvi on tehnyt tehtävänsä, ja sitä ei keskieuroopan autoissa ole, jos et heti usko,,,,niin käyhän joskus kattomassa tuontiautoa, äläkä sauhua täällä tietämättömyyttäsi.
Kilometrit on aivan sama. jos sakulla on ajetto 200 tuhatta, ja suomi autolla sama, niin arvaas, kumpi on paremmassa kunnossaj, ja se, "miksi tuoda autoja saksasta, jossa niillä tykitetään kahtasataa autobahneilla" olisko paree 500 tuhatta kaupungissa ajettu hesalainen taksi, totta, niillä ajetan kovaa saksassa, ja siksi ne eivät ole koskaan tukossa. niinkuin esim: suomi dieselit.
Jos tuntuu hyvältä niin osta, kyllä sillä kympillä jo VOLVON saa, ja hyvän mitä täällä tämmösestä pidetään kauheeta polemiikkia.
Volvoilijat käyvät kuumina. Miksi ihmeessä? Kai täällä voi pohtia auton hintaa ja laatua siinä missä muitakin asioita?
Volvo on helkkarin kallis auto. Niin ostaa kuin pitääkin. Olen ottanut selvää. Silti se voi olla myös hyvä auto. On omaakin kokemusta, ei sen puoleen.
Tuontivehkeistä ei kannata hikeentyä puoleen eikä toiseen. Niissä on varmasti loistoyksilöitä jonkin verran. Mutta Mersuissa ainakin on ollut huomattavasti enemmän ajettuja mitä mittari näyttää. Toivottavasti sakemannit ja muut lopettavat mittarien ruuvauksen.
Kieltämättä 500 tkm ajettu hesalaistaksi on tylympi vaihtoehto kuin Saksassa huippunopeuksilla 200 tkm ajettu Volvo. Silti vaihtaisin mieluummin Suomi-auton varmoilla papereilla ja virallisenpuoleisella huoltokirjalla.
Eikö teistä kukaan ajattele asiaa siten, että mitä ne naapurit ajattelevat, kun sinulla siinä pihalla se yksi ja sama volvo seisoo vuodesta toiseen ja ei näytä menevän miksikään(dieseliä ja renkaita itselläni pääasiassa kuluu)? Itselläni on seisonut pihalla jo monta vuotta sama 240 ja sitä vaan kerta toisensa jälkeen käy porukka ihmettelemässä, että miten se on kuin uusi vaikka sillä on maantietä kiidetty jo yli miljoona kilsaa. Vahvin kestää pisimpään. Naapurilla on jo kuudes toyota sillä aikaakun mulla tämä..ja kaksi niistä se ajoi oikeasti loppuun. Ei kannattanut enää korjata ruosteen takia.
volvosta pieni sananen myös naisnäkökulmaa. On lapsia ja kauppakassia, ajetaan pitkää matkaa ja lyhyttä matkaa. Kyllä (v70 -98 diesel) volvoon mahtuu. Näin vanhaa autoa ei tarvii välttämättä huollattaa/korjata merkkiliikkeessä, varaosat kieltämättä kalliita samoin vakuutukset, mutta polttoainetta kuluu kokoluokkaan nähden kohtuullisesti edelliseen bensaan verrattuna. Vastaavalla rahalla olisin myös saanut pienen uudehkon japsin tai fiatin.......ei mitään niitäkään vastaan; on tullut myös edellisillä ajettua, mutta mukavampi kun on reilusti peltiä ympärillä samoin turvatyynyjä. Sen kyllä sanon, että VOLVO FOR EVER, jos rahat riittää ja tästä nautinnosta olen valmis maksamaan. Itse koen kuitenkin, että tämän ikäinen auto on ns. käyttöauto ja ajamiseen tarkoitettu eikä statusauto. Eli varmaan jokainen ostaa sen hintaluokan auton mihin on varaa. Statusta minulle edustaa todella se vanha Mersu tai bemari, jotka eivät henkilökohtaisesti minussa herätä mitään mielenkiintoa.