Mikä on helpompaa näinä aikoina kun toimia välittäjänä Helsingissä ja varsinkin kantakaupungin seudulla? Surkeat paskaläävät viedään käsistä ekan näytön jälkeen ja huijatut tuulipuvut jonottavat pankissa halpaa lainaa saadakseen.
Esim. 200 000 läävän myynnistä kääräisee välittäjä sellaset 8000 euroa taskuunsa. 8000 euroa muutaman tunnin työstä! Sehän on jumalauta melkein 50 000 mummon markkaa.
Ois pitäny ruveta itsekin välittäjäksi tai huoraksi sen sijaan, että opiskeli vuosikausia tienatakseen saman kuussa minkä välittäjä tienaa tunnissa.
Kateuttako? Kyllä!
Esim. 200 000 läävän myynnistä kääräisee välittäjä sellaset 8000 euroa taskuunsa. 8000 euroa muutaman tunnin työstä! Sehän on jumalauta melkein 50 000 mummon markkaa.
Ois pitäny ruveta itsekin välittäjäksi tai huoraksi sen sijaan, että opiskeli vuosikausia tienatakseen saman kuussa minkä välittäjä tienaa tunnissa.
Kateuttako? Kyllä!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Välittäjä vai välitysliike? Ok, välitysfirman palkkio asunnosta on 8000. Siitä valtio ottaa 1760 alv:tä. Jää 6240. Siitä maksetaan asunnon myyneelle "edustajalle" n. 30-35 % eli parituhatta euroa. Ei ihan huono palkka. Ahkerakin välittäjä saa myytyä 0-8 asuntoa kuukaudessa, eli palkka vaihtelee 0-10000 euroa kuukaudessa. Mukiinmenevää. Tunnin työstä ei tule palkkaa. Työtä on kuusi päivää viikossa. Joka Sunnuntai. Iltaisin haetaan myytävää. Päivä alkaa kymmeneltä ja päättyy usein 20-21. Itse vaihdoin duunin pienipalkkaisempaan, mutta säännöllisempään.
olen ollut välittäjänä lähes 30 vuotta ja voin sanoa että tuo provikka minkä sanoit on suuri vale, oikea on n.5-10% kun sinulla se on 30-35 %, et viitsisi puhua mitä sattuu, antaa väärän kuvan että tällä hommalla rikastuu.
Kuten alempana todetaan, homma ei juuri aivoja kaipaa. Et sitte ole älynnyt palkankorotusta pyytää 30 vuoteen.
Siteeratakseni erään ministerin lausuntoa palkastaan "No sanotaan näin, että sillä tulee toimeen."
Vaikka palkka onkin hyvä, niin työajat on hankalat. Toisaalta työssä ei juuri tarvita järkeä eikä lihaksia, joten siinä mielessä aika leppoista hommaa.
Kun kauppa käy, parikymppiä päivässä bruttona on ihan kevyttä löysää. Onhan siitä menoja monenlaisia, mutta ei voi valitaa. Taitaa ministeri kuitenkin jäädä hopealle aivan kevyesti.
Tilanne markkinoilla on nyt se että kauppaa syntyy. Ostajat ovat usein tutkailleet markkinoita ja tekevät oikean johtopäätöksen ostaessaan tai myydessään. Raha liikkuu ja elämänlaatu paranee, kaikilla osallisilla.
Välittäjän työ on hauskaa, ei tarvitse välittää asiakkaistaan mitään ja minä välittäjänä tiedän paljon, jopa laivoista ja veneilystä, onkin hauska käydä eri alojen keskustelupalstoilla härnäämässä.
Minua kyllä hirvittää välillä, kun olen arka ja pelkään liikkua päiväsaikaan kauppakeskuksissa, kun jäljet polttaa.
Myyntityösä on pakko kusettaa, kun saa myytäväksi huonon mörskän jostain itäisestä kantakaupungista, missä kusi haisee ja juopot mellastavat ja vanhassa kivitalossa kananpaska seinät, kehu siinä asuntoa, kun suurin osa asukkaista sossun elättejä ja asuntolan asukkaita, näitä taloja on paljon itäisessä kantakaupungissa, mutta, mutta kun antaa siimaa, niin joku asunnon ostaa..
Helvata, jälkeenpäin näille uunoille saa nauraa..
Voiko välittäjiin enää luottaa, jos kohdalle sattuisi tuollainen urvelo? Kiinteistövälittäjäfirmanhan voi perustaa kuka tahansa.