vaihto oppilas kysymyksiä

eli....

olen 8. luokalla kaverini kanssa, haluttaisi los angelesiin (long beach,huntington beach) vaihto oppilaaksi. pääseekö yhteen isäntäperheeseen kaksi kaverusta, ja onko se siis lukion toka vuosi kun mennään.

9

3573

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katja

      Suunnitelmassanne on kolme pulmaa:
      1) Los Angelesiin ei yleensä sijoiteta vaihtareita. Iso kaupunki ja sen mukanaan tuomat vaarat laittavat vaihtarit riskitilanteisiin ja tuovat harmaita hiuksia aluevalvojalle.
      2) Vaihtari itse ei saa päättää, minne päin maata (saati sitten kaupunkia) hänet sijoitetaan. Joillakin vaihtariorganisaatioilla voi lisämaksusta valita alueen USA:ssa, mutta sekin käsittää useita osavaltioita.
      3) Vaihtareita ei todellakaan sijoiteta samaan perheeseen, varsinkaan kahta samasta maasta ja VARSINKAAN kaveruksia. Miten oletat oppivasi kieltä, jos suomalainen kaveri on koko ajan kyljessä mukana?

      Vaihtariksi voi lähteä silloin kun siltä tuntuu (ja ikää riittää), joko ennen lukiota tai missä tahansa vaiheessa sen aikana. Yläikäraja on yleensä 18v.

      • Enya

        Lisäksi yksi syy, miksi vaihtareita ei usein sijoiteta Los Angelesiin on se, että siellä osavaltion koulut ovat pääosin huonotasoisia, ja osa suorastaan vaarallisia. Yksityiskouluista taas löytyy hyviä, mutta vaihto-oppilasjärjestöillä ei ole varaa maksaa niiden korkeita lukukausimaksuja (ts. vaihtarin vanhempien maksama summa ei kata moista).


    • guul

      jaa-a, luultavasti tuo ei kyllä onnistu. mutta oletko harkinnut kielimatkalle lähtöä vaihto-vuoden sijaan? mielestäni kielimatkoille los angelesiin pääsee ja ellen ihan väärässä ole niin sinne voi hyvin lähteä ystävänkin kanssa. kannattaa etsiä infoa.

    • Kyllä kyllä

      Muistakaa myös vaatia autoa omaan käyttöönne (16 wee ajokortin ikäraja) ja esittäkää myös alarajat isäntäperheen asunnon koolle ja tuloille. Maailma nääs pyörii "O.C on ihq" -teinien ehdoilla.

      • enya

        Ja kannattaa tietysit ottaa sen verran tuohta mukaan, että on vara maksaa O.C.-tyylisen yksityiskoulun erittäin korkeat lukukausimaksut.


    • jaro

      Omaan kokemukseen ja ensikäden tietoon nojautuen voin sanoa, että kannattaa tehdä pieni reality check ja unohtaa samalla tuo ihana unelma. Voisin sanoa, että ei tule onnistumaan. Silti ei kannata haudata ajatusta, kannattaa silti lähteä vaihtariksi, sillä se on aivan mahtava kokemus. Siellä on paljon mahtavia juttuja, joita ei voi täällä ikinä kokea. Mutta kannataa silti olla realistinen ja avoin uusille kokemuksille.

      Vaihtariksi lähtevät: UNOHTAKAA OC ja meilkein kaikki muutkin AMERIKKALAISET SARJAT. Lähtekää vain avoimin mielin sinne, mihin vain pääsette ja nauttikaa siitä.

    • EI EF:LLE!!

