Ensikertalaisen

Hei!

Raskausviikkoja on takana ruhtinaalliset 5 viikkoa ja ensikertalaisena mulla olisi paljon kysyttävää. Olisin erittäin kiitollinen, jos joku kokeneempi kanssasisar vastailisi kysymyksiini!
Eli koska varasitte ensimmäisen ajan neuvolaan? Varmistettiinko siellä vielä raskaus vai luottavatko kotitestiin? Kuunnellaanko siellä jo sikiötä?
Aloitteko heti välttelemään joitakin ruoka-aineita vai jatkoitteko normaalia syömistyyliä? Entä liikunta?
Koska ollaan "turvallisilla vesillä" raskauden suhteen eli koska keskenmenon todennäköisyys pienenee? Ja vielä viimeinen kysymys: kyselittekö pienimpiäkin kipuja/tuntemuksia neuvolasta vai luotitteko, että ne kuuluvat raskauteen?

Tuhannet kiitokset vastanneille!
61504
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hei!

Neuvolaan voit soitella vaikka heti, antavat sieltä sinulle ajan sopivalle viikolla, vaihtelee paljolti rv 7-10 välillä tuo ensikäynti.

Raskautta ei (yleensä) tarkisteta enää uudelleen vaan luotetaan kyllä sun tekemään testiin.

Sikiön sydänääniä kuunnellaan yleensä eka kerran rv 12 eteenpäin, mutta on täällä näkynyt poikkeuksiakin. Äänet eivät vain välttämättä kuulu ennen tuota 12 rv, joten turha ehkä huolestuttaa tulevaa äitiä sillä ettei sit kuulukaan. Tuota 12 rv pidetään myös rajana jolloin keskenmenon riski pienenee huomattavasti.

Ensimmäiset 12 viikkoa ovat juuri ne kriittisimmät kehityksen kannalta, joten kyllä itse ainakin vältin tiettyjä ruoka-aineita heti alusta alkaen, esim. maksaruoat. Muuten oli pakko syödä useammin ettei tullut huono olo, mutta oikeilla valinnoilla (hedelmät yms) oma paino ei noussut ensimmäisten 15 rv aikana lainkaan vaikka söin lähes jatkuvasti, enkä oksentanut kertaakaan.

Liikuntaa tuli harrastettua samalla lailla kuin aiemminkin niin kauan kuin maha pullahti esiin haitaksi, sen jälkeen olen yrittänyt ahkerasti kävellä.

Itse olen kysellyt neuvolassa "tyhmiäkin" kysymyksia. Esikoista odottaessa niitä riittää...kaikkiin kysymyksiin on asiallisesti saanut vastauksen, ja neuvolassa on muutenkin ollut mukava käydä.

Oikein onnellista odotusta sinulle ja vauvelille!

Äänestä

varasin ajan neuvolaan 8 viikolla. eka kerralla täyteltiin lappuja, punnittiin, otettiin pissanäyte ja verenpaine ja hemoglobiini.Raskautta ei varmisetttu neuvolassa ja tuskin niin tehdään muuallakaan. sydänääniä ei yleensä kuunnella ennen 12 viikkoa koska ne harvoin silloin kuuluvat. turha vältellä mielestäni ruoka-aineita, muista raskaus ei ole sairaus. Maksaa ei suositella, muuten mielestäni terve järki syömisessä riittää. kaikkea saa syödä kohtuudella. Foolihapon saannista kantsii huolehtia mut niitä on terveellises kuitupitoises ruuas ja tietty multivita ym ravinteis. Liikuntaa samaan malliin kun ennenkin, älä missään nimessä lopeta ainakaan urheilua. Jotain aerobickiä ja ratsastusta en ehkä harrastaisi mutta kunnon kävelylenkit on jees. 12 viikon jälkeen keskenmenon vaara pienenee huomatttavasti.Neuvolätäti kysee oireistasi varmasti joten kerro tuntemuksistasi.

Äänestä

Sama täällä, viikkoja on yhtä "paljon" takana, la. 5.6.2006. Tein testin tämän viikon maanantaina ja tiistaina varasin jo ajan neuvolaan, jonka sain kymppiviikolle. Itselläni on pyörinyt mielessä samoja kysymyksiä kuin Sinulla, joten vastauksia kokeneemmilta kaipaillaan myös täällä! =)

Onkohan voimakkaat vatsakivut normaaleita? Alavatsaa kouristelee niin voimakkaasti, ettei pysty liikkumaan ja tätä kestää noin 10 minuuttia ja sitten kipu katoaa. Minkäänlaista vuotoa minulta ei kuitenkaan ole tullut.

Äänestä
  • Mulla oli myös ihan alkuraskaudessa vastaavanlaisia vatsakipuja. Niitä oli ehkä pari kolme kertaa kaiken kaikkiaan ja aina ne tulivat yöllä. Todella kovia kouristuksia. Koska niihin ei liittynyt minkäänlaista vuotoa niin en niistä myöskään huolestunut. Arvelin niiden liittyvän kohdun kasvamiseen. Vihlovaa kipua on nykyisin melkein päivittäin (nyt menossa rv 23). Nuo vihlaisut johtuvat kohdunkannattimien löystymisestä. Jos nuo kivut sinua kuitenkin huolestuttaa niin ainahan voit soittaa neuvolaan ja kysyä sieltä neuvoa.

    Äänestä

Tässä hyvä linkki, löytyy vastauksia moneen asiaan, mm. ruokavalio (vältettävät ja ns. kielletyt.
http://www.espoo.fi/xsl_perussivu_alasivuilla.asp?path=1;606;610;4223;36004;51370
Liikuntaa normaalisti, ei hullunlailla rehkien.
Ja vaikka moni on kertonut, että vauvan voi neuvolassa kulla 12 viikolla, niin etuistukka tai tukevuus voi estää kuulumisen vielä 14 viikollakin. Mutta yleensähän siinä vaiheessa on jo päässyt ekaan ultraan, ei kyllä kaikissa kunnissa.
Onnellista odotusta!

Äänestä

Kannattaa välttää ehdottomasti pastöroimattomia maitovalmisteita (mm. monet pehmeät/tuorejuustot) listeriavaaran takia (TODELLINEN).Kontaktia kissoihin kannattaa myös varoa niiden mahdollisesti kantaman toksoplasma-parasiitin takia. Tämäkin vaara on todellinen jopa meillä Suomessa. N. 30 prosenttia Suomalaisista on taudin sairastanut ja heille siitäei ole enää vaaraa. Neuvolasta kannattaa varata aika toksoplasmoosivasta-ainetestiin, jos itselläsi esim. on kissoja lemmikkinä!
Salmiakin ja suolan syöminen kohottaa verenpainetta, mikää muun muuassa on vaarallista munuaisille.
Kaikista lääkkeistä kannattaa varmistua, että ne sopivat odottaville äideille. Esim. Samarin-vatsavaiva valmisteissa on sikiölle myrkyllisiä metallisuoloja. Särkylääkkeiden syönti kannattaa keskittää Paracetamol-valmisteisiin (mm. Panadol). Lääkärissä käydessäsi ja lääkityksiä saadessasi muista aina mainita raskaudestasi.
Kaikki liha, kala ja kanatuotteet kannattaa kypsyttää huolellisesti.
Lisää neuvoja saat neuvolasta, mutta ainakin näitä kannattaa noudattaa (ovat nämäkin neuvola-tätimme henkilökohtaisesti antamia :) )

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysymyksiä kirjoitti:

Hei!

Raskausviikkoja on takana ruhtinaalliset 5 viikkoa ja ensikertalaisena mulla olisi paljon kysyttävää. Olisin erittäin kiitollinen, jos joku kokeneempi kanssasisar vastailisi kysymyksiini!
Eli koska varasitte ensimmäisen ajan neuvolaan? Varmistettiinko siellä vielä raskaus vai luottavatko kotitestiin? Kuunnellaanko siellä jo sikiötä?
Aloitteko heti välttelemään joitakin ruoka-aineita vai jatkoitteko normaalia syömistyyliä? Entä liikunta?
Koska ollaan "turvallisilla vesillä" raskauden suhteen eli koska keskenmenon todennäköisyys pienenee? Ja vielä viimeinen kysymys: kyselittekö pienimpiäkin kipuja/tuntemuksia neuvolasta vai luotitteko, että ne kuuluvat raskauteen?

Tuhannet kiitokset vastanneille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu