Silikonit

Hei, ostin käytettynä akvaarion jossa on minusta hyvät silikonit pohja ja yläsaumoissa (kuin uudet), mutta sivusaumojen silikonit ovat jonkinverran kuluneet ja leväiset. Pitänee laittaa uutta. Paljonko se sellanen silikonitörppö maksaa, ja voinko vetää uutta vanhan päälle?
1190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Hei!
Jos sisäsaumat on silikonilla "pyöristetty", niin kulma kannattaa avata ja poistaa se pyöristys.
Lasien välissä olevaa silikonia ei tule vahingoittaa ellei halua tehdä koko akvaariota uudelleen.

Sitten kannattaa pyyhkiä alue puhtaaksi jollain rasvaliuottimella (alkoholit yms.) ja levittää uusi "pyöristys", jonka voi viimeistellä vaikka sormella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiina kirjoitti:

Hei, ostin käytettynä akvaarion jossa on minusta hyvät silikonit pohja ja yläsaumoissa (kuin uudet), mutta sivusaumojen silikonit ovat jonkinverran kuluneet ja leväiset. Pitänee laittaa uutta. Paljonko se sellanen silikonitörppö maksaa, ja voinko vetää uutta vanhan päälle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu