Ois ostos listalla Volvo V50 1.6 tai Seat Altea 1.6.. En tiedä autojen suoritus arvoja, enkä muutakaan kyseisistä autoista. Kertokaas kokemuksia ja suoritus arvoja jne.. Kiitos asiallisista neuvoista.
Vastaukset 6
Odota että uusi leon suoriutuu kauppoihin ja harkitse sitten... Muuten kyllä suosittelisin Volvon ostoa (ainakin jälleenmyyntiarvo säilyy). Seatit kylläkin persoonallisempia... Altea on viellä aika harvinainen liikenteessä.
- autoa ostamassa
Kyllä itsekkin olen samaa mieltä, että Volvon arvo säilyis paremmin, mutta onhan Alteassa VW:n tekniikka ja auto on tilava, hyvä ajaa ja tosi tyylikäs.. Vaikean paikan edessä olen, mutta ehkä Altean hiukan edullisempi hankinta hinta voi viedä pitemmän korren ja nyky ajan yks kutoset on riittävän tehokkaita.
Kiitos kommentista: - Nimetön
autoa ostamassa kirjoitti:
Kyllä itsekkin olen samaa mieltä, että Volvon arvo säilyis paremmin, mutta onhan Alteassa VW:n tekniikka ja auto on tilava, hyvä ajaa ja tosi tyylikäs.. Vaikean paikan edessä olen, mutta ehkä Altean hiukan edullisempi hankinta hinta voi viedä pitemmän korren ja nyky ajan yks kutoset on riittävän tehokkaita.
Kiitos kommentista:Niin,sellainen pikku juttu vielä noista "pikku"volvoista. Niistä on muuten sitten se oikea VOLVO kaukana,noi 40 ja 50 sarjat pojautuvat EDELLEENKIN renaultteihin! Hinta on toki volvon hinta mutta laatu EI todellakaan sitä ole! harkitsin aikanaan itsekin v tai s 40 ostoa,mutta kun alkoi todellisuus paljastua sivuutin mokoman luotettavuusongelmaisen hollantilais tekeleen..en tosin väitä että Seatit olisivat harmittomia,mutta kuitenkin luotan enemmän volkkarin tekniikkaan kun Reanulttiin.. olen nähnyt aika monta hiiltynyttä rellu kuskia, yksi niistä on minun pomo joka on vannonut pysyvänsä jatkossa erossa renaultista....
Oikeat volvot ovat v70 ja s80...... - repe
Nimetön kirjoitti:
Niin,sellainen pikku juttu vielä noista "pikku"volvoista. Niistä on muuten sitten se oikea VOLVO kaukana,noi 40 ja 50 sarjat pojautuvat EDELLEENKIN renaultteihin! Hinta on toki volvon hinta mutta laatu EI todellakaan sitä ole! harkitsin aikanaan itsekin v tai s 40 ostoa,mutta kun alkoi todellisuus paljastua sivuutin mokoman luotettavuusongelmaisen hollantilais tekeleen..en tosin väitä että Seatit olisivat harmittomia,mutta kuitenkin luotan enemmän volkkarin tekniikkaan kun Reanulttiin.. olen nähnyt aika monta hiiltynyttä rellu kuskia, yksi niistä on minun pomo joka on vannonut pysyvänsä jatkossa erossa renaultista....
Oikeat volvot ovat v70 ja s80......Tuossa oli kyllä niin paljon väärää tietoa, että on pakko oikaista. Edellisen korimallin S/V40 -Volvoissakin tekniikka on diesel-moottoria lukuunottamatta Volvon omaa, muutoinhan auto tehtiin samalla pohjalevylle Mitsubishi Carisman kanssa. Alkuperäisen kysyjän tarkoittamassa uudessa V50 -mallissa ei sitten ole Renaulttia sitäkään vähää, sen sijaan osa moottoreista tulee Fordin valikoimista.
Yleinen arvostus ja sitä kautta jälleenmyyntiarvo on Volvossa varmaan hieman Seatia parempi. Toisaalta ainakin tällä hetkellä Volvoa tulee tuontiautona maahan niin paljon, että esim. V70-sarjan ja edellisen korimallin 40-sarjan arvo tippuu varsin nopeasti. - tutkimukset
repe kirjoitti:
Tuossa oli kyllä niin paljon väärää tietoa, että on pakko oikaista. Edellisen korimallin S/V40 -Volvoissakin tekniikka on diesel-moottoria lukuunottamatta Volvon omaa, muutoinhan auto tehtiin samalla pohjalevylle Mitsubishi Carisman kanssa. Alkuperäisen kysyjän tarkoittamassa uudessa V50 -mallissa ei sitten ole Renaulttia sitäkään vähää, sen sijaan osa moottoreista tulee Fordin valikoimista.
Yleinen arvostus ja sitä kautta jälleenmyyntiarvo on Volvossa varmaan hieman Seatia parempi. Toisaalta ainakin tällä hetkellä Volvoa tulee tuontiautona maahan niin paljon, että esim. V70-sarjan ja edellisen korimallin 40-sarjan arvo tippuu varsin nopeasti.On osoittanut, että S/V40 Volvot ovat olleet Ruotsalaisia isoveljiään (S60/V70/S80) luotettavempia valmistus maasta huolimatta.
- vesa
Niin, itse pähkäilin samaa siihen asti kun kävin ajamassa Volvoa Käyttöautossa(1.8 moottorilla) ja koeajon aikana syttyi moottorielektroniikan merkkivalo joka ei myöskään sammunut) mainitsin asiasta myyjälle joka suurinpiirtein " ei olkaansa kohauttanut" asialle. Kaikkihan voi lukea Tuulilasi- lehdestä minkälaisia ongelmia heillä on ollut Volvon kanssa.Mutta asiasta toiseen, Volvon tilat ovat aivan aneemiset verrattuna Alteaan ja omasta mielestäni tuo paljon puhuttu kuljettajan ympäristö on Alteassa vähintään yhtä hyvä kuin Volvossa. Ja Alteaan sai paljon paremman kaupan kuin Volvoon. Nyt on takana (vasta)n.3000km Altealla eikä minkäänlaisia ongelmia (niin kuin pitääkin). Jos olisin ostanut Volvon voisin kuvitella,että olisin jo käynyt korjaamolla monta kertaa!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881414
- 82971
- 63851
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su361841Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t170815- 92723
Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on61585Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta123448- 43445
- 51429