sellaista kyselisin et mitkä koulut suomessa (amk:sta ylös päin) tarjoavat koulutusta sellaisena että valmistuisi vaatesuunnittelijaksi/muotoilijaksi?? ois kiva kuulla sellasiakin kommentteja jotka ootte ite käynyt tai käytte kyseisiä kouluja
-kiitos vastauksista etukäteen-
-kiitos vastauksista etukäteen-
Vastaukset 5
Vanhimmat
Rovaniemen yliopisto taitavat olla ainoat korkeakoulut. Ainakin TAikiin suurin osa opiskelemaan pääsijöistä ovat käyneet ammattikorkeakoulun tai heillä on muita edeltäviä opintoja. Muistathan, että Suomessa suurin osa vaatealan ihmisistä toimivat joko kaupallisella puolella sisäänostajina tms. (eivät siis toimi itse vaatesuunnittelijana) tai sitten yksityisyrittäjinä, mikä on aika rankkaa, eikä sovellu kaikille eikä edes työllistä kaikkia halukkaita. Alalle kannattaa hakeutua jos omaa yrittäjäasennetta ja on valtavan oma-alotteinen sekä valmis tekemään paljon työtä, lahjakkuuden lisäksi.
anneta alasta noin negatiivista kuvaa. Itselläni on vaatesuunnittelijan koulutus ja todellakin työskentelen sisäänostajana kuten edellisessä annettiin esimerkkinä. Vaikkakaan en kokopäiväisesti teekään suunnittelua on mallistojen sisäänostaminen ja kehittäminen luovaa työtä. Olen aivan varma, että jonain päivänä minullakin on oma mallisto tms. Vaatesuunnittelusta tekeekin juuri niin oman alansa kaupallisuus ja ajanhermolla oleminen. Sisäänostajatkin nykyisin tekevät paljon suunnittelua, koska tavara ostetaan monesti suoraan kaukoidästä ja siellä vaatesuunnittelulle ei ole annettu niin kovaa painoarvoa kuin itse teollisuudelle. Uskon, että vaatesuunnittelun työtehtävät tehdäänkin suurelta osin Euroopassa nyt ja tulevaisuudessa, tuotannon siirtyessä yhä kauemmas. Eli kannustan kaikkia luovia hulluja vaatesuunnittelun opintoihin!!!
Jos haluaisin suoraan Yläasteelta ruveta opiskelemaan tätä alaa?? ja helsingissä tai vantaalla pitäisi olla. tai jossain muualla lähistöllä.
Mistä lyötäsi jonkun listän erilaisita ammattikouluista jotta voisin etsiä sopivaa ammattikoulua jossa olisi vaatelinja.
Kiitos vastauksesta.
muualta kuin googlettamalla "Ammattikoulut". Miten joku osaa kysyä täältä, muttei löydä Googlesta???