TAPANAHAN ON

Voi luoja!

että jos hääpari vaatii kaasolle/ bestmanille jotain tiettyä juhla-asua, he sen myös maksavat!!! Näin ei taida käy mun tapauksessa, olisi varmaan pitänyt miettiä 2 kertaa suostuuko moiseen hommaan...

2

1501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onsku

      no tietysti hääpari maksaa, jos ne sellasta vaatii.
      ootko kysynyt morsiamelta? jos se vaan ei oo tullu ajatelleeks asiaa.

      • maksoimme

        Voi käydä myös niin kuten meidän tapauksessa, että puvut teetettiin. Halusimme hääteeman mukaiset värit ja maksoimme luonnollisesti puvut. Minulla oli kaksi kaasoa, joista toinen oli ompelutaitoinen ja ompeli itselleen puvun.

        Hän olisi ommellut/hankkinut samanlaiset kankaat myös toisellekin kaasolle, mutta tämä toinen kaaso päätti hankkia kankaan itse. Vaan millä hinnalla... hän oli ottanut kankaita 150 euron edestä! Toinen kaaso, kun sai puvunkankaat 50 eurolla ja tasan se ei näkynyt laadussa, kun näin puvut. Luotin liiaksi tähän toiseen kaasoon, joka kylläkin tuotti pettymyksen myös niissä sovituissakin asioissa mitä hääpäivän osalta sovittiin hyvässä hengessä.

        Jostain syystä jotkin kaasot osoittavat itsestään uusia ja useimmiten ikäviä puolia itsestään myöntyessään kunniatehtävään. Minusta ei voi todellakaan sanoa, että olisin ollut "bridezilla" kun tein kuitenkin paljon itse.

        Kannattaa miettiä onko ystävyys sen arvoista, että uhraa sen hääjuhlassa.. vai oliko se ystävyyttä lainkaan. Olen ollut itsekin kaasona ja voin suositella sitä muillekin sellaiseen kunniatehtävään pyydettäessä JOS olette 100% vihkiytynyt siihen tehtävään. Se on itsestä kiinni, ja minä ainakin halusin morsiamelle ikimuistettavan päivän. Minä sen sijaan muistelen omia häitä osittain itkusilmässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      29
      2322
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      29
      1642
    3. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      24
      1423
    4. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1422
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1082
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      121
      1054
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      916
    8. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      240
      891
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      14
      757
    10. Suomuksen kuumin kaupan kassa?

      Missä kaupassa on, siellä minäkin alan käymään.
      Suomussalmi
      10
      740
    Aihe