.. Kun pahvilaatikoita saa ruokakaupasta ilmaiseksi, miksi sellainen pitää sitten hakea jostain nissan, toyota ym japsiautoliikkeestä?
Olen nähnyt niin monen japanilaisen auton ruostuvan yksinkertaisesti käsiin, melkeinpä osassa on jo sammal kasvanut katolla. Niin miksi sellaisella pitää sitten itseään rankaista?
Ajoin ennen ranskalaisella, kokemusta myös japanilaisista.. Mutta se saksalainen on tainnut tulla jäädäkseen, BMW. Ei paikat narise eikä kolise. Tyyliä on moninverroin enemmän!
Olen nähnyt niin monen japanilaisen auton ruostuvan yksinkertaisesti käsiin, melkeinpä osassa on jo sammal kasvanut katolla. Niin miksi sellaisella pitää sitten itseään rankaista?
Ajoin ennen ranskalaisella, kokemusta myös japanilaisista.. Mutta se saksalainen on tainnut tulla jäädäkseen, BMW. Ei paikat narise eikä kolise. Tyyliä on moninverroin enemmän!
Vastaukset 14
Vanhimmat
No, pitää sanoa, että olen kyllä nähnyt yhtä monta ruostekasa bemaria kun japsiakin, mutta totuushan on se, että japanilaiset koneet kertakaikkiaan vaan kestävät kauemmin käytössä ja ovat paljon huokeampia käyttökustannuksiltaan tämän hetken bensahinnoilla ei viitsisi ajella bemarilla.
Siis tämä muuan mies on nähnyt päiväunen siitä että isi on ostanut hänelle jonku -84 316 Bemun karvanopilla ja tummennetuilla takalaseilla.
Sitten äiti tuli ja herätti "miehen" jalkapalloharjoituksiin jonne äiti vei "miehen" perheen kauppakassilla eli 309 Pökötillä.
Harjoitusten jälkeen "miehelle" tuli sitten mieleen kirjoittaa päiväunesta provo palstalle jossa mahdollisesti on muitakin jukkapalmun äo:lla varustettuja.
Niin, autonihan tosiaan on 535i E34
Siis vaihtoehto 1 tuollaisissa provoteksteissä on että kirjoittaja on lippispäinen räkänokka joka mällit housuissa selaa jotain TM autohinnastoa
vaihtoehto 2 on sitten jotain muuta.
Oliko kyseessä tosiaan oma vai firman työsuhdekosla ja toisekseen jos sulla on varaa omaan törkeen hienoon Bemuun ( kaikilla ei ole varaa tai edes halua ajaa bemarilla. Itse pidän sitä juppimerkkinä ) niin miksei ole sitä vertaa älliä otsalohkossa että pystyt pitämään noinkin loisteliaat aivotoiminnan tuotokset omana tietonasi. Nämä palstat kun ovat muutenkin täynnä kaikenlaista provotekstiä.
Ja lopuksi vielä että nykyaikaisissa autoissa ei lahoamisen määrään todellakaan vaikuta alkuperämaa ( suurin osa japsimerkeistäkin kootaan tiemmä euroopassa ) vaan se miten autoa pidetään ( pesut vahaukset huollot ym. ) Näinpä tuossa juuri -99 Boran joka oli päässyt ruostumaan takaoven ikkunanpielestä. Se on vissiin samasta maasta kuin tämä BMW jolla elvistelet.
PS Olisiko mielestäsi parempi ajaa 5-8 vuotta vanhalla Bemarilla jossa ei enää mitkään takuut ole voimassa kuin uudella japanilaisella. Hinnathan ovat samoissa kun noiden käytettyjen sakujen arvoa pidetään ainakin minun mielestäni aivan turhaan ja teennäisesti korkealla.
On täysin turha väitellä Toyotasta ja Bemarista keskenään. Nehän kilpailevat aivan omissa sarjoissa! Jokainen autoja hyvin tunteva ja useilla merkeillä ajanut nauraa tällaiselle.Ei siinä, kyllä minuakin vituttaa jos naapurilla on uusi Bemari ja itellä vanha japsi, sellainen ihminen on. Toyotamiesten on parempi keskittyä kilpailemaan vain omassa luokassaan johon kuuluu mm.Nissan, Honda, Mazda ja SAKSALAINEN Opel. Bemarilla taasen Mersu, Audi, Volvo, Saab. BMW on tunnetusti kallis auto eikä siinä maksa pelkästään merkki. Kuka vaan voi ajaa uuden Avensiksen ja paljon kalliimman 300-sarjalaisen, sen jälkeen kyllä ymmärtää,,,En minä sano että nämä japsit olisivat täysiä paskoja. Kelpo perusautoja nykyään, halpoja ja kyllä niillä ajaa.Ja auton tehtävähän on kulkea pisteestä A pisteeseen B. Siihen japsit kyllä kelpaavat mutta turha niillä on rehennellä, näyttää vain vitutuksensa ja kateellisuutensa. Nämä Bemarit ym. ovat paremmilla ajo-ominaisuuksilla ja korkeammalla laadulla ja laadunvalvonnalla valmistettu. Joten näin hintakin on korkeampi. Mitä ruostumiseen tulee: kaverini työsuhde auto Nissan Maxima ruostuu jo vaikka on 2000-mallinen. No, sattuuhan sitä mutta kyllä japseilla taitaa olla ruostetakuut vähän alhaisemmat kuin Bemarilla. Tiedän että kirjoituksellani suututan monet japsimiehet mutta hekin ovat samaa mieltä kanssani alitajunnassaan.
