Mistä kotiteurastajiin saa yhteyden? Minusta kotiteurastus olisi eläimen kannalta mukavampi, kuin matkustaa, jonottaa vieraassa paikassa vieraiden eläinten kanssa jne jne. Vähemmän stressiä.
Entä nahka, jos tahtoisin sen talteen, osaisiko joku antaa vinkkiä sen käsittelystä, vai kannattaisiko se viedä jollekin asiantuntijalle (kukahan se sitten olisi)?
Kotiteurastus? Vuota?
4
1870
Vastaukset
- aloita ensin
aloita etsimällä jos et tiedä vielä niin hirviporukka niillä on hyvät yhteydet tiloille monet ovat myös itse karjankasvattajia.puhelinluettelosta voi myös teurastaja löytyä.suolaanhan nahat laitetaan siinäkin osaa hirvimiehet neuvoa ja teurastajat.itse olen lapsesta asti ollut hommassa mukana, kuin on aina mullikka ammuttu syötäväksi,setäni aikanaan nyt serkkuni toimii teurastajana.hirviporukathan myy myös hirvenlihaa pari kankkua, kuin ostaa niin ei tarvi koko talvena lihaa kaupasta hakea.
- Timppa
Nahat voit toimittaa vaikka Juvan nahkatehtaalle.Sinne myö ollaan viety jo kolmena vuonna lampaan taljat.Laita nahkoihin suolaa (muistaakseni) kilo neliölle.Myö ei olla laitettu niin paljon mutta anna olla nahat levällään ennen kuljetusta.Myö alettiin ite teurastaan kun appiukolla oli jonkinlaista kokemusta hirvihommista.Ekana syksynä oli lihanleikkaaja neuvomassa.Eli kannattaa pyytää joku neuvomaan ainakin lihojen leikkauksessa.Itse teurastus on hiukan helpompi.Mutta jos sitäkään ei ole ikinä nähnyt niin kannattaa kysyä apua esim. hirviporukoilta.
kotiteurastus apua löytyy maaningan kotiteurastuksesta hyväksi havinnut
- Savosta
Nostetaampa keskusteluun, kun on aihe ollut pinnalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254935Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1504740Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2094711Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1184551Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133640Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192344Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32118- 661637
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241444- 1851191