12kk korko 2,354% Nousu jyrkkenee!

No johan rupes korkokäppyrä nousemaan pystysuoraan!

Vetäkää tuulipuvuistanne vetoketjut kiinni ja etsikää metsistä irto-oksat, kun sitä vuolukivi-uunianne joudutte lämmittämään joka ilta, kun rahat ei riitä edes sähköön.

Viimeisiä kuukausia alhaisilla koroilla...

Kohta me viisaat poksautellaan shamppanjat ja syödään wiinerinleikkeet. On kattokaas hintakupla poksahtamassa.
212954
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Tämäkin viesti on mukava ottaa esiin parin vuoden päästä, kun asuntojen hinnat ovat jatkuvasti pysyneet vähintään tämän päivän tasolla ja naureskella. Sitten juuri sinä vastaat taas eri nimikerkillä ja sanot, että 2005 olikin vielä liian aikaista myydä, mutta NYT (eli 2007) rommaa jne. Näen oikein sieluni silmillä pettymyksesi joka kerta, kun huomaat ettei rommausta tullutkaan.

Nämä keskustelupalstat ovat siitä hyviä, että voit sitten purkautua tänne ilman, että kukaan vahingoittuu ja ilmeisesti tämä tuo sinulle sen verran lohtua, että pysyt työkykyisenä. Se on tärkeää, koska yhteiskunta elättää jo tarpeeksi kaltaisiasi luusereita. Hyvää syksyn jatkoa.

Äänestä
  • Sinun viesti se vasta hauska onkin kaivaa esiin vuonna 2007. Naureskellaan wienerleikettä syöden että olipas tuokin kirjoittaja hassu.

    Äänestä

  • niin

    Äänestä

  • Ennustajaeukko kirjoitti:

    Sinun viesti se vasta hauska onkin kaivaa esiin vuonna 2007. Naureskellaan wienerleikettä syöden että olipas tuokin kirjoittaja hassu.

    Terveisiä vuodesta 2008, asuntojen hinnat jatkaa edelleen nousua. Byähähähähähäh, pitäkää wienerleikkeet pakkasessa, ei tarvitse avata pakettia vielä herran aikoihin ! hahahahaha

    Äänestä

korko lähes 7% puolen vuoden kuluttua.

Äänestä

EKP:n tuleevaa kokousta ja nouseeko korko 2 % ylöspäin vai pysyykö ennallaan.

Katsos rahamarkkinat spekuloivat.

Äänestä
  • tuo hyvästä vitsistä menee. Luuletko esim. että kiinteä korko 3.75% myytäisiin tappiolla? Se tarkoittaa sitä että siinäkin on vielä pelivaraa pankille muttei asiakkaalle

    Äänestä

  • mutta kyllä kirjoitti:

    tuo hyvästä vitsistä menee. Luuletko esim. että kiinteä korko 3.75% myytäisiin tappiolla? Se tarkoittaa sitä että siinäkin on vielä pelivaraa pankille muttei asiakkaalle

    ...tai olisiko niin, että pankki on saanut x määrää rahaa sopivalla hinnalla ja lanseerasi uuden tuotteen eli myy tämän x-määrän ulos uutena lanseerattuna tuotteena....

    vai oletko tosiaan niin hölmö, että luulet pankeilla olevan kristallipallon, josta tietävät seuraavien vuosien korkotason????

    ennemminkin voisi spekuloida tästä tuotteesta korkojen nousevan seuraavina vuosina kohti normaalia järkevää tasoa(4,7-5,2%).....tosin 15v aikana ne myöskin 100% varmuudella taas laskevat noustuaan tietysti jossain vaiheessa yli ed. mainitun järkevän tason.

    minä uskallan väittää, että seuraavien vuoden-kahden periodilla korot saavuttavat 4-5% tason, joka olisikin kaikin puolin järkevää.nykytilanne alkaa olla ihmisten velkaantumisen kannalta suhteellisen vaarallisilla vesillä, tosin jos korot nousevat nopeasti, se tarkoittaa sitä, että ihmiset alkavat "säästää" eli rahat pois kulutuksesta...monien palvelualojen kannattavuus huononee ja tätä kautta yleinen kannattavuus huononee. tässä kehityksessä monien suuria lainoituksia ottaneiden maksukyky menee äärirajoille ja joiltain loppuu. toivon että korot noustessaan nousevat tasaisesti useamman vuoden syklillä...

