http://www.yle.fi/uutiset/vasen/id18463.html
Tästä on itselläni runsaasti omakohtaisia kokemuksia. Asuntokauppa Helsingissä on tätä nykyä todella vastenmielistä pelaamista. Vedätetään, valehdellaan, kustaan silmään, pelataan, bluffataan jne. Ja pyyntihinnalla ei tosiaankaan lähde. Viimeksi näin kävi erään suuren ja tunnetun kiinteistövälitysliikkeen välittäjän kanssa. Todella ikävää ja voi aiheuttaa kaupankäynnin katkeamisen nopeastikin.
Vittu kun ajat tästä huononevat, en paljoa sääliä tunne. Muistan sen, että nämä välittäjäpaskiaiset ajattelevat vain omaa lompakkoansa ja tämä tehdään yksityisen kansalaisen kustannuksella. Nuo persereiät ovat kyllä oikeaa yhteiskunnan pohjasakkaa.
Tästä on itselläni runsaasti omakohtaisia kokemuksia. Asuntokauppa Helsingissä on tätä nykyä todella vastenmielistä pelaamista. Vedätetään, valehdellaan, kustaan silmään, pelataan, bluffataan jne. Ja pyyntihinnalla ei tosiaankaan lähde. Viimeksi näin kävi erään suuren ja tunnetun kiinteistövälitysliikkeen välittäjän kanssa. Todella ikävää ja voi aiheuttaa kaupankäynnin katkeamisen nopeastikin.
Vittu kun ajat tästä huononevat, en paljoa sääliä tunne. Muistan sen, että nämä välittäjäpaskiaiset ajattelevat vain omaa lompakkoansa ja tämä tehdään yksityisen kansalaisen kustannuksella. Nuo persereiät ovat kyllä oikeaa yhteiskunnan pohjasakkaa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
sinä teet elääksesi?
Joskus itse olen miettinyt, että mitähän joku muuta työtä tekevä tuumaisi, kun työnantaja tinkisi joka päivä palkasta "paljonkos se teidän palkka tänään on? On se kyllä kova tuo teidän palkka. Tuo teidän naapuri tykkää kaurapuurosta ja se tekee saman homman puolta halvemmalla!".
Että sitä paljon omaa lompakkoa ajatteleva. Kyllähän sinäkin taidat olla "paskiainen" työnantajasi silmissä? Vai mitä luulet?
Nyt puhutaan välittäjien etiikasta. Jos ilmoitat jotain myyntiin tietyllä hinnalla kuuluu se myydä sillä hinnalla. Miksi et sitten nosta valmiiksi sitä hintaa, pösilö????
Ei paljon kiinnosta mitä sinun työnantajasi tinkii, ehkä hän tekee ihan oikeiin...
tuosta hinta jutusta. Ei osoita kummoista ammattitaitoa välittäjältä joka ei osaa valmiiksi hinnoitella tuotetta.
Tuota et tajunnut tuosta aikaisemmasta viestistä, että se on yleensä tuo asiakas joka on sen palkan maksaa palkkiona. Mitä paskempi palkkio sitä huonompi provikka. Toki sinä taidat olla niitä pikku vasemmistolaisia, jotka porukalla kiristää työnantajia ja heikentää suomalaisen yritysten kilpailukykyä, että se siitä etiikasta.
Tee ostotoimeksianto jos haluat tietää etukäteen mitä asunnosta maksat. Uskonkin että ostotoimeksiannot pakostakin lisääntyy samssa suhteessa kuin huutokauppaamiset. Jos näet välitysliikkeellä A sopivan asunnon myynnissä, niin mene välitysliike B juttuihin ja hoida sitä kautta sitten ostaminen. Kyllä se B siitä oikeasta hinnasta selvää ottaa ja neuvottelee hinnan oikeaksi. Se on nimittäin kiva olla kilpailijan kiusaksi ja päästä näpäyttämään tunaroidusta hinnoittelusta. Näin se on mennyt jo pidemmän aikaa jenkeissä, ostajalla ja myyjällä on omat välittäjät. Suomessa välittäjä on "puun ja kuoren välissä" eli myyjän ja ostajan asialla.
"Tuota et tajunnut tuosta aikaisemmasta viestistä, että se on yleensä tuo asiakas joka on sen palkan maksaa palkkiona. Mitä paskempi palkkio sitä huonompi provikka. Toki sinä taidat olla niitä pikku vasemmistolaisia, jotka porukalla kiristää työnantajia ja heikentää suomalaisen yritysten kilpailukykyä, että se siitä etiikasta. "
Kuulun vain yksityisalojen työttömyyskassaan eli se siitä porukkalla kiristämisestä. Vaihdoin työpaikkaakin äskettäin ja palkkakeskusteluissa edustin ihan itse itseäni. No, tämä ei varmastikaan ollut jutun pääaihe..
Asiakas maksaa palkan, ok. Eikö se periaatteessa näin ole lähes joka alalla? Toisekseen välitäjähän itse sen palkkion sopii asiakkaan kanssa. Kun viimeksi myin asunnon viilattiin välittäjän kanssa korvausprosenttia ennen kuin se kummallekin kelpasi. Sehän on ihan normaalia liiketoimintaa puolin ja toisin. Pointti oli lähinnä vain tuossa hinnoittelussa, pitää myydä sillä mitä hintalapussa lukee, piste Tästähän olimmekin yhtä mieltä.
En todellakaan usko että yksikään välittäjä piehtaroi kurjimuksessa näinä päivinä..
Ja ainahan voi vaihtaa alaa jos omatunto ei kestä..
Tavaralle tms laitettu hinta on vain myyjän esittämä pyyntö ostajalle/ostajille tarjoutua ostamaan. Myyntipakkoa/lunastusoikeutta (millään hinnalla) siihen ei sisälly. Oikealla huutokaupalla myymisestä on sitten toisenlaiset säännöt.