Autot painivat eri sarjoissa. Se on aivan selvä juttu. Ongelma tulee siitä että niillä kenellä on hyvä ja kallis auto eivät aina ymmärrä sitä että myös ihmiset painivat hieman eri sarjoissa varallisuutensa takia.
Tässä muutama päivä takaperin olin oikealla liikennevaloissa vanhalla -87 Mazdalla niin eikö siihen toiselle kaistalle tule kaveri elvistelemään uudella Bemulla. Vesisateessa kaveria häikäisi ilmeisesti oma aivotoiminta kun oli aurinkolasit tiukasti päässä. Anyway siinä sitten odoteltiin valojen vaihtumista, kaveri haki välillä katsekontaktia ( aurinkolasiensa takaa), kierrätti konetta ja kun valot vaihtui niin lähti siitä vierestä niin peevelisti vain vaihtaakseen kaistaa eteeni ja jäädäkseen köröttelemään siihen.
Johtopäätös: Pränikkä Bemari kiihtyy paremmin kuin 80-luvun matu. Sitä kukaan ei varmaan ennen tiennytkään. Tietysti voi olla että kaveri sai orkut kun voitti kiihdytyskisan, johon tosin en itse edes osallistunut kun tuon tuloksen tiesin jo etukäteen.
Ps unohdit tuosta japsiautojen kilpailijoista VW:n ja Fordin
"Ongelma tulee siitä että niillä kenellä on hyvä
ja kallis auto eivät aina ymmärrä sitä että myös
ihmiset painivat hieman eri sarjoissa varallisuutensa
takia."
-Kateus on kamala tauti.
Mitä oikein tarkoitat lauseellasi?
Ja tietenkin japsiautoilijat haluavat nähdä
omien autojensa kilpailijoina astetta
laadukkaammat autot.(mm. VW) Saadaan vähän
pönkitettyä huonoa riisikuppiautoilija itsetuntoa.
Ei siinä mitään. Kukin taplaa tyylillään ja
antaa kaikkien kukkien kukkia.
Sitä että se että alla on hyvä auto ei vielä anna ihmiselle aihetta katsella muita nokanvartta pitkin liikenteessä tai missään muuallakaan. Itseasiassa mikään ei anna siihen aihetta. Minuun ei tee minkäänlaista vaikutusta se että ihmisellä on rahaa. Vaikutuksen tekee vasta se että "varakas" käyttäytyy normaalisti eikä hehkuta tai elvistele omaisuudellaan (autollaan tässä tapauksessa).
Tottakai minäkin ajaisin uudella autolla (luultavasti jopa saksalaisella mutta ei BMW:llä) jos tilin saldo antaisi siihen mahdollisuuden, mutta en sillä silti yrittäisi ottaa liikennevaloissa kisaa jos viereisellä kaistalla on auto jolla ei ole mitään mahdollisuutta vastata haasteeseen. Se vasta huonon itsetunnon pönkittämistä on jos joku, vai mitä Ente
Hävisin omalla 518i mallilla 1.6i toyotalle liikennevaloista, lentävällä lähdöllä. Mut ei se mitään, meitä molempia nauratti ja toyotasta vilkuteltiin iloisesti kättä.
Tosin olihan tuo tojota mallia noin 2000, niin eihän sille vtec moottorille vai mikä liene voi pärjätä vanhalla 8-venttiilisellä.
Mutta siitä olen täysin varma, että tällä bmw:llä on huomattavasti mukavempi ajaa kuin pikku corollalla.
Vikalista bemustani.Iskarit uusiksi,jouset uusiksi,kytkin luistaa,kannentiiviste vuotaa,kuluttaa oljyä about litran/1000km.Nitisee ja natisee.Ja sitten todella iso miinus.Osat todella kalliita, kun vertaa esim Toyotaan.Luulin et sain kunnon auton kun ostin sakemannin, mutta tais käydä toisinpäin.Entinen Corollani on ollut ostajalla 2v eikä mitään vikaa.Samaa ei voi sanoa bemustani.
Jos joku hankkii bemarin niin täytyy pitää huolen siitä, että sitä on myös varaa. Ei se halvin vaihtoehto ole. Taisit ostaa jonkun teinikäytössä olleen?
Myin Bemuni koska se mätäni käsiin.
Mutta osat eivät ole kalliimpia kuin japsissakaan jos ostaa tarvike osia.
Esim. Nissan Cherryyn eräskin osa maksoi 3 kertaa enemmän kuin BMW:n vastaava.
Kyllä ne baijerin mutteri tehtaan tuotteetkin ruostuu ja esim. eurooppalaista laatua kuvaa jo 2kpl golf 3 jossa kuskin ovi on täynnä suuria ruoste läikkiä. Toinen on opel jos löytää ekan astra mallin edustajan jossa ei takalokarinkaaret ole ruosteessa niin kannattaa lotota.Ja siitä bemarin tyylistä kaikki näyttää -80 luvun 300sarjalaisilta onkose nyt itte hieno,maku asia.
Mulla on F-mallin Astra jossa ei ole kaarissa ruostetta yhtään. Montako riviä suosittelet minun täyttävän lauantain lottoon vai tuleeko jo yhdellä täysosuma?