Millainen paikka on..

Ollaan päätetty käydä Sisiliassa Italiassa. Millainen paikka mahtaa olla ja millaisia ovat ihmiset? Cataniaan lennetään. Jos kenellä on kokemuksia niin olisi kiva lueskella niistä. Pitääkö pelätä mafiaa tai muuta vai onko enempi huhua koko mafia? Etna on ainaski melko lähellä ja sitä pitää käydä katsomassa. Kiitos!
1130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Asuin viime vuonna kolme kuukautta Sisiliassa lähellä Menfin kaupunkia, aivan etelärannikolla lounaassa. Sisilialaiset ovat olleet Italian historiassa niitä "köyhiä veljiä" ja heiltä on vuosia paljon koulutettuja ihmisiä lähtenyt mantereelle. Se ei kuitenkaan ole lannistanut paikallisia ja he ovat omanarvon tuntevia ihmisiä. Mafiaa ei kannata pelätä, mafia on siellä mutta ei häiritse tavallista turistia. Päinvastoin, mafia saa tuloja turismista ja pitää "pikkukonnat" kurissa. Silti on varkaita kuten muuallakin. Etnalla on kiva käydä, eka kerralla se säväyttää. Toimiva tulivuori keskellä idylliä. Jos teillä on mahdollisuus matkailla siellä vaikka autolla, suosittelen etelärannikkoa. Agrigento, vanha historiallinen kaupunki kannattaa katsoa. Sciacca saaren kalastuksen keskus. Selinunten vanhat temppelit. Pitkät hiekkarannat.Marsalan kaupunki, marsalaviinistä tuttu. Palermon ruuhkat ja kujat. Mondellon rantakylä, jossa Palermolaisten kesähuvilat. Corleonen kaupunki (ei kylä), tuttu Mario Puzon Kummisetä kirjasta, tunnetumpi ehkä FFCoppolan elokuvasta. Lounais rannikolla tapaa tavallisia ihmisiä, maan- ja viininviljejöitä, lammaslaumojen kanssa vaeltavia paimenia, kolmipyörä Piaggioista kalaa myyviä pariskuntia, ihmisiä laidasta laitaan. Länsimaisilla kielillä siellä ei pysty kommunikoimaan, mutta elekieli toimii ja ihmiset ovat kohteliaita ja auttavaisia. Jos olette matkalla itärannikon turitipaikkoihin, Taorminaan etc, näette sen välimeren ranta- ja turistikulttuurin joka on lähes samanlaista menit sinne mihin vain. Tarjoilijoilla on siistit asut ja "krääsää" myydään kaduilla ja toreilla. hyvää matkaa..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


..Sisilia? kirjoitti:

Ollaan päätetty käydä Sisiliassa Italiassa. Millainen paikka mahtaa olla ja millaisia ovat ihmiset? Cataniaan lennetään. Jos kenellä on kokemuksia niin olisi kiva lueskella niistä. Pitääkö pelätä mafiaa tai muuta vai onko enempi huhua koko mafia? Etna on ainaski melko lähellä ja sitä pitää käydä katsomassa. Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu