BUlimia

Mitä eroa bulimialla ja anorekisalla on?
41732
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Bulimiassa syödään tosi paljon ja sitten oksennetaan, anoreksiassa ei oksenneta eikä syödä juuri mitään.

Äänestä

kummallakin on se yheinen tekijä, että sekä anoreksia, että bulimia ovat seurausta henkisestä pahasta olosta. Anoreksiassa ihminen alkaa tarkkailemaan syömistään, ja lopettaa sen myhemmin lähes kokonaan. Bulimiassa ihminen saa usein ahdistuksesta johtuvia ahmimiskohtauksia, jonka jälkeen hän oksentaa. Anoreksiaa ja bulimiaa voi sairastaa myös samaan aikaan.

Äänestä
  • huom. myös anorektikko voi hallita painoaan oksentelulla, mihin ei välttämätä liity ahmimista. nämä kaksi sairautta kulkevat usein käsikkäin, miksi tänäpäivänä puhutaan mielummin vain syömishäiriöstä yleensä. huom! terveisiä ylläpidolle: juuri tämän takia on minusta hölmöä että anoreksia ja bulimia on nykyään eri palstoilla. minussa se ainakin herätti tunteen, että nämä on ne itsekurinomaavat anorektikot, ja nuo toiset taas ne saamattomat ja laiskat bulimikot. ja kun siitä ei todellakaan ole kyse. kumpikin ihan yhtä vakava ja vaikea SAIRAUS. muistakaa se!

    voimia kaikille!

    Äänestä

  • maa kirjoitti:

    huom. myös anorektikko voi hallita painoaan oksentelulla, mihin ei välttämätä liity ahmimista. nämä kaksi sairautta kulkevat usein käsikkäin, miksi tänäpäivänä puhutaan mielummin vain syömishäiriöstä yleensä. huom! terveisiä ylläpidolle: juuri tämän takia on minusta hölmöä että anoreksia ja bulimia on nykyään eri palstoilla. minussa se ainakin herätti tunteen, että nämä on ne itsekurinomaavat anorektikot, ja nuo toiset taas ne saamattomat ja laiskat bulimikot. ja kun siitä ei todellakaan ole kyse. kumpikin ihan yhtä vakava ja vaikea SAIRAUS. muistakaa se!

    voimia kaikille!

    Jaa, ajatteleeko joku sit oikeesti noin, et bulimikot on laiskoja ja saamattomia, ja anorektikot omaavat mahtavan itsekurin? Kyllähän se tietyllä tavalla pitää paikkansa, mutten kyllä sanoisi että bulimikot oksentelee saamattomuuttaan? molemmissa kyse psyykkisistä ongelmista/painonhallinasta(useimmiten)
    Kyllähän ne kulkevat monesti käsikädessä, ja ehkä olisi hyvä, että palstatkin olisivat samassa, mutta itse bulimikkona kannatan, että ne olisivat edelleen erillään, sillä bulimikkojen anorektikkojen ero on monestikin siinä, että anorektikkojen on vaikeampi myöntää olevansa sairaita, eivätkä halua kovin helpolla parantua, kun taas bulimikot aikaisemmin tunnustuvat sairautensa ja hakevat/haluavat apua. Siksi onkin masentavaa lukea vain esim. laihdutuskeinoista/anoreksiaa ylläpitävistä kysymyksistä/vinkeistä, kun haluaisi antaa ja saada tukea. väärässä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mizuuuuuh kirjoitti:

Mitä eroa bulimialla ja anorekisalla on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu