Mistä kotiteurastajiin saa yhteyden? Minusta kotiteurastus olisi eläimen kannalta mukavampi, kuin matkustaa, jonottaa vieraassa paikassa vieraiden eläinten kanssa jne jne. Vähemmän stressiä.
Entä nahka, jos tahtoisin sen talteen, osaisiko joku antaa vinkkiä sen käsittelystä, vai kannattaisiko se viedä jollekin asiantuntijalle (kukahan se sitten olisi)?
Kotiteurastus? Vuota?
4
1766
Vastaukset
- aloita ensin
aloita etsimällä jos et tiedä vielä niin hirviporukka niillä on hyvät yhteydet tiloille monet ovat myös itse karjankasvattajia.puhelinluettelosta voi myös teurastaja löytyä.suolaanhan nahat laitetaan siinäkin osaa hirvimiehet neuvoa ja teurastajat.itse olen lapsesta asti ollut hommassa mukana, kuin on aina mullikka ammuttu syötäväksi,setäni aikanaan nyt serkkuni toimii teurastajana.hirviporukathan myy myös hirvenlihaa pari kankkua, kuin ostaa niin ei tarvi koko talvena lihaa kaupasta hakea.
- Timppa
Nahat voit toimittaa vaikka Juvan nahkatehtaalle.Sinne myö ollaan viety jo kolmena vuonna lampaan taljat.Laita nahkoihin suolaa (muistaakseni) kilo neliölle.Myö ei olla laitettu niin paljon mutta anna olla nahat levällään ennen kuljetusta.Myö alettiin ite teurastaan kun appiukolla oli jonkinlaista kokemusta hirvihommista.Ekana syksynä oli lihanleikkaaja neuvomassa.Eli kannattaa pyytää joku neuvomaan ainakin lihojen leikkauksessa.Itse teurastus on hiukan helpompi.Mutta jos sitäkään ei ole ikinä nähnyt niin kannattaa kysyä apua esim. hirviporukoilta.
kotiteurastus apua löytyy maaningan kotiteurastuksesta hyväksi havinnut
- Savosta
Nostetaampa keskusteluun, kun on aihe ollut pinnalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045291Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17910827Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03190Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321525
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261490