    Äänestä

koska Sampon kiinteä korkoiset lainat saadaan
näyttämään nousun avulla houkuttelevammalla.

Luutetko tosiaan, että pankki tappiolla lainaa ulos antaa noilla koroilla.

Äänestä

Aaah.. ooohh... uuuuuuuuhhh....!!!
Korko on noussut!!1!11!!1 1½

*ruisk ruisk*

Äänestä
  • tämän viikon paras!

    Äänestä

  • kylllä kirjoitti:

    tämän viikon paras!

    ...ei se ole tuhnu eikä mikään, jolla ei yhtään siemennestettä valu silloin kun kuulee jostakin uutisen jonka mukaan asuntojen hinnat ovat romahtamassa...

    Äänestä

Pannaan lisää painetta korkoihin.... pufffff....pifffff......pröööööööööööt!

Äänestä

jos tahti jatkuu noin kovana.

Äänestä
  • Mä puhallan niin kovaa ku pystyn. Nyt kun on saatu korkojuna vauhtiin, sitä ei pysäytä mikään. Sinne vaan pimeään tunneliin, missä valoa ei näy.

    Ja junan kyydissä kymmenet tuhannet "halpoja lainoja" ottaneet. Päätepysäkillä tuleekin lisämaksu. Joko maksat, tai itket ja maksat.

    Hyvin alkoi viikonloppu. Käyrät pystyssä.

    Äänestä

  • tufnu kirjoitti:

    Mä puhallan niin kovaa ku pystyn. Nyt kun on saatu korkojuna vauhtiin, sitä ei pysäytä mikään. Sinne vaan pimeään tunneliin, missä valoa ei näy.

    Ja junan kyydissä kymmenet tuhannet "halpoja lainoja" ottaneet. Päätepysäkillä tuleekin lisämaksu. Joko maksat, tai itket ja maksat.

    Hyvin alkoi viikonloppu. Käyrät pystyssä.

    +2v = max +0.6%

    Äänestä

  • lääkkeesi? kirjoitti:

    +2v = max +0.6%

    alamaäki kun nyt alkaa se kestää seuraavat 4vuotta.

    Äänestä

  • tufnu kirjoitti:

    Mä puhallan niin kovaa ku pystyn. Nyt kun on saatu korkojuna vauhtiin, sitä ei pysäytä mikään. Sinne vaan pimeään tunneliin, missä valoa ei näy.

    Ja junan kyydissä kymmenet tuhannet "halpoja lainoja" ottaneet. Päätepysäkillä tuleekin lisämaksu. Joko maksat, tai itket ja maksat.

    Hyvin alkoi viikonloppu. Käyrät pystyssä.

    Tämäkään tuhnu ei uskalla lyödä vetoa, että korot eivät nouse. Kunhan paskaa jauhellaan palstoilla. Lyön ihan kenenkä tuhnun kanssa tahansa 1000 eurosta (tai mistä tahansa haluamastasi summasta) vetoa, että 12 kk euribor ei nouse yli Sampon korkotarjouksen kahden vuoden kuluessa. Tervetuloa hankkimaan varmaa rahaa minulta, asuntovelkaiselta. Sitä riittää, kun ei tarvitse vuokria maksella.

    Yhteydenottoja odotellen,
    omistusasuja

    Äänestä

Kaivan nenää... raaps raaps... hyvä räkä.... sneppaan sen seinään..... töps.... snepp... jäi sormeen kiinni... snepp.... irtosihan se.

Äänestä

antaa vauhtia inflaatiolle.

Samalla ostovoima laskee ja ei kun tietaamaan
lisää tuohta, että saa asunto rahoituksen kuntoon.

Äänestä

hitto, ei mitään muutosta sitten vuoden 2003 jälkeen. Itke sinä supertuhnu. Sä oot sääliä koko kropallas. Jatka odoteelua peelo.

Mä nauran sun epätoivoisille yrityksilles.
Hahhhaaa senkin typeryyden huippu jos juttujas analysoi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tufnu kirjoitti:

No johan rupes korkokäppyrä nousemaan pystysuoraan!

Vetäkää tuulipuvuistanne vetoketjut kiinni ja etsikää metsistä irto-oksat, kun sitä vuolukivi-uunianne joudutte lämmittämään joka ilta, kun rahat ei riitä edes sähköön.

Viimeisiä kuukausia alhaisilla koroilla...

Kohta me viisaat poksautellaan shamppanjat ja syödään wiinerinleikkeet. On kattokaas hintakupla poksahtamassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu