Ajattelin että tällä palstalla varmaan joku osaisi vastata tähän. Kertokaa minulle mikä tämä eläin voisi olla, joka tepasteli viime yönä pihallani: se oli suurinpiirtein kissan kokoinen mutta "koiramainen", tasaisen tummanharmaa ja poskissa sillä meni valkoiset viirut. Häntä ei ollut pitkä eikä tuuhea vaan "pötkylä". Ajattelin että onkohan se supikoira, mutta kun olen ennenkin nähnyt supikoiria niin ei se turkiltaan muistuttanut niitä näkemiäni yhtään. Tällä elukalla oli paljon lyhempi karva eikä värityskään ollut samanlainen. Mutta en todellakaan keksi mikä muukaan eläin se voisi olla. Onko supeja sitten kovin erinäköisiä?
Mikä eläin?
7
1180
Vastaukset
- Metsäukkeli
Varmaan supikoira, jolla oli kapi. Jos asustelet taajamassa (tai vaikka et asuisikaan), niin kapisia supikoiria on alkanut näkyä yhä enemmän. Ne muistuttavat melkoisesti juuri kuvaamaasi otusta.
Toiseksi supikoiralla on kesäisin hyvin lyhyt turkki ja pennuilla (tähän aikaan sellaisia kissan kokoisia) on vieläkin lyhyempi. - Tommi
...metsäsika, eli mäyrä???
- jaskis
ei.. kyllä se on ollut miurami.. erittäin pahansisuinen loukkuun mennessään.. ilmaantuu näin sateisina aikoina ja särkee ihmisten ikkunat.. syö ravut merroista ja varastaa männyntaimet... ;)
no supihan se.. näin kesällä ja pentuna tosiaan hiukan toisenoloinen otus kun talvikarvan ja kesän lihotuskuurin jälkeen.. - minä
Supikoira!!
- TT
valkoisesta viirusta ja paksusta hännästä voisi kyllä mielestäni olettaa että pieni mäyrä.
- tämä
on Mäyrä
- Reino Rynkky
Ei nyt on pojat väärillä jälillä. Nyt on tullu paljon ilmotuksia haisunäädistä ja sitten niiden risteytyksistä supikoiran kanssa. On melkoisen häijyn näköinen otus!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3662188- 571628
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?1661295Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi2771189Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal67969- 86945
Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.33903Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-113882Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks12876K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali8846