Osaako kukaan suositella hyviä feministisiä romaaneja? Tuonhan voi käsittää laajasti, mutta en halua rajata sen tarkemmin. Millaisia kirjoja suosittelisit naiselle, joka ei häpeä sanoa olevansa feministi? Ihan kaikista genreistä.
Feministisiä romaaneja
femakko
13929
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kuvittelen, että Saision tuotannosta löytäisit sopivaa luettavaa. Ehkäpä olet niitä lukenutkin.
pelon maantiede
tietopuolinen;
korsström: osaako nainen ajatella
beauvoir: toinen sukupuoli
sgugge: pilluparvi
Saisiota ja Kaurasta olen lukenut. Lisäyksenä vielä, että voi myös suositella sellaisia englanninkielisiä kirjoja, joita ei ole suomennettu.
Eräs kestosuosikeista on The Diviners.
http://archives.cbc.ca/IDD-1-74-161/people/margaret_laurence/
Carolyn Shieldsin ja Margaret Atwoodin tuotantoa suosittelen! Molemmat kirjoittavat naisen elämästä upeasti. "Naisnäkökulma" kytkeytyy hienosti kertomusten kokonaisuuksiin, ainakin niissä kirjoissa jotka itse olen lukenut.
Minua kiinnostavat nykyään melkein pelkästään naisten kirjoittamat kirjat: niissä nyt vaan käsitellään asioita jotka ovat itseä lähellä. Kertokaa lisää vinkkejä muutkin, itse kaivelen heti tuon Laurencen tuotantoa esiin.
Ihan ehdoton!!
Sekä tietokirjat että kaunokirjalliset romaanit.
Genre lähinnä historiallista romantiikkaa
Virginia Woolfin pamfletit Oma huone ja Three Guineas kannattaa lukea, samoin romaanit Orlando, Mrs. Dalloway, Majakka ja Aallot. Christa Wolfin romaani Medeia on myös hyvä. Runoilijoista suosittelisin Eeva-Liisa Manneria ja Arja Tiaista, näytelmäkirjailijoista Minna Canthia ja Manneria myös.
"Kvinnans historia är kärlek." kirjoitti ruotsalainen Ellen Keyn ( 1849-1926) ihailtu ja kiistelty oman aikansa feministi. Kannattaa tutustua!
Jumalatar-uskoa ja fantasiaa historiallis-myyttisessä romaanissa.
vaikkapa seuraavia:
Ibsen: Nukkekoti
Zola: Nana
Voolf: Majakka
Jotuni: Huojuva talo
Austen: Ylpeys ja ennakkoluulo.
Kiitos ehdotuksista. Osa niistä oli jo tuttuja (esim. Woolf) mutta mukana oli myös uusia tuttavuuksia. Pitääpä mennä pian kirjastoon katsomaan, josko sieltä löytyis noita ehdottamianne kirjoja. :)
(tietty lisääkin saa ehdottaa, jos löytyy jotakin jota ei ole vielä mainittu)
Feministisiksi kirjailijoiksi voi kai jostain näkökulmasta luokitella sellaiset kirjailijat kuten
Kathy Acker
Mary Gaitskill
Djuna Barnes
Margaret Duras
Virago Pressiltä löytyy varmasti ns. feministisiä kirjoja. Kts. http://www.virago.co.uk/