      Halusin vain varoittaa kaikkia vaihto-oppilasvuodesta haaveilevia: ÄLKÄÄ VALITKO JÄRJESTÖKSENNE EF:ÄÄ, ÄLKÄÄKÄ VARSINKAAN KOHDEMAAKSENNE ISO-BRITANNIAA. Syyt:
      1. Perheet eivät ole mistään kotoisin; perheille maksetaan, että he ottaisivat oppilaita
      2. Suurin osa perheistä majoittaa oppilaita vuodesta toiseen
      3. Perheissä yleensa AINA 2 VAIHTO-OPPILASTA
      4. Et tule olemaan perheenjäsen vaan vain ja ainoastaan 'student'
      5. Perheiden kanssa ei pääse matkustelemaan, eivätkä he edes halua viettää aikaa vaihto-oppilaiden kanssa
      6. Osa perheistä ei anna pestä kotonaan pyykkiä, vaan joudut menemään pesulaan
      7. Aluevalvojat ajattelevat vain ja ainoastaan rahaa, jos siis sinulle ilmenee ongelmia..he EIVÄT auta!
      8. Älä kuvittele, että saisit hakea jääkaapilta mitä haluat. Päin vastoin! Monissa tapauksissa saat vain aamupalan (valkoista paahtoleipää) ja iltaruoan (makaronimössöä)
      9. EF:llä saattaa olla parhaat nettisivut ja parhaat esitteet: ÄLÄ MENE LANKAAN!! Kun olet maksanut ensimmäisen erän tuosta 8000 € suuruisesta ohjelmamaksusta, he eivät enää vastaa sähköposteihin jne.
      10. Itse olin EF:n kautta vaihdossa Englannissa, kaupungissani oli 20 EF:n vaihto-oppilasta joista, rehellisesti sanottuna, yksikään ei ollut tyytyväinen oloihinsa/ isäntäperheeseensä. Puolet heistä joutui vaihtamaan perhettä (homeiset talot, likaista, alkoholin liikakäyttöä, huonoa kohtelua...), ja 6 heistä lähti kesken vuoden pysyvästi kotiin!

      Ajatelkaa siis omaa parastanne ja unohtakaa EF:n hehkutukset elämäsi parhaasta vuodesta tai joulusta ulkomailla! Itse luin ennen lähtöä paljon huonoa palautetta EF:stä, mutta ajattelin vain, että nämä ovat vain yksittäistapauksia. Lopulta jouduin vaihtamaan 2 kertaa perhettä, aloitin jo 1. viikon jälkeen laskemaan päiviä joululomaan (vietin joulun siis Suomessa) ja en koskaan saanut sitä mahtavaa vaihtovuosi kokemusta mihin olisi sisältynyt upea isäntäperhe, jonka luona olisin voinut vierailla, ja joka olisi käynyt minun luonani Suomessa, jopa vuosien päästäkin. Itse vietin vaihto-oppilasvuoteni isäntäperheeni talon yläkerrassa, pienessä huoneessa italialaisen vaihtarisiskon kanssa (myös hän lähti kesken vuoden pois isäntäperhemajoituksemme tasottomuuden vuoksi), tekemättä yhtään mitään. Eglanti ei parantunut odotetulla tavalla, koska ENGLANNISSA OLEVAT VAIHTO-OPPILAAT VIETTÄVÄT SUURIMMAKSI OSAKSI AIKAA VAIN TOISTEN VAIHTO-OPPILAIDEN KANSSA, PAIKALLISET EIVÄT OLE KIINNOSTUNEITA.
      Esitteissä luvattiin se elämäni paras vuosi, valitettavasti kävi toisin :(

      • annoyed.....

        ööö, miten toi "Ei Ef:lle" liittyi nyt aiheeseen? Tää sama viesti on melkei kaikis vaihtarikeskusteluissa, vaik puhuttais hemmetti shoppailust vaihtarivuoden aikana.


      • Ei vaihto-oppilaaksi

        Vastaavanlaisista ja muista ikävistä kokemuksista joutuu kuulemaan ihan liian paljon!

        Ei taida tämä kyseenalainen ja moraaliton rahatustoiminta paljon poiketa eri järjestöjen välillä. STS lienee kuitenkin pohjanoteeraus!!

        Toivottavasti Suomessa joku taho puuttuu tähän ja ryhtyy valvomaan kyseisten järjestöjen toimintaa.

        Olisi myös suotavaa, että ihmiset toisivat esiin ja kertoisivat näistä kaikinpuolin kyseenalaisista perheistä, joita ainakin STS:llä tuntuu riittävän. On alkoholistiperhettä, mormoniperhettä, pilleristiäitiä sekä varsinaisia sikolättejä, jotka ovat STS:n mukaan nimenomaan näitä "huolella valittuja" isäntäperheitä.

        Ongelmista ei järjestön taholla haluta keskustella ja vanhempia kielletään puuttumasta asioihin, vaikka on heidän alaikäsestä lapsestaan kyse.

        Perheenvaihtotilanteessa vaihto-oppilas on jokseenkin yksin ja ohjeistettu STS:n taholta kyselemään itse koulukavereiltaan uutta isäntäperhettä.

        Vuosi ja rahat meni - jäljellä pettymys


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      202
      9632
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      31
      4387
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      119
      3955
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      100
      3831
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      202
      3387
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      19
      2844
    7. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      122
      1377
    8. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      73
      1366
    9. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      90
      1174
    10. Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!

      Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      1151
    Aihe